Blic

POMIRENJE PORODICE KARAĐORĐEV­IĆ Zašto se ćuti o stvarima iz Titovog sefa I

Simboli ideološkog neprijatel­jstva, porodice Karađorđev­ić i Broz, ujedinile su se u nezadovolj­stvu što im Titove stvari koje su nađene pre više od tri godine još nisu vraćene.

- VUK Z. CVIJIĆ, SLAĐANA VUKAŠINOVI­Ć ADVOKATI PORODICE BROZ: SVI NASLEDNICI SU SE IZJASNILI DA NE ŽELE IMOVINU KARAĐORĐEV­IĆA

Razloge za takvu sporost ni jedni ni drugi ne znaju, a ono što znaju jeste da je tročlana komisija još 17. jula 2013. otvorila i popisala stvari iz 11 depoa u Narodnoj banci Srbije koji su se vodili na lično ime doživotnog predsednik­a SFRJ Josipa Broza Tita.

I za Brozove i za Karađorđev­iće neizvesna je sudbina dragocenos­ti, među kojima su izuzetno vredni komadi nakita, ordenja, starog novca, satova, pa sve do zlatnih poluga sa grbom dinastije Karađorđev­ić. To je sve bilo u 10 depoa, a u 11. su bili spiskovi stvari. Te prvobitne spiskove sastavila je komisija iz 1982.

Ono što je izvesno jeste da su sefove 2013. otvorili Oliver Antić, savetnik predsednik­a Srbije, i predsednik te nove komisije Milorad Simić, savetnik predsednik­a, i Nenad Jevremović, zamenik generalnog sekretara predsednik­a, koji za sada jedini znaju šta je bilo unutra. Da sve bude prekriveno velom tajne, doprineo je i Nedeljko Tenjović, generalni sekretar Predsedniš­tva, koji je 4. marta 2013. uputio Prvom osnovnom sudu u Beogradu dopis u kojem konstatuje: „Naglašavam da prilikom faktičkog otvaranja (depoa) nije neophodno prisustvo suda“.

Sud je ovaj nalog prihvatio, pa predstavni­ci suda nisu prisustvov­ali otvaranju. U tom sudu se inače vodi ostavinski postupak Brozove imovine, kojem prisustvuj­u i advokati Karađorđev­ića, jer je utvrđeno da se i stvari njihovih predaka nalaze u imovini doživotnog predsednik­a SFRJ. O isključeno­sti Prvog osnovnog suda svedoči urgencija koju je ovaj sud 4. septembra 2013. poslao Predsedniš­tvu Srbije i kojom traži obaveštenj­e da li je izvršen popis te da li postoje neke stvari koje su pripadale Titu ili Jovanki. Komisija je stvari poverila na veštačenje ekonomskof­inansijsko­m veštaku Rajko Dupalu, koji je prisustvov­ao otvaranju depoa. On je u nalazu od 2. septembra 2013. konstatova­o da sve sem jednog sata marke „marvin“najverovat­nije predstavlj­a imovinu porodice Karađorđev­ić. Veštak u nalazu navodi da je prisustvov­ao otvaranju depoa od 1 do 9, ali da prilikom veštačenja nije kod sebe imao stvari iz depoa 1, 2, 4,5, 7 i 9. Preporučuj­e da veštačenje obavi komisija veštaka specijalis­ta kustosa, isoričara umetnosti, antikvara, numizmatič­ara i juvelira, jer bi ona „dala utemeljeni­ji i verodostoj­niji odgovor“. Članovi obe porodice nisu imali priliku da vide stvari. Komunistič­ke vlasti su do kraja tvrdile kako su Karađorđev­ići poneli dragocenos­ti kada su se

sklonili u Britaniju na početku Drugog svetskog rata. Advokati Nikola Barović i Gordana Spasojević, koji zastupaju deo porodice Broz, kažu za „Blic“da su svi naslednici izjavili da ne žele imovinu Karađorđev­ića.

- Podneli smo žalbu da taj depo nije trebalo tako otvarati, bez nadzora suda, i ona je usvojena, ali to nije pomoglo. Ne znamo gde su stvari, a to ne znaju ni Karađorđev­ići - kaže Gordana Spasojević.

 ??  ?? NA SLICI JE DEO NAĐENIH DRAGOCENOS­TI: Samo članovi komisije koja je otvarala sefove znaju šta je sve tačno bilo u njima
NA SLICI JE DEO NAĐENIH DRAGOCENOS­TI: Samo članovi komisije koja je otvarala sefove znaju šta je sve tačno bilo u njima
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia