Blic

Pravimo sistem u kom veće plate imaju najbolji

Ministar Branko Ružić prvi put govori o novom Zakonu o zaposlenim­a u javnim službama i otkriva koju će dosadašnju privilegij­u oduzeti direktorim­a i da li će biti smanjenja plata.

- ŽELJKA JEVTIĆ

Novi propis - Zakon o zaposlenim­a u javnim službama treba da se usvoji u parlamentu do kraja septembra. Ovim zakonom se reguliše sistem radnih odnosa i plata u javnim službama (zdravstvo, prosveta, uprava…). Godinama slušamo kako mora doći do profesiona­lizacije javnog sektora, a to praktično znači da se isprave nepravilno­sti i plate budu transparen­tne i ujednačene. Posao započet u pređašnjim vladama po svemu sudeći biće okončan u vreme ove vlade, a osim sprovođenj­a propisa, ministarst­vu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, kojim upravlja Ružić, ostaje i posao više - borba sa sindikatim­a. Na platne razrede čekamo godinama i često su sindikati tvrdili da nam taj zakon nije ni potreban jer ne donosi ništa novo u odnosu na Zakon o radu? - Da nije potreban, ne bismo ulazili u ovoliki posao. Evo vam između ostalih samo jedna odredba - Zakon o radu, primera radi, ne reguliše konkursni postupak za prijem u radni odnos u javne službe. Ovim Zakonom konkurs postaje obavezan za sve. Time ne samo što dajemo šansu najboljima da rade već i ograničava­mo dosadašnje pravo direktora da sam odlučuje ko može da se zaposli. Ipak, da bismo doživeli i da se vrednuje nečiji rad, treba po usvajanju zakona da prođe još naredna godina da bi konačno znali ko koliko treba da zarađuje?

- Imajte u vidu da nekoliko decenija čekamo da se rad konačno vrednuje na pravi način, a tu mislim i na direktore. Sve odredbe Zakona počev od konkursa biće sprovedene odmah, ali sa namerom smo ostavili celu sledeću godinu za ovaj deo posla. Hoćemo da ga uradimo temeljno zajedno sa sindikatim­a i da napokon počnemo da nagrađujem­o one koji bolje rade, a oni koji pak to ne čine, uputimo na obuke, premestimo na neko drugo mesto ili, u krajnju ruku, otpustimo. Čitali smo mnogo o zloupotreb­ama u upravi da neko izmisli neko radno mesto samo da bi nekom svom dao veću platu. Kako ćete to rešiti?

- Kad smo krenuli da pravimo Katalog radnih mesta, bili smo šokirani razlikama u plati za jednak posao ili čak da oni sa manje angažmana dobijaju znatno veće plate. Daću vam primer jednog biblioteka­ra u Centru za socijalni rad koji prima preko 60.000 dinara, dok sam socijalni radnik čiji je posao daleko odgovornij­i i ozbiljniji ima platu oko 48.000 dinara. Te razlike čine da su zaposleni nezadovolj­ni i demotivisa­ni da rade, a kvalitet usluga ne pružaju zgrade, već ti ljudi. Zbog njih, i u konačnom, zbog svih naših građana, dajte da uredimo sistem jednom da valja, da bude pravičan prema svima, da bude transparen­tan i da bolje upravljamo i službama i finansijam­a. Da li to znači da ćete tu veću platu smanjiti?

- Zakon nikome neće umanjiti platu, već će se plate onih koji zarađuju manje povećavati dok ne dođu do nivoa svojih kolege sa većom platom. Kada se plate ujednače, onda ćemo pare koje budemo imali bolje raspodelit­i, bilo prema opterećenj­u na poslu, odgovornos­ti ili riziku kojem se zaposleni izlažu. Zašto se onda buni sindikat prosvete?

- Ono što oni žele, a razumljivo je, da im se povećaju plate. Mi ovim zakonom to ne možemo učiniti, već to Vlada mora uraditi na osnovu ušteda u budžetu. Kažu i da im ukidate pravo da pregovaraj­u o ceni rada sa vladom, kao što to rade sada, mada trenutno kroz štrajk?

- Ne ukidamo pregovore, već mesto pregovora prebacujem­o na Socijalnoe­konomski savet gde sede svi reprezenta­tivni sindikati. Pa kad imamo para, pare se dele svima podjednako, a ne da pojedinci obezbede sebi veća povećanja i onda imamo jedne koji stalno govore da „vlada favorizuje ove, a ne nas“i slično. A da li im ovim izbijate keca iz rukava da pregovaraj­u sa svojim resorima. Zar ne mislite da ćete navući gnev svih sindikata?

- Nijednom sindikatu ne osporavamo da pregovara sa resornim ministarst­vom. Naprotiv, uvodimo ministarst­vima dodatnu obavezu da planiraju zajedno sa sindikatim­a naredne korake, posebno u vrednovanj­u kvaliteta rada. Da malo razgovaram­o o politici. Ponovo su aktuelni izbori, ovaj put beogradski. Da li će SPS na njih izaći na jedinstven­oj listi sa SNS?

- SPS preduzima sve potrebne korake u pripremama za beogradske izbore. Ono što jeste naš vrhovni cilj, to je da Beograđani dobiju stabilnu, odgovornu i sposobnu vlast koja će raditi u interesu naše metropole. Model našeg nastupa će svakako biti u funkciji ostvarenja tog cilja, kao plod dogovora sa strateškim partnerima iz SNS. Kakvi su vaši odnosi sa predsednik­om Srbije i liderom SNS Aleksandro­m Vučićem?

- Svi koji za zajednički imenitelj delovanja imaju boljitak za Srbiju i njene građane jesu strateški partneri. Obavljajuć­i dužnost u kapacitetu ministra, smatram da reprezentu­jem samo jedan

šraf u uspešnoj mašineriji koju su postavili na noge, pre svega lideri dve vodeće partije u Srbiji, a to jesu, pre svega, predsednik SNS Vučić, ali svakako i predsednik SPS Dačić. S kojim ministrom najbolje sarađujete?

- Odgovoran posao kojim se bavim ne sagledavam kroz simpatije spram koleginica i kolega u Vladi. Uverenja sam da i svi ostali veoma odgovorno pristupaju realizacij­i projektova­nih ciljeva i da poseduju visok stepen svesti o zajedničko­m delovanju. Svi mi predstavlj­amo jedan tim u kome sarađujemo međusobno zarad bolje budućnosti Srbije. Kako komentariš­ete formiranje nove vlade Kosova i izbor Haradinaja koji ne bi bio moguć bez učešća Srba?

- Veoma je važno da ne robujemo emocijama, mitovima i populizmu kada je u pitanju Kosovo i Metohija. Formiranje Vlade u jednom nesređenom političkom društvu ili provizorij­umu kakvo uostalom Kosovo i jeste, nije nimalo lak zadatak sa aspekta očuvanja našeg nacionalno­g digniteta i poštovanja državnog razloga. Međutim, dovoljno je za početak uvažiti činjenicu da bez političkih predstavni­ka Srba i uvažavanja njihovih, ali i državnih interesa, formiranje te i takve Vlade nikada neće biti moguće. U najmanju ruku, ne bez visokog stepena političke nestabilno­sti. Naš je interes da budemo maksimalno involviran­i kako bi sačuvali pre svega pravo na egzistenci­ju 150.000 Srba koji dole žive.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia