Blic

Teško je vraćati đavolu njegovo

- Miona kovaČeviĆ

„Pričom o vojniku”, prema tekstu Šarla Ferdinanda Ramija i na muziku Igora Stravinsko­g, na Kamernoj sceni Beogradske filharmoni­je 5. aprila u 19 biće završen ciklus „Pandemoniu­m”. Ovo delo je premijerno izvedeno 1918. i inspirisan­o je ruskom bajkom koju je Rami osavremeni­o.

Reditelj Vlatko Ilić kaže za „Blic” da se odlučio za izazovniju postavku, u duhu avangardni­h radova s početka 20. veka. „Priča o vojniku” će se sastojati od fragmenata: snimljenog govornog videomater­ijala sa glumicama Vladicom Milosavlje­vić i Tamarom Krcunović i onim što će se događati uživo na sceni: vizuelni umetnik Vojislav Klačar će sa glumicama praviti vojnika od novina (građe spektakla), a sve uz muzičku pratnju filharmoni­čara.

- Govorni deo je veoma angažovan i priča o napasti koja upropašćav­a čoveka: kapitaliza­m, nepravda, glad za materijaln­im dobrima... Ako je nekad vojnik išao u rat sa čašću i mislio da zna za šta gine, ne bi se moglo reći da su današnji ratovi časni kaže Vladica Milosavlje­vić, a potom dodaje u čemu se još ogleda angažovano­st dela:

- Đavo od vojnika traži njegovu staru violinu - koju pesnički možemo protumačit­i kao njegovu dušu - a zauzvrat mu nudi knjigu koja predviđa budućnost na berzi i od koje će moći da zarađuje novac. Vojnik tako dobija novca koliko hoće, ali je ispražnjen i nesrećan. I ne zna šta hoće. Ima jedna divna scena kada narator objašnjava vojniku da mora igrati karte s đavolom i da će đavo da pobeđuje sve dok mu ne vrati i poslednji dinar i vojnik više neće imati ništa s njim. Naravno, dosta je teško vratiti đavolu ono što je njegovo. Mi sad imamo vlast koja nije lustrirana i sve te neke nenormalne pojave. Greškom se desio odvratni rat, nasilje i sramota, mi Srbi okaljani prvi put, i šta sad? Mi sad naše drage likove koji su nam se našli u tom momentu ponovo biramo. Koji smo mi narod?! Izvinite, ali čija će deca sutra hteti da idu na Kosovo? Čuli ste šta su rekli ljudi sa Kosova kad je Ivanović ubijen? Za koje Srbe tamo da ide čovek da se bori? Za ove ili one? Sramota, sve zajedno - istakla je Milosavlje­vićeva.

Vlatko Ilić ovako objašnjava žensku glumačku postavu:

- Važno je da se pažnja skrene i na žrtve rata koje su mnogo manje vidljive, a to su žene. Vladica Milosavlje­vić je u ulozi naratora, a Tamara Krcunović tumači i vojnika i đavola jer čini mi se da smo danas spremni da sami dobrovoljn­o žrtvujemo radost jednostavn­og života zarad ekonomskog blagostanj­a.

Sa tom idejom da smo sami sebi i iskušenje i problem slaže se i Vladica Milosavlje­vić.

- Đavo nije spolja, nema papke i rogove, već mi puštamo da zlo prođe kroz nas nekim svojim delima i mislima. Svi znamo šta je dobro a šta je loše, ali otvaramo put za jedno ili drugo. Vojnik sam otvori put đavolu, i da, može se reći da je to uvek jedna osoba. Može se reći da je to uvek u nama čak i onda kad smo prevareni. Izbor uvek postoji, ali pošto je ovo vreme konformizm­a, materijali­zma i posthumani­zma, “Priča o vojniku” je jedno čedno delo s početka prošlog veka, a opet totalno aktuelno. Nije antiratno, već antimateri­jalističko. I nije određeno nekom politikom. Mislim da tu i jeste problem. Na kraju neće biti Hrvati i Srbi, crni i beli, nego bogati i siromašni. To je suština i osnovna podela u ovom svetu gde nekoliko procenata poseduje ostatak. Pa čiji smo mi? Mi smo robovi. Svi - poručuje Vladica Milosavlje­vić.

NA KRAJU NEĆE BITI HRVATI I SRBI, CRNI I BELI, NEGO BOGATI I SIROMAŠNI. MI SMO ROBOVI. SVI

 ??  ?? vladica milosavlje­viĆ
vladica milosavlje­viĆ

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia