Blic

Pet zamki na polaganju male mature

Do početka završnih ispita za osmake ostalo je još pet dana, a da bi na njima postigli što bolje rezultate, potrebno je da obrate pažnju na ovih nekoliko „zamki“.

- Milica rašiĆ

Od uspeha koje đaci ostvare tokom tri dana završnog testa uveliko zavisi izbor srednje škole koju će moći da upišu. Fokusirani samo na to da test urade što bolje, đaci neretko zaboravlja­ju stvari koje su podjednako važne i koje ih mogu koštati poena.

1. TREMA

Direktorka OŠ „Veselin Masleša“na Voždovcu Natalija Matić ističe da i pored toga što su se đaci susreli sa celom procedurom polaganja na probi koja je održana u aprilu, oni drugačije doživljava­ju završni ispit, uoči kog se mnogi unervoze.

- Prvi dan je svima najteži, pogotovo onima kojima je stalo da što bolje urade test. Deca taj stres različito doživljava­ju, bude i suza i blokada, neki ne mogu da se smire, ne mogu da vide test. To je za njih veliki napor i oni moraju biti spremni i koncentris­ani kako bi lepo uradili, zato treba da dođu siti i odmorni, a uvek savetujem i roditeljim­a da ih doprate, da im budu podrška. Takođe, oni moraju doći bar pola sata ranije da bi se pripremili - priča direktorka Matić.

2. PRIBOR

Osim psihičke pripremlje­nosti, važno je da đaci na polaganje dođu sa svim materijalo­m koji im je potreban za rad, ali i da vode računa šta će smeti da unesu. - Učenici dolaze sa đačkim knjižicama, olovkama i gumicom, a za test iz matematike potrebni su im i lenjiri. Oni ne smeju da donose pernice, a osim pribora, dozvoljeno im je da u prostoriju u kojoj polažu unesu i flašicu vode i čokoladicu - ističe ona.

3. INSTRUKCIJ­E

Učenici često misle da znaju celu proceduru i počinju da rešavaju test, ne pridajući značaja uputstvima.

- Oni moraju da budu pažljivi i slušaju svaku instrukcij­u jer ih ima dosta. Dešava se da zbog nepažnje ili treme pogreše svoju šifru, ili ne pročitaju lepo pa umesto svog imena, napišu ime roditelja. Nakon svih uputstava, oni bi trebalo prvo da pročitaju i ceo test, pa tek kasnije da ga rešavaju. Preporučuj­em i da prvo rade ono što bolje znaju - savetuje direktorka Matić.

4. HEMIJSKE OLOVKE Iako se đacima uglavnom savetuje da ne brzaju, oni ipak moraju da vode računa o tome da im ostane dovoljno vremena da sve što su pisali običnom olovkom pređu hemijskom.

- Svakako je bolje da prvo sve pišu običnom olovkom, ali ono što posle ne podebljaju, neće im se priznati. Mi smo tu da ih podsetimo, da ih opomenemo kada bi otprilike trebalo da počnu da podebljava­ju, ali nekima od njih je potrebno više vremena i ne smeju to da zaborave - ukazuje direktorka.

ZAVRŠNI TEST NOSI OVE GODINE 40 POENA - PO 13 IZ SRPSKOG I MATEMATIKE I 14 IZ KOMBINOVAN­OG TESTA

5. VREME

I dok je nekima potrebno više vremena, drugi ocenjuju da ga imaju na pretek, pa sale i učionice napuštaju i ranije.

- Neretko đaci izađu pre isteka vremena ili zato što im je „bilo lako“ili zato što su napisali sve znaju, ali ja im svima savetujem da iskoriste sve vreme, da budu pažljivi i da ne odustaju - kaže direktorka Natalija Matić.

Završni ispit počinje u ponedeljak testom iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, koji će osmaci rešavati od devet do 11 sati. U isto vreme u utorak oni će raditi zadatke iz matematike, dok će u sredu u okviru kombinovan­og testa imati pitanja iz geografije, istorije, fizike, hemije i biologije. Učenik na osnovu opšteg uspeha može imati najviše 60 bodova, dok završni test nosi 40 poena - po 13 iz srpskog i matematike i 14 poena iz kombinovan­og testa.

 ??  ?? pred malim maturantim­a još pet dana do testiranja znanja iz srpskog, a zatim i iz matematike, hemije, geografije, fizike, biologije, istorije
pred malim maturantim­a još pet dana do testiranja znanja iz srpskog, a zatim i iz matematike, hemije, geografije, fizike, biologije, istorije

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia