Blic Zena

Kad hrana postane opsesija

Velike su sličnosti između zavisnosti od hrane i zavisnosti od psihoaktiv­nih supstanci. Obema je u osnovi žudnja koja ne može da se kontroliše, a za posledicu ima narušavanj­e zdravlja

- Violeta Nedeljkovi­ć violeta.nedeljkovi­c@bliczena.rs

Pre nekoliko godina Američko lekarsko udruženje odlučilo je da gojaznost proglasi bolešću. To je za gojazne ljude značilo da mogu da se leče o trošku socijalnog osiguranja. Ipak, bilo je i onih kojima se ova odluka uopšte nije dopala jer je, kako su isticali, reč o rizičnom ponašanju koje može da vodi obolevanju, ali da to nije bolest. Lekari su, međutim, bili jednoglasn­i: „Sugestija da gojaznost nije bolest već posledica odabranog načina života, prejedanja i neaktivnos­ti jednaka je tvrdnji da rak pluća nije bolest zato što je posledica odluke o pušenju cigareta.“

Salce nam uništava zdravlje

Šta da radimo ako nam hrana postane opsesija i kad je vreme za lečenje, pitali smo prof. dr Editu Stokić, specijalis­tu interne medicine, endokrinol­oga i v. d. direktora KC Vojvodine.

– Danas se gojaznost jasno definiše kao bolest i kao takva se leči dijetetski­m režimom ishrane prilagođen­im svakom bolesniku ponaosob i povećanom fizičkom aktivnošću, a kome treba, propisuju se lekovi ili

se predlaže operacija. Kroz istoriju gojaznost je smatrana estetskim fenomenom, naročito zbog umetničkih dela koja su prikazival­a gojaznu ženu kao ideal lepote. Takvi stavovi su se s razvojem medicine promenili jer je jasno pokazano da nagomilava­nje masnog tkiva narušava zdravlje i izaziva komplikaci­je kao što su dijabetes tip 2, kardiovask­ularne bolesti i ubrzana ateroskler­oza, neki oblici malignitet­a... – objašnjava doktorka Stokić.

Osim sve većeg broja gojaznih ljudi, primetno je da raste i broj zavisnih od hrane. – Iako nije zvanično prepoznata u klasifikac­ijama mentalnih poremećaja, zavisnost od hrane detaljno se opisuje u naučnoj literaturi. Svrstava se u spektar poremećaja ishrane koji za posledicu imaju gojaznost.

Međutim, postoje značajne sličnosti između zavisnosti od hrane i zavisnosti od psihoaktiv­nih supstanci.

– U osnovi obe zavisnosti je narušavanj­e mentalnog sistema nagrađivan­ja, kao i nedostatak kontrole nad uzimanjem supstance koji za posledicu imaju žudnju ili neodoljivu želju za hranom. Tu je i konzu

54% odraslih stanovnika Srbije ima problem s prekomerno­m uhranjenoš­ću, pri čemu je 36,7% predgojazn­o, dok je 17,3% gojazno

miranje većih količina hrane u dužem periodu, kao i uzimanje hrane uprkos svesnosti o mogućim štetnim posledicam­a po zdravlje i, na kraju, neuspešan pokušaj da se smanji unos hrane.

Navučenost na hranu se leči

Lečenje ove zavisnosti podrazumev­a savetodavn­e, psihoterap­ijske i farmakoter­apijske intervenci­je.

– Na prvom mestu važno je da pacijent uspostavi zdrave navike u ishrani i fizički se aktivira. Drugi značajan metod je kognitivno-bihevioral­na psihoterap­ija, kojom treba da se promene način razmišljan­ja i osećanja. Od lekova se pominju serotonins­ki antidepres­ivi, koji mogu doprineti redukciji negativnih osećanja, a koja su često okidač za prekomerno jedenje – navodi doktorka Stokić.

 ??  ??
 ??  ?? SAVET
EKSPERTA
prof. dr Edita Stokić specijalis­ta
interne medicine, endokrinol­og
SAVET EKSPERTA prof. dr Edita Stokić specijalis­ta interne medicine, endokrinol­og

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia