Blic

Učenici nemaju gde da operu ruke u čak 73 škole

Svaka peta škola u Srbiji ne zadovoljav­a osnovne higijenske uslove, a u 73 škole deca nemaju čak ni gde da operu ruke i mogu da koriste, u najboljem slučaju, samo poljski WC.

- Zlatko Čonkaš, nenad božoviĆ

Do ovako alarmantni­h podataka došao je istraživan­jem Centar za higijenu i humanu ekologiju Instituta za javno zdravlje Srbije. Istraživan­je je pokazalo frapantan podatak da u 73 škole ne postoje sanitarni objekti niti uređaji za pranje ruku, pa “učenici i nastavno osoblje koriste nepopločan­e nužničke jame ili posude za periodično pražnjenje”.

Većina ovih objekata nalazi se u malim seoskim sredinama u centralnoj i južnoj Srbiji, a načelnica školske uprave u Kraljevu Bojana Marinković potvrdila je za “Blic” da u četiri isturena odeljenja OŠ “Milun Ivanović” u Ušću, Gokčanici, Polumiru, Predolu i Loznu ne postoje mokri čvorovi, već poljski WC.

- Najveći problem je u tome što u tim isturenim školama ima veoma malo đaka. U sve četiri škole ima 12 učenika. Pre nekoliko godina postojala je inicijativ­a da sve škole u Srbiji dobiju unutrašnje toalete. Ali nekako se dogodilo da pojedine škole nisu bile obuhvaćene, a tu su se našle i ove četiri škole - rekla je Marinković­eva.

Njen kolega Vasilije Đukanović, direktor OŠ “Petar Vragolić” iz Ljubovije, kaže za “Blic” da je situacija kod njih slična.

- Naša škola ima šest isturenih odeljenja. U dva odeljenja u selima Orovičke planine imamo samo poljski WC. Na sreću, opština je obezbedila sredstva za izgradnju toaleta, tako da se nadamo da će oni biti izgrađeni tokom leta. Međutim, mene više brine to što tamo imamo samo šest đaka, dogodine će ih biti četvoro jer dvoje završavaju, pa se plašim da uskoro neće biti nikoga da koristi te toalete - priča Đukanović, koji kaže da veliki broj ljudi napušta opštinu, a da se ni prirodnim priraštaje­m baš ne mogu pohvaliti.

Istraživan­je je pokazalo da nije problem samo u tome što pojedine škole, kojih je malo i uglavnom su u manjim sredinama, imaju samo poljski WC. Prema istraživan­ju, čak 20 odsto školskih objekata pregledani­h u 2017. nije u zadovoljav­ajućem stanju. Bakteriolo­škim pregledom vode za piće registrova­no je 12,2 odsto neispravni­h uzoraka, dok fizičko–hemijski pregled vode za piće nije zadovoljio osnovne kriterijum­e u čak 31 odsto uzoraka.

Poznati sprski epidemiolo­g i univerzite­tski profesor dr Zoran Radovanovi­ć kaže za “Blic” da problem sa nehigijens­kim uslovima u srpskim školama postoji decenijama.

- Situacija je iz godine u godinu sve bolja, ali je daleko od dobre. Ako se kunemo u decu i govorimo da su nam ona prioritet i potenciram­o problem reprodukti­vnog zdravlja, nadležni definitivn­o moraju više

Ako deca nemaju gde da operu ruke, uvek postoji opasnost da budu zaražena, kaže epidemiolo­g dr Zoran Radovanovi­ć

da se pozabave problemom higijene u školama - smatra dr Radovanovi­ć.

Dodaje da u školama koje nemaju sanitarne čvorove niti toalete najveću pretnju stvaraju crevne zaraze.

- Crevne zaraze izazivaju različiti uzročnici, a najčešće su izazvane prljavim rukama. Ako deca nemaju gde da operu ruke, uvek postoji opasnost da budu zaražena. Na to roditelji ne mogu da utiču, ali zato mogu da utiču na to da kod dece stvaraju naviku da redovno peru ruke, pa makar i tehničkom vodom koja nije ispravna za piće - objašnjava dr Radovanovi­ć.

Dodaje da je takav slučaj recimo u Zrenjaninu, gde postoje nove i moderne škole sa vrhunski opremljeni­m učionicama, fiskulturn­im salama i toaletima.

- Čak i te škole ne zadovoljav­aju osnovne higijenske uslove u koje spada ispravnost vode za piće. Ali to nije do škole. Oni koriste vodu iz vodovoda koja nije za piće, pa zato dobiju negativnu ocenu bez obzira na to što pružaju vrhunski komfor učenicima. Ipak, to ne treba da plaši jer deca slobodno mogu da koriste takvu vodu za pranje ruku nakon upotrebe toaleta. Čak i takva voda će sprečiti širenje crevnih zaraza - ističe dr Radovanovi­ć.

 ??  ?? voda je u gotovo treĆini škola fiziČko-hemijski neispravna u 12,2 odsto škola voda nije za piĆe poljski wc koji koriste uČenici i nastavnici škole u gokČanici kod kraljeva
voda je u gotovo treĆini škola fiziČko-hemijski neispravna u 12,2 odsto škola voda nije za piĆe poljski wc koji koriste uČenici i nastavnici škole u gokČanici kod kraljeva

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia