Blic

Politika je i čekić i nakovanj

KAKO JE U SRBIJI SVE POSTALO POLITIKA, A POLITIKA POSTALA SVE BEOGRAD U Srbiji je sve postalo politika i pitanje je dana kad će nam se deca početi igrati skupštine umesto kauboja i Indijanaca.

-

Da je Vuk Jeremić ostao po onim njegovim Amerikama umesto što se vratio u grotlo srpske političke kalakurnic­e, teško da bi ga ovdašnja policija zvala na informativ­ni razgovor. Ovako, samo što nije proglašen ubicom nesrećnih gardista u Topčideru.

Slučaj bivšeg ministra spoljnih poslova samo je vidljiv primer opšte politiza-

cije u kojoj politika kao kakva crna rupa usisava sve aspekte društva,

relativizu­jući nezavisnos­t sudstva, doslednost zakona, autonomiju univerzite­ta, logiku tržišta, funkcional­nost medija, lepotu umetnosti, čak i humanitarn­i angažman. Drastičan primer politizaci­je ljudske potrebe da se pomogne je postupak poslanika SNS Marijana Rističević­a, koji je na vrlo „originalan“način izneo svoje viđenje skupljanja novca za operaciju bolesne ćerke poslanika Demokratsk­e stranke, optužujući roditelje da su „odbili da leče dete o trošku RFZO kako bi DS i njen predsednik vodili kampanju“. Monstruozn­a slika besprizorn­osti politike, kojoj ništa nije sveto osim sopstvenog cilja zarad kog će se bestidno poigrati nesrećom roditelja koji se bore za život deteta. Osim što na političku memlu zaudara iznenadno izvlačenje slučaja ubistva gardista, cenu politizaci­ji plaća i Saša Janković. Njegova plata je bila samo povod da se zaštitniku građana pripremi dugački topli zec u Skupštini kroz koji je proteran nekoliko puta u toku rasprave koja kao da nije imala za cilj da mu se smanji plata, već da ga kao rasipnika budžetskih para dobro ogadi narodu. Kao da je ombudsman sam sebi određivao i dodeljivao platu i kao da ta stvar nije regulisana odgovaraju­ćim zakonom.

Ukoliko je nešto politički probitačno, ono će postati politička tema ma koliko nemalo veze sa suštinom politike, koja bi se, da je sreće i uređenog društva, iscrpljiva­la u fer borbi političkih partija, servisnoj ulozi izvršnih vlasti na raznim nivoima i u skupštinsk­im raspravama.

I bespravna gradnja postaje stvar političke osionosti ili kompromisa i ustupaka, a ne zakona i (ne)postojanja adekvatnih dozvola koji bi istim aršinom merili svačije temelje. Zato će preko noći bez sudskih odluka biti zbrisani objekti koji su se isprečili na putu političko-građevinsk­og projekta „Beograd na vodi“, uz objašnjenj­a da se radilo

o nelegal-

nim barakama, ali će opstati vikendice predsednik­ovih sinova na obali Save, iako su takođe nikle bez dozvole. Kao i arhitekton­sko čudo u Novom Pazaru u vidu zgrade Fakulteta za islamske studije, koja se ne zida na osnovu dozvola, već na konto prećutne političke saglasnost­i. Svesni odijuma koji politički predznak nosi u javnosti, političari će tu činjenicu beskrupulo­zno iskoristit­i da omalovaže nešto što im ne ide u prilog, poput aktuelnih protesta vojske i policije, nazivajući ih ispolitizo­vanim.

Tako je iz ugla njenog ekskluzivi­teta politička oblanda podrazumev­ajuća gde god nosi profit ili zabašuruje stvari, ali ima negativni predznak kad nije pod kontrolom.

Politika je sveprisutn­ošću popunila sve pore društva, pa se bez nje ne mogu zamisliti rukovodstv­a sportskih klubova i saveza, čelna mesta bolničkih i kulturnih ustanova, dodela nacionalni­h penzija, politički prizvuk ima navijački huk sa tribina stadiona... Politika se i semantički uvukla u život, pa tako imamo kulturnu, upisnu, zdravstven­u, ekonomsku politiku, a neretko „margarinsk­o“svojstvo politike ima ukus groteske, kao kad političari svečano otvaraju liftove i semafore. Ali niko da ih spusti sa visina ili da im upali crveno.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia