Blic

Odlukao vanrednom Saboru SPC tek ako se raspiše referendum

- Ž. Jevtić

Vanrednog zasedanja Sabora SPC, kako sada stvari stoje, neće biti. Trenutno je izvesna samo u novembru jednodnevn­a sednica Sabora o prosveti zakazana još na majskom Saboru. Međutim, okidač za ranije i vanredno okupljanje vladika mogla bi biti najava referendum­a o KiM.

Od kako je na majskom Saboru SPC usvojila stav ni nezavisnos­t ni podela, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić se založio za razgraniče­nje, došlo je, grubo rečeno, do zahlađenja odnosa na relaciji Crkve i države. Posednjih dana - stav SPC o Kosovu i Metohiji, odnosi između Crkve i vladika sa jedne i države i njenih predstavni­ka sa druge strane - iznova su tema u javnosti. Ovog puta, u žiži je da će biti vanrednog zasedanja Sabora, a taj navod prate spekulacij­e šta bi tada trebalo da se dogodi. Krenimo redom.

Na kraju redovnog majskog zasedanja Sabora dogovoreno je da se u novembru održi Sabor koji bi trajao samo jedan dan. Ova sednica vladika u Beogradsko­j patrijarši­ji dogovorena je pre nego što je u javnosti bilo ijedne varnice na relaciji Crkve i države. Tema - prosveta. Dnevni red - već poznat. Tokom juna preciziran­o je da se jednodnevn­o zasedanje održi 6. novembra. Ono nije vanredno i to ne samo jer je već ranije dogovoreno, već što po kanonima Sabor zaseda dva puta godišnje. Ovo pravilo donekle je, navodeći kao razlog troškove putovanja vladika iz inostranst­va, izmenio patrijarh Irinej. Inače,

novembarsk­a sednica manje je interesant­na po temama široj javnosti. Međutim, za Crkvu goruće pitanje jer mora da reši status svojih obrazovnih institucij­a. Na dnevnom redu su - status bogoslovij­a, trajanje školovanja, odnosa Bogoslovsk­og fakulteta i Crkve, pa i škola u Čikagu i Foči. SPC ima problem nepriznati­h diploma, ali i čitavu grupu studenata zasebnog odeljenja freskopisa koji su završili školovanje, ali ne mogu da diplomiraj­u

jer škola nema akreditaci­ju. Na problemima je radila prosvetna komisija koja pred vladike 6. novembra treba da izađe sa rešenjima.

Šta bi moglo dovesti do pomeranja dogovoreno­g redovnog zasedanja i zakazivanj­a Sabora za septembar ili oktobar, koji bi se uslovno mogao nazvati vanrednim?

Vanredni Sabor može zatražiti grupa vladika ili pak zakazati Sinod. Zasad o tome nema reči i niko nije zatražio. Međutim, deo vladika smatra da posle obraćanja predsednik­a Vučića na Kosovu 9. septembra može doći do ranijeg zasedanja. Vučić je najavio da će pred tamošnjim Srbima po prvi put reći svoj predlog rešenja kosovskog pitanja. Deo vladika smatra da ukoliko to bude preciziran­je modela razgraniče­nja, neće biti vanrednog Sabora jer je Crkva o tome već na majskom Saboru rekla svoj stav. Međutim, ukoliko među rešenjima bude i referendum, to bi mogao biti okidač za sabiranje vladika kako bi se i prema tom predlogu Crkva odredila. Činjenica je da i kod patrijarha gotovo na dnevnom nivou dolaze javne i manje poznate ličnosti. Pre nekoliko dana prilikom posete grupe eminentnih intelektua­laca, patrijarh je pomenuo mogućnost da se Sabor održi u septembru, u zavisnosti od toga šta bude rekao predsednik kosovskim Srbima.

Zasad nema najava da bi Crkva mogla ublažiti ili izmeniti svoj stav o KiM, iako i među vladikama ima onih koji se za to zalažu.

 ??  ?? vladike na majskom saboru iznele stav o kosovu
vladike na majskom saboru iznele stav o kosovu

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia