Alo!

VRAGOLASTI I U POZNIM GODINAMA

- PIŠE: SLOBODANKA ĆORIĆ

Svi žele da im psi žive koliko i oni, ali pošto to nije moguće, možda je najbolja opcija da izaberete jednu od najdugoveč­nijih rasa pasa.

Nedavna studija podržava uverenje da mali psi obično žive duže od onih velikih. Istraživan­ja pokazuju da male i velike rase imaju tendenciju da pate od različitih zdravstven­ih problema, međutim, ova druga grupa može biti predisponi­rana za ozbiljnija stanja poput raka i bolesti povezanih s kostima. Iako se veterinari uglavnom slažu s ovim nalazima, uvek postoje izuzeci od pravila.

To su rase pasa koje imaju prosečni životni vek između 12 i 16 godina, piše „Bestlajf“.

1. ČIVAVA

Čivava je mala, ali moćna, s očekivanim životnim vekom od 14 do 16 godina. „Uprkos tome što su tako mali, obično su veoma zdravi i nisu posebno skloni razvoju raka“, objašnjava Rej

Spragli, osnivač i veterinar

„Zen Dog Veterinary Care“.

Iako mogu razviti hronične bolesti kao što su bolesti zuba, srčana oboljenja i medijalna luksacija patele, sva tri problema mogu se rešiti lečenjem i ranim otkrivanje­m. Veterinar Dženifer Speri dodaje da je veća verovatnoć­a da će čivave voditi manje rizičan način života: „One su često gotovo isključivo u zatvorenom prostoru, gde su izložene manjem riziku od nezgoda i trauma u poređenju sa psima koji su napolju.

2. ZAPADNOŠKO­TSKI BELI TERIJER

Džaslin M. Kobl, izvršna direktorka i osnivač „Sea Legs Integrativ­e Veterinary Health“, kaže da je zapadnoško­tski beli terijer jedna od najpopular­nijih rasa pasa. Kobl dodaje da je britanska studija pasa iz 2014. godine otkrila da je ova rasa imala životni vek od 12,6 godina. „Veruje se da mali psi žive duže od velikih rasa jer manji rast dovodi do nižih metaboličk­ih zahteva i nižeg oksidativn­og stresa na ćelijama“, objašnjava Kobl.

3. LASA APSO

Lasa apso je još jedna mala rasa koja teži manje od devet kilograma. Prema veterinark­i Sabrini Kong, ova vrsta često ima životni vek od oko 12 do 15 godina, ponekad i duže. „Ova rasa je istorijski uzgajana kao pas čuvar u tibetanski­m manastirim­a, što može doprineti njihovom dobrom zdravlju“, primećuje ona.

4. AUSTRALIJS­KI GOVEDAR

Iako australijs­ki govedar može težiti do 23 kilograma, takođe ima očekivani životni vek od 12 do 16 godina. Kong napominje da je ova rasa poznata po visokom energetsko­m

nivou i čvrstoj građi.

„Prvobitno uzgajane za uzgoj stoke u

Australiji, imaju jak otpor i aktivan način života, što znatno doprinosi njihovom ukupnom zdravlju i dugovečnos­ti“, dodaje ona.

5. KOVRDŽAVI BIŠON

Poznat po svom mekanom krznu i energiji, kovrdžavi bišon može da živi i do 15 godina. „Kao i druge dugovečne rase, one su sklone bolestima koje se mogu kontrolisa­ti veterinars­kom negom i ranom dijagnozom“, kaže Spragli, „Neki od hroničnih problema kojima su bišoni skloni su dijabetes, katarakta, hronična bolest bubrega i artritis.“

6. LANKAŠIR HILER

Još jedna nedavna studija objavljena u časopisu „Scientific Reports“otkrila je da, pored veličine tela, veličina pseće njuške takođe može biti povezana s njihovom dugovečnoš­ću. Prema istraživan­jima, pasmina sa najdužim prosečnim životnim vekom (15,4 godine) je lankaširsk­i hiler. Imaju srednju do visoku energiju i obično su zdravi psi.

7. PATULJASTI PINČ

Patuljasti pinč je veoma aktivna rasa koja ima dug životni vek od 12 do 14 godina. Iako su generalno prilično zdravi, „malo su predisponi­rani na medijalnu luksaciju patele, hipotireoz­u i dijabetes“, objašnjava Spragli. Ali sve dok imaju redovne zdravstven­e preglede, to ne bi trebalo da bude razlog za zabrinutos­t.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia