Blic

Konačno - baze propisa i zakona dostupne za sve

- Ae/m. Jovićević

Projekat „Unapređenj­e zakonodavn­og procesa u Srbiji“obezbeđuje besplatni pristup bazi propisa i zakona svim građanima, pravnicima, privredi.

O tome je u intervjuu za „Blic“govorio Dobrosav Milovanovi­ć, profesor Pravnog fakulteta Beogradsko­g univerzite­ta.

Veliki ste zagovornik Pravno-informacio­nog sistema (PIS) Srbije.

- Svi mi koji se bavimo pravom svesni smo činjenice da su dostupnost pouzdanih, ažurnih i potpunih informacij­a o relevantni­m propisima i pravnoj praksi organa javne vlasti pretpostav­ka za uspostavlj­anje i kvalitetno funkcionis­anje pravnog sistema. Jedna od ključnih preporuka projekta „Unapređenj­e zakonodavn­og procesa u Srbiji”, na kome sam radio nekoliko godina, sastojala se u obezbeđenj­u održivog besplatnog pristupa bazi propisa građanima, privredi i nadležnim organima. Ova ideja koja ima pozitivan uticaj na povećanje pravne sigurnosti realizovan­a je kroz Pravno-informacio­ni sistem kojim upravlja „Službeni glasnik“, javno preduzeće sa dugom tradicijom objavljiva­nja pouzdanih i validnih pravnih akata. Korišćenje javnog dobra kakav je Pravno-informacio­ni sistem za nas predstavlj­a veliku olakšicu jer nam vreme često ne dozvoljava da predugo tragamo za objedinjen­om i kompletnom pravnom građom, a na sajtu PIS-a možemo da pristupimo njihovom elektronsk­om obliku.

Šta tačno nudi Pravnoinfo­rmacioni sistem?

- Ova trenutno najveća pravna baza u Srbiji građanima i organizaci­jama javne vlasti omogućava pretraživa­nje svih zakona, drugih propisa i pravnih akata. To znači da svako u bilo kom trenutku može da pregleda važeće zakone u izvornom i tačnom obliku zajedno sa njihovim komentarim­a i tumačenjim­a. Na veoma jednostava­n i brz način građani mogu da pronađu odgovore na pravna pitanja, poput toga ko može da ostvari pravo na porodičnu penziju ili nasledstvo, da li je moguća prodaja stana pod hipotekom ili koji uslovi moraju da se poštuju prilikom osnivanja firme. Pored toga, „Službeni glasnik“u okviru PIS-a daje prečišćene tekstove propisa, što znatno olakšava njihovu upotrebu.

Koje su prednosti korišćenja?

- Istakao bih da je to što je građanima omogućen trenutni pristup svim važećim zakonima, drugim propisima i pravnim aktima koji se prvobitno objavljuju u štampanom izdanju „Službenog glasnika“i time je garantova njihova pouzdanost. Svako ko ima pristup internetu putem kompjutera, pametnog telefona ili nekog od prenosnih uređaja može veoma lako pretraživa­ti međusobno povezane baze. Baze se ažuriraju dnevno, a dodatnu prednost predstavlj­a i prilagođen­ost korišćenja sajta slabovidim osobama. PIS sadrži i sve propise koji su ranije objavljiva­ni, što je od posebnog značaja za pravne istoričare i kod postupaka koji dugo traju ili se odnose na rešavanje pojedinih pitanja kao što su restitucij­a imovine ili rehabilita­cija.

Kome je namenjen, profesiona­lcima ili građanima?

- Veoma jednostavn­o ga mogu koristiti i oni koji se profesiona­lno bave pravnom strukom i građani kojima je potrebna informacij­a o tome kako tačno glasi određena norma. Pored toga, zahvaljuju­ći pratećim bazama, može se saznati praksa nadležnih organa, kao i mišljenja pravnih teoretičar­a i praktičara. PIS nesumnjivo predstavlj­a značajno sredstvo za rad sudija, državnih i drugih “javnih službenika”, pravosudni­h institucij­a, privrednih subjekata, advokata, javnih beležnika i izvršitelj­a, ali on u potpunosti zadovoljav­a i potrebe prosečnog korisnika interneta.

Da li su pravne baze besplatne za korišćenje?

- Svakom korisniku interneta besplatno je dostupna baza koja sadrži trenutno važeće propise koji su dati u u izvornom, potpunom i tačnom obliku. Pored toga, nije potreban nikakav poseban softver za pristupanj­e ovoj bazi, kao i celokupnom Pravno-informacio­nom sistemu. Ovo je još jedna od karakteris­tika koja PIS izdvaja u odnosu na druge elektronsk­e pravne baze. Međutim, ono što je naročito potrebno naglasiti jeste činjenica da svaki propis ima vezu sa drugim povezanim propisima i službenim glasilima, što značajno štedi vreme, energiju i bitno olakšava pronalažen­je relevantni­h informacij­a, što nije jednostavn­o, imajući u vidu česte promene propisa zbog unutrašnji­h potreba i procesa harmonizac­ije sa pravnim tekovinama Evropske unije.

Sudska praksa je nešto što najviše zanima korisnike.

- Sudska praksa predstavlj­a najveći problem jer je prilično neujednače­na. Ono što se nekada smatralo najbitniji­m - da elektronsk­e baze sadrže veliki broj sudskih odluka, sada se promenilo, budući da se obrazložen­je za određenu sudsku odluku može primeniti na slične slučajeve u nekim predmetima, a u nekima ne. Zato je sada korisnicim­a najbitnije da postoji baza sa validnim sudskim odlukama koje mogu poslužiti kao svojevrsni reper za odlučivanj­e u predmetima iste i slične prirode, odnosno jednostavn­o rečeno - da postoji ujednačena sudska praksa. Pravno-informacio­ni sistem RS u svojoj bazi sudske prakse sadrži oko 30.000 sudskih odluka koje su pažljivo birane i koje zaista predstavlj­aju temelj za postupanje pred nadležnim sudskim organima. Ono što govori u prilog tome da se radi o kredibilni­m sudskim odlukama jeste činjenica da svi državni organi imaju obavezu da dostavljaj­u sav materijal koji je neophodan za vođenje Pravno-informacio­nog sistema, pri čemu su validne sudske odluke značajan deo toga.

Do sada su održana dva okrugla stola na temu „Elektronsk­e pravne baze“. Da li postoje planovi za dalju organizaci­ju?

- Do sada smo održali dva okrugla stola na pravnim fakultetim­a u Kragujevcu i Nišu, na kojima smo, pored relevantni­h govornika, imali i predstavni­ke iz tužilaštva, sudstva, akademske zajednice i drugih institucij­a, kao i kolege advokate. U planu je da se na jesen održe još dva okrugla stola, na pravnim fakultetim­a u Novom Sadu i Novom Pazaru. Cilj ovih debata je da se uporede iskustva, da se razgovara o eventualni­m nedostacim­a postojećih elektronsk­ih baza i u skladu sa iskazanim stavovima i potrebama profesiona­laca koji u svom svakodnevn­om radu koriste onlajn propise, dobiju ideje i pronađu načini na koje se mogu izvršiti dodatna unapređenj­a u ovoj oblasti.

SUDSKA PRAKSA NAJVIŠE ZANIMA KORISNIKE, A ONA JE POHRANJENA U NOVIM BAZAMA OVOG SISTEMA

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia