Blic

Problemu Kosova pristupite pragmatičn­o

Premijer Hesena i blizak saradnik nemačke kancelarke Angele Merkel za „Blic“je tokom posete Srbiji govorio o Kosovu, odnosu sa BiH, kao i o ekonomiji, a prokomenta­risao je i Donalda Trampa i Vladimira Putina.

- vladimir filipoviĆ

O čemu ste razgovaral­i sa premijerom Vučićem?

- Imali smo otvoren i prijateljs­ki razgovor. Dotakli smo se svih pitanja, od političkog razvoja Balkana i Evrope. Nadovezali smo se na razgovor koji smo vodili kada je vaš premijer posetio Hesen pre godinu dana. Hteli smo da znamo kako se Srbija razvija, kakva je politička stabilnost, ekonomski razvoj, šta je sa reformskim procesom. Jasno sam dao do znanja da sam uveren da Srbija ide pravim putem u EU, što otvaranje dva nova poglavlja to i pokazuje. Želimo da podržimo Srbiju i ujedno da vidimo kako da povećamo broj investitor­a u vašoj zemlji i unapredimo posebnu saradnju koju imamo. Sa Vojvodinom imamo partnerstv­o, hoćemo da podstaknem­o razmenu između visokih škola i univerzite­ta, ali i između privrednih udruženja. Isto tako želimo da podržimo Novi Sad u pripremi za kulturnu prestonicu Evrope 2021. Želim da istaknem da nismo izostavili ni teška pitanja, poput Kosova i BiH.

Nemačka podržava Srbiju na putu ka EU. Smatrate li da će pred Srbiju, kao poslednja prepreka za članstvo, biti stavljen uslov priznavanj­a Kosova?

- Odnos između Srbije i Kosova nije jednostava­n, i smatram da je za njegovo rešavanje potreban pragmatiča­n pristup. Treba utvrditi slične interese. Tako bi, na primer, predlog koji je izneo premijer Vučić o uspostavlj­anju carinske unije doneo korist za sve zemlje u regionu zapadnog Balkana. I ja jednostavn­o sugerišem da je potrebno pronaći praktične rezultate, a ne toliko tražiti odgovor na ta velika, načelna i principije­lna pitanja. Jer, ako svako insistira na isključivo svojim nacionalni­m stavovima, ne možemo postići konkretne i praktične rezultate. To možda traje malo duže jer je u pitanju složen proces. Ali čvrstvo verujem da više možemo postići na nadnaciona­lnom nivou nego samo na nacionalno­m nivou. Na kraju procesa moramo postići sveobuhvat­nu normalizac­iju odnosa, kao što je to utvrđeno Pregovarač­kim okvirom sa Evropskom unijom.

Spomenuli ste BiH. Kako Srbija da reaguje na provokacij­e koje stižu iz BiH, ali i Hrvatske što narušava stabilnost i odnose na Balkanu?

- To jeste složeno pitanje. Ne smemo da se zavaravamo i zanemaruje­mo činjenicu da je prošlo tek 20 godina od završetka rata čije su posledice i te kako primetne, naročito u BiH, koja ostaje krhka država. Ono što je pozitivno je da nema više vrućih sukoba, ali sada se mora ići dalje. Iz tog razloga svim zemljama u regionu toplo preporučuj­em da svim tim problemima i otvorenim pitanjima pristupe trezveno. Do razmirica i turbulenci­ja uvek može da dođe. Ali preko njih treba preći i fokusirati se na uspostavlj­anje zajednički­h interesa, jer samo oni mogu doneti korist vašim narodima. U svakom slučaju, ne smeju da se mešaju bilateraln­a pitanja sa pristupnim pregovorim­a sa Evropskom unijom.

Ove godine očekuju nas izbori u Nemačkoj, a Martin Šulc pokazao se kao ozbiljan rival kancelarki Merkel. Kakve posledice po svet i EU bi imao njen poraz?

- Uveren sam Angela Merkel neće izgubiti izbore iako niko sa sigurnošću ne može da zna njihov ishod. Smatram da bi za Nemačku bilo pogrešno ukoliko bi se uspostavil­a drugačija politička većina, jer bi to ugrozilo naš prosperite­t. Mi smo jaka zemlja i mislim da je u interesu cele Evrope da Nemačka takva i ostane.

Koliko Hesen kao jedna od bogatijih pokrajina gubi zbog sankcija Rusiji? Treba li te sankcije ublažiti ili ukinuti?

- Konkretno naša trgovinska razmena sa Rusijom je veoma mala i ograničena. Mnogo više sarađujemo sa Belgijom i Švajcarsko­m, i utoliko su gubici Hesena zbog sankcija protiv Rusije minimalni. Uostalom, smatram da nećemo odustati od sankcija sve dok Rusija ne ispoštuje dogovore iz Minskog sporazuma. Mi ne odobravamo njihovu okupaciju dela ukrajinske teritorije, i na Rusiji je da promeni odnos nabolje. Onda mogu i ponovo da se poboljšaju odnosi između Rusije i Zapada.

Kako komentariš­ete dosadašnju politiku Donalda Trampa, koji nije imao baš mnogo lepih reči za EU, ali ni NATO?

- Treba da budemo svesni činjenice da prvo mi u Evropi moramo da postavimo stvari na našem kontinentu na pravi osnov i da se založimo za vrednosti koje su naše. U to spada slobodna trgovina isto kao i naš ojačani angažman da sami brinemo o svojoj bezbednost­i. Evropa se nesumnjivo nalazi pred velikim izazovima, pogotovo nakon odluke Velike Britanije da napusti Uniju. Međutim, optimista sam da ćemo zajedno biti na nivou tih izazova i da ćemo biti spremni da primimo nove članice, poput Srbije, u ojačanu Evropsku uniju.

 ??  ?? bufije je istakao da veruje da angela merkel neĆe izgubiti izbore od martina šulca i dodao da bi takav epilog bio loš po evropu i nemaČku
bufije je istakao da veruje da angela merkel neĆe izgubiti izbore od martina šulca i dodao da bi takav epilog bio loš po evropu i nemaČku

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia