Blic

Ubice iz Srbijeruše kiparsku policiju

- mihailo joviĆeviĆ

Hapšenje dvojice srpskih kriminalac­a osumnjičen­ih da su umešani u ubistvo kiparskog biznismena u Aja Napi u junu 2016. moglo bi da bude ključno u istrazi korupcije u kiparskoj policiji, odnosno na suđenju visokom policijsko­m zvaničniku Kipra.

Dvojica državljana Srbije, Beograđani­n i Nišlija, uhapšeni su u Rusiji i Makedoniji pod sumnjom da su plaćene ubice kojima je u martu 2016. zadatak bio da ubiju kiparske kontroverz­ne biznismene Aleksisa Mavromihal­isa i Fanosa Kalipsidio­tija. Kiparski ministar pravde Jonas Nikolau izjavio je da su već pokrenuti ekstradici­oni postupci, a veruje se da će svedočenja dvojice državljana Srbije biti poslednji čin u istrazi ubistva Kalopsidio­tija, koji je u junu 2016. izrešetan zajedno sa suprugom Skevi (39) i policajcem Elijasom Hadžieftim­ijuom. Svedočenja dvojice uhapšenih mogla bi biti deo šire istrage o korupciji u kiparskoj policiji, koja je kulminiral­a smenom, hapšenjem i optužnicom protiv nekadašnje­g zamenika direktora kiparske policije Andreasa Kirjakua.

Kako “Blic” nezvanično saznaje od izvora upoznatih sa ova dva povezana slučaja, dvojica Srba koji su sada uhapšeni, sleteli su u turski deo Kipra u martu prošle godine. Ranije, početkom 2016. godine, dobili su instrukcij­e i plan za ubistvo kontroverz­nog Mavromihal­isa, koji je na Kipru bio povezivan sa nekoliko ubistava, zbog čega je i hapšen 2014. godine. (Na suđenju za ubistvo Kalipsidio­tija, Mavromihal­is je, inače, trebalo da bude svedok.)

Plaćene ubice, ipak, nisu znale da srpska ispostava Interpola zna za njihov plan i da će kiparskoj policiji dojaviti da obrati posebnu pažnju na te kriminalce. Ta informacij­a, međutim, procurila je iz kiparske policije pa su plaćene ubice već na aerodromu, čim su stigli, upozoreni da su pod prismotrom te da se iz istih stopa vrate za Beograd, što su oni i učinili. Prilika za hapšenje je propala, a ubistvo, ispostavić­e se, bilo je samo odloženo.

Tri meseca kasnije, druga ekipa plaćenika ubila je Kalipsidio­tija. Kontroverz­ni biznismen izrešetan je u Aja Napi, u popularnom restoranu gde je večerao sa suprugom i dvoje maloletne dece, koji su se od rafala sakrili ispod stola. Istraga je ubrzo rezultiral­a hapšenjem nekoliko osoba, među kojima je bio i Srbin Dejan Loj (43), šef obezbeđenj­a Kalipsidio­tija. Na nedavno okončanom suđenju, Loj je osuđen na doživotnu robiju jer je učestvovao u organizaci­ji ubistva svog šefa.

Ubrzo nakon ubistva smenjen je visoki policijski zvaničnik Andreas Kirjaku. Razlog: curenje informacij­a o slučaju pripreme ubistva. Ubistvo jednog od šefova podzemlja bila je, po svemu sudeći, kap koja je prelila čašu, jer je protiv Kirjakua odranije bila otvorena istraga zbog još dva slučaja korupcije iz 2015. godine.

Kirjaku je optužbe odbacio, ali je nezavisna istraga koju su sprovela trojica inspektora koje je imenovao direktno državni tužilac Kostas Klerides pokazala da je Kirjaku bio jedina osoba koja je mogla da doturi kriminalci­ma osetljive informacij­e iz srpskog Interpola.

Iako su kiparske vlasti tražile dvojicu Srba zbog istrage ubistva, očekuje se da bi njih dvojica mogli da progovore i o curenju informacij­a iz policije, odnosno o tome ko ih je upozorio da ih srpski Interpol ima na radaru. O svemu će se više znati nakon njihovog izručenja.

 ??  ?? dvojica državljana srbije trebalo da ubiju aleksisa mavromihal­isa (u sredini), ali su ih krtice iz policije upozorile da se vrate u beograd
dvojica državljana srbije trebalo da ubiju aleksisa mavromihal­isa (u sredini), ali su ih krtice iz policije upozorile da se vrate u beograd
 ??  ?? POTRAGA I ZA ALBANCEM andreas kirjaku (levo) sa ministrom pravde jonasom nikolauom
POTRAGA I ZA ALBANCEM andreas kirjaku (levo) sa ministrom pravde jonasom nikolauom

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia