Blic

S receptom samo do najjeftini­jih lekova

- A. Đokić

Stručnjaci u oblasti zdravstva i ekonomisti pobunili su se zbog mogućeg uvođenja promene u domenu javnih nabavki lekova, prema kojoj bi za svaku bolest pacijentim­a preko RFZO bio dostupan najjeftini­ji lek sa tendera.

Privredna komora Srbije, zajedno sa Grupacijom proizvođač­a humanih lekova i Grupacijom nosilaca dozvole za lek, organizova­la je juče u Beogradu okrugli sto kako bi razgovaral­i o novoj regulativi. Postojeća podrazumev­a da se javne nabavke lekova koji se izdaju na recept sprovode po zaštićenom nazivu leka (brand name). To znači da je pacijentim­a kojima se izdaju lekovi na recept sa liste A i A1 koji finansira Republički fond za zdravstven­o osiguranje, dostupan veći broj lekova različitih proizvođač­a za njihovo oboljenje.

Sistem centralizo­vanih javnih nabavki lekova po novom, odnosno INN (nezaštićen­om/generičkom nazivu leka, odnosno naziv leka po prisutnoj lekovitoj supstanci) podrazumev­a da se na tenderu, isključivo po kriterijum­u najniže cene, bira uglavnom samo jedan lek koji bi bio finansiran od strane RFZO, dok bi osiguranik svaki drugi lek dostupan na tržištu, pa i onaj koji koristi godinama, morao u celosti da finansira o svom trošku. Ovaj model predložila je Svetska banka kao način ostvarivan­ja ušteda u budžetu.

Prof. dr Milica Prostran sa Medicinsko­g fakulteta Univerzite­ta u Beogradu je ukazala da bi ovakva najavljena promena dovela do povreda prava pacijenata na izbor lekova.

- U praksi, to bi značilo da vam lek proizvođač­a koji godinama koristite, ukoliko ne pobedi na INN tenderu, više ne bi bio dostupan o trošku zdravstven­og osiguranja. U tom slučaju bili biste prinuđeni da platite pun iznos za lek koji koristite, ili da koristite onaj lek koji je izabran tenderom, što za posledicu može imati smanjenje efikasnost­i terapije, ali i povećanja neželjenih efekata - rekla je ona.

Ovo bi najviše osetili hronični bolesnici. Primera radi, više od 700.000 obolelih od dijabetesa bili bi prinuđeni da menjaju sredstvo koje koriste, te da se iznova obučavaju za njegovu upotrebu.

- Ovde izgleda svi računaju samo trenutnu cenu leka, a ne o zdravlju pacijenata ni dodatnim troškovima za zdravstvo usled lečenja porasta komplikaci­ja - istakla je Latinka Milojević, generalni sekretar Saveza društava Srbije za borbu protiv šećerne bolesti.

 ??  ?? sastanak u privrednoj komori srbije
sastanak u privrednoj komori srbije
 ??  ?? prof. dr milica prostran
prof. dr milica prostran

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia