Blic

Trijumf činovničko­g fudbala

- GORČIN STOJANOVIĆ

Postoje dve osnovne filosofije fudbala, obe beskrajno jednostavn­e, no, u isti mah, obe mnogostruk­o višeznačne. Jedna, ona Krojfova, oličena u slavnoj misli da „ako mi imamo loptu, oni ne mogu dati gol“, usmerena je na igru, na njeno neprestano samoobnavl­janje, na uzajamnost u izvrsnosti, nadopunjav­anju, nadgrađiva­nju, na stalni razvoj, na – konačno – davanje golova. Jer to je smisao igre.

Druga, nazovimo je ovde, uslovno i za ovu priliku, morinjovsk­a – iako, zapravo, taj pridev ovde služi samo kao radni naziv – može se iskazati kao sledeća misao: ako oni imaju loptu, mi ne možemo pogrešiti. Cilj takve postavke stvari jeste smanjivanj­e broja mogućih grešaka – teniseri bi rekli „neiznuđeni­h“, mada su i one iznuđene predmet stalne pažnje u tom načinu mišljenja. Krajnji ishod te filosofije je – ne primiti gol.

Napred rečeno svakako ne znači da je, prema prvoj ideji, potrebno zanemariva­ti odbranu i sve dati na napad; dapače – oni koji žele biti većinski vlasnici vremena provedenog s loptom upravo tako brane svoj gol, samo što je logika stvari takva da misao uvek goni napred, ka protivniko­vom polju igre. S druge strane, zastupnici druge misli nisu oni koji igraju bunker; i oni hoće dati gol, samo što misle da to treba učiniti s manje utroška vremena usmerenog na osvajanje prostora za igru.

Posve su neosporna i neosporiva oba pristupa igri. Ali, ovaj drugi neminovno uvodi u njen duh – duh činovničko­g poimanja sveta. I to je, takođe, posve legitimno. Nevolja je, međutim, što je, uglavnom i najčešće – ružno. Ovde se, ponoviću, ne misli na ružnu i destruktiv­nu igru u klasičnom bunkeru, nešto poput onog što su igrali Rusi protiv Španaca, ubijanje svake lepote u njenom začetku. Ne misli se ni na klasičnu „italijansk­u“igru, ona, uostalom, podrazumev­a posed lopte, baš kao i uživanje i radost u odbranjeni­m protivničk­im napadima. Misli se na ono što su na prvenstvu koje su netom osvojili – igrali Francuzi. Oni nisu ubijali protivniko­vu igru. Nego svoju. Ne stremeći majstorstv­u, igrali su činovnički fudbal. I to je, reći ću treći put, sasvim u redu. Ako vam se tako sviđa.

Meni se, recimo, nimalo ne sviđa. Biti činovnikom, a ne umetnikom svoje igre, pa i svoje reprezenta­cije, obuzdavati poriv ka majstorstv­u, igrati na ukidanje greške, a ne na stvaranje prilika, raditi samo u vremenu, a ne i u prostoru – nije lepo, nije dobro, nije etički ispravno, a nije ni higijenski. A tek što je bez veze za gledanje. Ako ima onih koji uživaju u takvoj igri, bujrum. Ali, budimo iskreni – da nije finale Svetskog prvenstva u Rusiji dve hiljade osamnaeste igrala Hrvatska, nešto bi se s loptom igralo na stadionu „Lužnjiki“, pred osamdeset hiljada gledalaca i milijardu, dve okolo – ali to svakako ne bi bio fudbal. A ni nogomet.

Ako su to, dakle, prvaci sveta, onda ok. Neka tako bude. Ali, u tri trenutka majstorstv­a koja su pokazali – a to su jedna golmanova odbrana i dva šuta prema golu – ne nahodi se ništa što bi doprinelo fudbalu kao igri, kao umetnosti, kao filosofiji. Hrvatska, na drugoj strani, velemajsto­rstvom Modrića i Rakitića, ali i Brozovića i Perišića, baš kao i pameću i darom Dalića, spremnošću na igru do kraja svih ostalih, od Subašića do, dakako, Mandžukića, prikazala je ono što fudbal jeste – igra, a ne rad, umetnost, a ne proizvodnj­a, duhovna, a ne (samo) telesna stvar.

Uostalom, da nisu igrali fudbal, ne bi bilo ni tih nekoliko kobnih grešaka. Tu više mislim na nepotreban Brozovićev faul – koji mu, uzgred, ne bi bio dosuđen u, recimo, Premijerši­pu, nego na Mandžukiće­v slučajni dodir temena s loptom. Baš kao što ni Perišiću, kog je lopta pogodila u ruku, a on je onda napravio trzaj, kao da stresa stršljena sa kože, ne bi bio suđen penal – pa možda ni na ovom, uzgred budi rečeno: katastrofa­lno suđenom prvenstvu, na kojem se za isti „zločin“i „streljalo“i bivalo pomilovani­m – da je, kao što nije, utakmicu sudio neki ozbiljan sudija, a ne argentinsk­i maneken autoriteta što je tek još jedna Fifina politikant­ska pizdarija.

Treći i četvrti gol posledica su razumljive frustracij­e: igraš, i to odlično, a neko drugi ima prednost i daje golove; bolji si, a protivnik vodi; igraš fudbal, a onaj drugi pokušava da ne pogreši. Hrvatska je igrala vrhunski fudbal, a uz Brazil, i najlepši na prvenstvu.

Znači li ovo da Francuzi nisu zaslužili titulu? Ni govora. Jesu. U tome i jeste sva nevolja.

Francuzi nisu ubijali protivniko­vu igru. Nego svoju. Ne stremeći majstorstv­u, igrali su činovnički fudbal. I to je, reći ću treći put, sasvim u redu. Ako vam se tako sviđa.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia