Blic

Rast BDP-a minimum 3,5 odsto da bi rasle plate i penzije

-

Da bi država mogla da poveća plate u javnom sektoru i penzije, potrebno je da rast privrede bude minimum 3,5 odsto BDP-a, minus u državnoj kasi ispod jedan odsto, drastično niži javni dug i mnogo veće investicij­e.

Ovo je mišljenje domaćih ekonomskih analitičar­a i poklapa se sa stavom koji je u svom ekspozeu iznela nova premijerka Srbije Ana Brnabić. Naime, predsednic­a Vlade Srbije navela je kao jedan od prioriteta kabineta nastavak ekonomskih reformi i rigorozne kontrole trošenja novca.

- Opšti deficit države treba da bude ispod jedan odsto. Takođe, očekujem stalni godišnji rast BDP-a od 3,5 odsto, kroz povećanje investicij­a, izvoza robe i usluga i smanjenja udela javnih rashoda. A sa daljim rastom ekonomije, očekujem i da se spusti javni dug na 60 odsto BDP-a. To bi stvorilo prostor za veće plate i penzije - naglasila je Brnabićeva.

Iako je naglasila da je „važno da se u javnim finansijam­a zadrži red”, nova premijerka je rekla će njena vlada „povećati plate u javnom sektoru”. Doduše, ona nije preciziral­a kada se to može očekivati,

S druge strane, pojedini analitičar­i ističu da rast plata i penzija nije realan u naredne dve do tri godine, iako su svi slažni oko ekonomskih uslova koji su za to neophodni. Tako ekonomista Ljubomir Madžar kaže da nije još došlo vreme za rast plata i penzija.

- Najvažniji razlog je i dalje visok javni dug države koji je iznad 70 odsto BDP-a, i treba ga spustiti. Takođe, smanjenje deficita u budžetu je rezultat jednokratn­ih faktora koji se najverovat­nije neće ponoviti. Naplaćena su neka potraživan­ja budžeta iz prethodnih godina, a imali smo sreće i sa niskim kamatama, cenom energenata i opštim uslovima u regionu i Evropi - navodi Madžar.

Ekonomista Mlađen Kovačević ne veruje da će Srbija ove godine imati rast privrede od tri odsto.

- To je jedan od najvažniji­h parametara koji bi omogućili povećanje plata i penzija. Takođe, ove godine treba vratiti dobar deo uzetih kredita. To znači da treba da se zadužimo za isti taj iznos kako bi se budžet održao. A onda nastaje problem jer javni dug raste - kaže Kovačević.

I on se slaže da su za rast plata i penzija potrebne veće stope rasta privrede, iznad tri odsto BDP-a godišnje, kao i znatno niži javni dug.

Prema rečima stručnjaka za strane investicij­e Milana Kovačevića, ključni faktori za eventualno razmatranj­e povećanja plata i penzija su MMF i Fiskalni savet.

- Još uvek ne znamo da li ćemo imati novi aranžman sa MMF-om, a oni su kontrolori naših finansija. Takođe, i Fiskalni savet kome je istekao mandat. Premijerka se najjasnije odredila prema daljem radu vlade. Veliki problem koji imamo, a to su ogromni gubici javnih preduzeća, nije pominjala - naglašava Kovačević.

Smanjenje deficita je dobrim delom uzrokovano dešavanjim­a koje se verovatno neće ponoviti LJUBOMIR MADŽAR EKONOMISTA Problem je što ove godine treba vratiti i dobar deo uzetih kredita MLAĐEN KOVAČEVIĆ, EKONOMISTA

 ??  ?? u novoj vladi nisu preciziral­i kada Će poveĆati zarade
u novoj vladi nisu preciziral­i kada Će poveĆati zarade
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia