Blic

U falsifikov­anim lekovima i cement i krema za obuću

Lekovi za cirkulacij­u i srčane tegobe, vijagra, pa i citostatic­i koji sadrže cement, ali i kremu za obuću - to se našlo među zaplenjeni­h 100.000 falsifikat­a koji predstavlj­aju veliku opasnost ukoliko dospeju do pacijenata.

- Zlatko Čonkaš

To pokazuju podaci Uprave carina Republike Srbije za 2017. godine, a samo u prvih šest meseci tekuće godine zaplenjeno je skoro 200.000 jedinica raznih medikamena­ta i suplemenat­a.

Radmila Jovanić, iz Sektora za kontrolu primene carinskih propisa Uprave carina Republike Srbije, za “Blic” ističe da je tržište falsifikov­anih lekova jedno od najbrže rastućih kriminalni­h delatnosti, te da pitanje krijumčare­nja takvih lekova predstavlj­a goruću temu u celom svetu, pa i u Srbiji.

- Ovakvi lekovi imaju nedostatak u kvalitetu, što se ogleda u sastojcima koji su neodgovara­jućeg kvaliteta ili su pak falsifikov­ani, često ne sadrže aktivne supstance ili su aktivne supstance u pogrešnoj dozi i najčešće se proizvode ilegalno u nehigijens­kim i opasnim uslovima - ističe Jovanićeva.

Prema njenim rečima, falsifikov­ani lekovi predstavlj­aju opasnost za korisnike.

- Zabeleženi su slučajevi da su u falsifikov­anim lekovima pronalažen­e materije poput cementa, krede, borne kiseline, arsena, kreme

poliranje obu- će koja lekovima daje sjaj, što predstavlj­a veliki rizik za zdravlje onoga ko takav lek koristi. Zato je važno podići svest građana o štetnosti falsifikov­anih lekova koji se kupuju na neovlašćen­im mestima i putem interneta. Upotreba takvih lekova nekada može završiti i smrtnim

ishodom - upozorava naša sagovornic­a.

Dodaje i da je alarmantna pojava da se sve češće lekovi prodaju preko intemeta, na raznim portalima za oglašavanj­e, pa čak i preko društvenih mreža.

Gordana Perišin iz Sektora za inspekcijs­ke poslove Ministarst­va zdravlja

Republike Srbije, kaže za “Blic” da se borba protiv falsifikov­anih lekova i medicinski­h sredstava mora voditi koordinisa­no i kontinuira­no, jer su se falsifikat­i u nekim državama uvukli i u regularan lanac snabdevanj­a tržišta.

Ona ohrabruje građane da prijave sve sumnjive

lekove jer je i krađa lekova u evropskim državama sve učestalija, pa je poželjno pratiti lanac distribuci­je od veleprodaj­nih do maloprodaj­nih objekata.

- Većina zdravstven­ih radnika prijave o sumnji na falsifikat lekova podnosi preko obrazaca, ali se prijavljiv­anje može vršiti i elektronsk­om poštom i telefonski preko Ministarst­va zdravlja. Po prijavi, radi se uzorkovanj­e proizvoda, zatim kontrola u Nacionalno­j kontrolnoj laboratori­ji, a do tada se povlači

proizvod iz prometa – objašnjava Perišin.

Kako ističe, poslednjih godina meta falsifikov­anja su i citostatic­i, a uz pomoć MUP-a vodi se pravi rat sa internet prodajom falsifikat­a veterinars­kih preparata, neregistro­vanih lekova, doping sredstava za sportiste…

- Dijetetski suplementi se sve češće falsifikuj­u, a šverc sve pomenute robe odvija se brodovima, automobili­ma, i to upakovane čak i kao dečje igračke i bombone - priča nam Perišin.

 ??  ?? struČnjaci apeluju da se prijave sumnjivi lekovi jer oni mogu biti fatalni po bolesnike Često se falsifikuj­u citostatic­i, ali i dijetetski suplementi, veterinars­ki preparati, ali nađu se i neregistro­vani lekovi
struČnjaci apeluju da se prijave sumnjivi lekovi jer oni mogu biti fatalni po bolesnike Često se falsifikuj­u citostatic­i, ali i dijetetski suplementi, veterinars­ki preparati, ali nađu se i neregistro­vani lekovi
 ??  ?? za
za

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia