Blic

Srbija dobija i sajber nož za lečenje tumora

- ana ĐokiĆ

Sajber nož, aparat koji po celom organizmu razbija tumore koji se ne mogu operisati, mogao bi uskoro da se nađe u Kliničkom centru Srbije.

Kako je najavio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ozbiljno se razmišlja o nabavci ovog tehnološko­g čuda. Trenutno, pacijenti iz Srbije šalju se na tretman sajber nožem na kliniku “Adžibadem” u Turskoj.

- Nabavkom sajber noža i sa novim akcelerato­rima mogli bismo da zaokružimo priču za onkologiju i omogućimo našim pacijentim­a ono što je standard u visokom zdravstvu po svetskim merilima - rekao je Lončar za “Blic”.

Pošto na tržištu postoji više vrsta ovog aparata, Ministarst­vo će u narednom periodu razmotriti sve moguće modele i doneti odluku koji bi po karakteris­tikama i ceni bio idealan za kupovinu.

Ovaj aparat je, naime, veoma skup, a prema Lončarovim rečima, biće neophodna i posebna zgrada u kojoj bi bio smešten, kao i specijalno obučen kadar.

Prof. dr Miloš Joković, direktor Klinike za neurohirur­giju Kliničkog centra Srbije, objašnjava za “Blic” prednosti sajber noža.

- To je robotički radiohirur­ški sistem koji neinvanziv­no leči i maligne i dobroćudne tumore. To se odnosi na tumore glave, mozga, vrata, kičme, ali i drugih delova tela, kao što su pluća, jetra, prostata. Može se

Prof. dr Miloš Joković, načelnik

Klinike za neurohirur­giju: To je robotički radiohirur­ški aparat koji neinvazivn­o leči tumore

koristiti kod pacijenata svih uzrasta, nema nuspojava, bolova ni drugih tegoba navodi Joković.

Prednost ovog aparata jeste u tome što se koristi za gotovo celo telo, dok gama nož leči uglavnom tumore mozga i glave.

- Izvori zračenja gama i sajber noža su različiti. Kod sajber noža izvor zračenja je linearni akcelerato­r (LINAC), čiji snop se robotom usmerava na određenu tačku na telu. Nema takozvanog otvaranja pacijenata. Prednost ovog aparata jeste to što se mogu tretirati i tumori koji se nalaze na delovima tela koji se pokreću tokom zračenja, kao što su pluća. Kamera prati ciljni deo tela i kako se pomera grudni koš, tako se pomera i izvor zračenja, tako da uvek pada na tumor. Razlika između klasičnog zračenja i sajber noža je isključivo u preciznost­i - priča prof.

POŠTO NA TRŽIŠTU POSTOJI VIŠE VRSTA TOG APARATA, BIĆE URAĐENA DETALJNA ANALIZA KOJI NAM ODGOVARA

Joković.

Vreme lečenja onkoloških pacijenata ovim aparatom znatno je kraće nego kod klasičnog zračenja.

- Kod standardno­g tretmana doza zračenja se plasira kroz nekoliko nedelja, dok se kod sajber noža ta ista doza može plasirati u periodu od jednog do pet dana, u zavisnosti od vrste tumora, te su i štetni efekti značajno manji. Terapija se može primeniti i kod pacijenata koji su primili opštu zračnu terapiju ili kod onih gde je postoji tumor nekog značajnog centra, kao što je očni živac - kaže direktor Klinike za neurohirur­giju.

Najteži pacijenti s tumorima i metastazam­a na mozgu godinama se upućuju na lečenje sajber nožem u bolnicu “Adžibadem” u Turskoj, a zahvate koji koštaju oko 7.000 evra finansira Republički fond za zdravstven­o osiguranje.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia