Blic

I Nemačka popušta u vezi s razgraniče­njem?

- Danijela lukoviĆ

Nemačka kancelarka Angela Merkel potvrdila je juče da je u telefonsko­m razgovoru s američkim predsednik­om Donaldom Tampom bilo govora i o dijalogu Beograda i Prištine i rešenju pitanja Kosova. Preciziral­a je i da su tom prilikom konstatova­li da podržavaju sve razgovore koji vode ka cilju - rešenju tog pitanja.

- Ali, govorimo da je, naravno, teritorija­lna celovitost kakva je sada stvorena jedna vrednost, i ja sam to isto rekla kada su ovde bili predsednic­i vlade BiH i vlade Crne Gore, a to je da moramo biti oprezni da potezi na jednoj teritoriji ne dovedu do poteza na drugim teritorija­ma - rekla je Merkel.

Dodala je i da podržava sve dogovore Beograda i Prištine koji će dovesti do rešenja problema, ali da treba imati u vidu da se ne stvore novi problemi i da se poštuje teritorija­lna celovitost.

Ovakav stav Angele Merkel mekši je od njenog prvobitno decidnog „nema promena granica na zapadnom Balkanu”, a diplomatsk­i izvor „Blica“kaže da postoji šansa da Nemačka na kraju i konačno spusti gard po pitanju razgraniče­nja. Na ovakav razvoj situacije mogao bi da utiče signal koji je prošle nedelje prvo stigao iz SAD, kada je savetnik Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost Džon Bolton poručio da SAD ne isključuju mogućnost korekcije granica. Pozitivan stav o razgraniče­nju kao mogućem rešenju stigao je pre dva dana i iz Brisela, i to porukom komesara za dobrosused­ske odnose i proširenje Johanesa Hana da je razgraniče­nje prihvatlji­vo za Evropsku Uniju.

- Ako obe strane koje učestvuju u dijalogu postignu dogovor, i ako taj dogovor ne bude takav da destabiliz­uje i narušava odnose na Zapadnom Balkanu onda nije isključeno da Nemačka promeni mišljenje. I za EU, i za sve zapadne sile je važno da rešenje bude takvo da tako da bude po meri konkretne situacije i da ne dovede do domino efekta - kaže naš sagovornik iz diplomatsk­ih izvora. Dijalog između Beograda i Prištine ušao je u najdinamič­niju fazu, a ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ukazao je juče da se Srbiji pruža istorijska prilika da dobije nešto za svoj narod i građane na Kosovu i Metohiji. - Ovde je reč hoćemo li nešto da dobijemo ili ćemo sve da izgubimo. Ta prilika može i da se odbije, ali ne treba da se pravimo nevešti jer niko ne nudi da Kosovo celo ostane u granicama Srbije kazao je Dačić.

Da su granice Srbije već menjane, podsetio je američki geopolitič­ar i osnivač agencije “Stratfor” Džordž Fridman.

- SAD se neće protiviti bilo kom rešenju kosovskog problema koje doprinosi miru u regionu, uključujuć­i i razmenu teritorija. Pošto su granice Srbije već promenjene tokom rata, mislim da nema razloga da sadašnje granice budu svete - ocenio je Fridman.

Postavlja se pitanje i da li će se ovaj predlog naći na stolu u Briselu, a profesor međunarodn­og prava Bojan Milisavlje­vić ocenjuje da se to može desiti ako se o tome dogovore sve strane koje učestvuju u razgovorim­a.

- Sve zavisi od volje jedne i druge strane koje pregovaraj­u, a EU bi u tom slučaju bila aktivni partner koji pomaže da se reši komplikova­na situacija - rekao je Milisavlje­vić.

U slučaju da se Beograd i Priština dogovore oko razgraniče­nja, profesor kaže da bi tu međunarodn­a zajednica imala veliku ulogu u smislu garancija da će se neki eventualni sporazum poštovati.

- Tu pre svega mislim na Sjedinjene Američke Države i Rusiju, kao i Ujedinjene nacije i EU - zaključio je Milisavlje­vić.

 ??  ?? kancelarka nije ponovila raniji stav da „nema promena granica“, veĆ je rekla da se mora voditi raČuna da „potezi na jednoj teritoriji ne dovedu do poteza na drugoj“
kancelarka nije ponovila raniji stav da „nema promena granica“, veĆ je rekla da se mora voditi raČuna da „potezi na jednoj teritoriji ne dovedu do poteza na drugoj“

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia