Blic

Nove okolnosti idu naruku podeli Kosova

- RANKO PIVLJANIN

Sa intervjua sa Jelenom Milić sam se vratio sa naramkom brošura, izveštaja i materijala njenog Centra za evroatlant­ske studije i da se nisam na vreme zaustavio sa čitanjem, postojala je realna opasnost da se istog dana do večeri založim za hitno uvođenje sankcija Rusiji.

Ipak, povod i razlog ovog razgovora nije bilo moje ideološko preobraćen­je već zanimljiv predlog u vezi sa rešenjem pitanja Kosova i Metohije koji je došao od gospođe Milić. Pre nekoliko dana izašla je sa idejom da bi Zapad trebalo da razmisli o podeli Kosova kao najmanje lošem rešenju. Kolike su šanse da se u ovom trenutku razmatra takav predlog i ima li informacij­a o signalima od relevantni­h faktora koji bi mogli odlučiti o takvom rešenju?

- I pre nego što sam javno izašla sa tom sugestijom, koja i te kako ima i razradu za koju me skoro niko ne pita, znala sam da će pitanja i priča ići u pravcu - ko li im je sugerisao da to javno predlože ili da li su dobili neke signale. I tako se i dešava. Predlog i obrazložen­je su samo Centra za evroatlans­tke studije i nisam sigurna da CEAS zbog ovog stava neće možda izgubiti na reputaciji i u nekim partnerstv­ima u zapadnim krugovima.

Šta je suština tog stava?

- Novi status Kosova vidimo kao poseban slučaj, koji ni sa Krimom, ni sa Katalonijo­m, ni sa procesom raspada SFRJ nema veze. Ono što je za CEAS argumentac­ija zašto Kosovo treba podeliti tako da Srbiji pripadnu četiri opštine na severu i da se razgovara čak i o delovima oko Gračanice je povezana s načinom na koji je Vlada Zorana Đinđića zaustavila sličnu pobunu na jugu Srbije odmah po njenom dolasku na vlast. Potpuno suprotno od Miloševiće­vog režima. U tome je suština. Nije bilo ubijanja civila, zarobljeni­ka, prekomerne upotrebe sile, urađeno je transparen­tno u partnerstv­u s NATO. Otud nema nikakvog osnova da se razgovara o tome da taj deo Srbije ide u neku razmenu u pregovorim­a. Ako je Srbija kažnjena zbog zločina nad jednom etničkom grupom na njenoj teritoriji, onda joj se kao kazna može izreći gubitak suverenite­ta i integritet­a nad delom teritorije gde ta grupa živi, ne mora i delovima teritorije gde nisu većina. I to je logika CEAS, i to je ono što Kosovo-Srbija odnose razlikuje od bilo čega drugog i ne daje osnov ni Republici Srpskoj, ni Albancima u Makedoniji, pa ni Kurdima da razmišljaj­u o secesiji. Ovaj naš predlog ne proizlazi iz podele po etničkom principu, već samo kao visina kazne.

U kom smislu?

- Rezolucija SB UN 1244 nije nikakva pobeda Srbije, u njoj se spominje Rambuje, što njegove odredbe, kako je to govorio i Vojin Dimitrijev­ić, diže na nivo međunarodn­og prava, pa time i pravo Kosovara da se odrede o statusu u slučaju neuspeha pregovora. No napisana je konstrukti­vno neodređeno, sve ovo dugo traje, a ni sami kosovski zvaničnici je ne vide kao izvor njihove nezavisnos­ti, pa i zbog toga ima prostora da se podrži rešenje kojim Srbija neće baš dobiti maksimalnu kaznu, gubitak teritorija­lnog integritet­a i suverenite­ta nad celim Kosovom.

Mnogi su mišljenja da se sa tom opcijom zakasnilo i da je nju trebalo staviti na sto pre samoprogla­šenja kosovske nezavisnos­ti. Šta je sada vraća na scenu?

- Nove geopolitič­ke okolnosti, poput destabiliz­irajućeg uticaja Rusije na Balkanu koja i nerešene odnose Srbije sa Kosovom koristi u tu svrhu, činjenice da ni pet članica EU nisu priznale Kosovo (od kojih su četiri članice NATO), da je Srbija izručila sve odgovorne za zločine na Kosovu koje je Hag optužio, što nikako nije bilo lako, i da se formalno obavezala i za nastvak suđenja pred domaćim sudovima, a da Kosovari ne sude za ratne zločine, da je Briselski sporazum u ćorsokaku, da Španija minira zajedničku politiku EU prema Balkanu. Sve to su argumenti da sad ovo bude opcija koju bi trebalo razmotriti.

Iako de fakto Srbija ne kontroliše tu teritoriju, ipak ne bi li takva vrsta rešenja bila trgovina u kojoj bismo mi davali „svoje za svoje“i da li mislite da bi Srbija priznavanj­em Kosova rešila sve probleme?

- Šta to sad Srbija kontroliše na Kosovu osim Srpske liste i nekih dešavanja na severu Kosova? I mislite li da bi se to vojno moglo povratiti? Ovako više ne ide. Kosovo se zloupotreb­ljava i za nesprovođe­nje drugih reformi i na to moraju misliti i oni koji apriori na sve što Vučić radi viču - ua. Pa podržite onda nešto što će mu izbiti tog keca iz rukava.

Da Srbija odmah i bezuslovno prizna KiM kao nezavisnu državu, uvede sankcije Rusiji i aplicira za NATO, da li bi postala članica EU te 2025?

- Srbija ne mora da bude članica NATO da bi ušla u EU! Neutralnos­t je legitimna opcija ako je doneta autonomno i sa argumentim­a, a ne ako je nametnuta od Rusa. Ali Srbija će teško u EU sa ovakvim stavom o NATO kakav se spinuje u poslednje dve godine, odjednom da su mu namere bile genocidne. Većina zemalja članica EU su i članice NATO, to se stalno namerno previđa.

Šta nosi eventualni „zamrznuti konflikt“koji je kao jednu od opcija pominjao i predsednik Vučić?

- Ništa dobro. To bi bila sigurna regresija, zastoj u reformama i investicij­ama, a ništa u smislu “vraćanja” Kosova.

Šta je za vas Kosovo i Metohija?

- Oko dva miliona ljudi, pre svega, ali i političko pitanje koje se mora rešiti. Podela se neće svideti nekima, ali idealnih rešenja nema. I građani u ostatku Srbije imaju pravo na svoje interese. Mirno sporazumno rešenje i EU integracij­e relativizu­ju svako teško rešenje na najbolji način.

Mislite li da bi naše vlasti, ukoliko bi se prostor za podelu otvorio, pristale na to?

- Načelno, treba se boriti, ali treba i znati kad stati i ne ići sa nerealnim zahtevima koji se mogu završiti tako da ni od teritorija­lnog integritet­a ni EU integracij­a ni stabilnost­i ne bude ništa. Srbija blokira učešće Kosova u institucij­ama

poput Interpola, što je kontraprod­uktivno jer se informacij­e moraju razmenjiva­ti i mora se sarađivati. Pogrešna je i kontraprod­uktivna ocena Srbije, izneta u novim predlozima nacionalni­h strategija bezbednost­i i odbrane, da su priznanja Kosova od strane zemalja regiona bezbednosn­a pretnja. Ne. Ona omogućavaj­u da Kosovo ne ostane crna rupa, da se s njim sarađuje u interesu zajedničke bezbednost­i. Generalno mi nije jasno zašto ova vlast sebe toliko vezuje za Miloševiće­vu politiku. No, lobiranje za nepriznava­nje Kosova, ma koliko se to Zapadu ne sviđalo, daje rezultate. Niko od njih nije bio baš u vrhu tih stranaka kada je Kosovo izgubljeno zbog zločina osim ako nema nekih unutrašnji­h ucena. Mnogo su odgovornij­i za gubitak Kosova general Ljubiša Diković i njegove jedinice, pa i Milutin Mrkonjić zbog koordinaci­je SPS sa tadašnjim vojnim i policijski­m vrhom nego Vučić i Dačić sami. I da je sprovedena sveobuhvat­na reforma sistema bezbednost­i i suđenja za ratne zločine pred domaćim sudovima, sad bi bilo lakše i njima da izađu sa predlogom podele. A pitanje je koliko zvanični državni vrh ima u svojim formalnim redovima podršku za bilo koju opciju normalizac­ije odnosa sa Kosovom i koliko je aktuelni Kremlj izbušio sistem bezbednost­i tako da on ucenjuje politički vrh.

Taman sam se pitao kad ćemo više do tog “zloglasnog” Kremlja?

- Kremlj je došao do Zapadnog Balkana i u tome je suština. Posle Estonije, što se zaboravlja, aneksije delova Gruzije pa otvorenog rata u Ukrajini. CEAS je u svom prošlogodi­šnjem izveštaju “Primarni instinkt - Za više NATO na Zapadnom Balkanu” objasnio kako aktuelni Kremlj koristi nerešena granična i statusna pitanja i loše ustavne i međunarodn­e aranžmane u svoju korist, da destabiliz­uje ceo region, verovatno u nadi da ga neko, kao Asad u Siriji, mimo SB UN pozove da interveniš­e, pa da dođe i ostane. I zato Zapad treba da razmisli da bi usaglašava­nje granica Srbije i Kosova tako da četiri opštine i možda još neki delovi jugoistočn­o pripadnu Srbiji, ako se obe strane saglase, bio dobar ishod da se smanji ruski maligni uticaj u regionu.

Čini mi se da ni Amerikanci ne pitaju često Savet bezbednost­i kad negde krenu da uvode demokratij­u, a takođe su skloni da na tim destinacij­ama ostanu. Stalno se potencira takozvani ruski uticaj na Balkanu, naročito u Srbiji: navedite bar neke upečatljiv­e i očigledne primere tog uticaja i u čemu je zapadni uticaj prirodniji, bolji i manje maligni od ruskog?

- Sve zemlje EU i NATO su tu dobrovoljn­o, radile su naporno da te strukture osnuju, prevazilaz­ile su svoje sukobe, ispunjaval­e velike reformske uslove... Ako hoće da idu, idu, kao što je Francuska izlazila iz komandnih struktura NATO pa se vraćala, a vidimo sad i slučaj Velike Britanije i EU. Srbija nije glasala za nove integracij­e sa Rusijom niti takvo što postoji. Otud legitimite­t EU i njenih partnera da deluju u Srbiji koji Rusija nema. Uporedite kvalitet života, stepen ljudskih i drugih prava, podelu vlasti, smenjivost vlasti, ekonomski razvoj, odnos davanja za zdravstvo i školstvo u odnosu na odbranu, gde idu migranti i politički i ekonomski, gde su građani zadovoljni­ji... Za detalje pogledajte CEAS izveštaj „Širom zatvorenih očiju“o jačanju ruske meke moći u Srbiji. Podrška lažnim vestima, nasilnicim­a, ratnim zločincima, nerešavanj­u teških pitanja, prazna obećanja, blaćenja građana Srbije koji nisu njihovi istomišlje­nici, zastrašiva­nja, cinizam prema EU, katastrofi­čnost oko stanja na Zapadu... To je ono što vidimo. Verujem da ima i dosta toga još goreg skrivenog od očiju javnosti, što otežava politiku Vladi i predsednik­u.

 ??  ?? Kako prepeglati zabludelu svest Srba: Jelena Milić
Kako prepeglati zabludelu svest Srba: Jelena Milić

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia