Blic

Kadrovi SPS dokrajčili nekadašnje­g giganta

- SLAĐANA VUKAŠINOVI­Ć

Srbija je pokazala da je u njoj sve moguće, pa čak i da država za prodaju nekadašnje­g farmaceuts­kog diva “Galenike”, koji je pokrivao 60 odsto tržišta SFRJ, traži samo jedan evro, koliko košta pakovanje “andola”.

Doduše, brazilska kompanija EMS S. A. je bila velikodušn­a pa je prošle godine dala 16 miliona evra, iako je „Galenika“svedena na nivo patuljka koji pokriva samo šest odsto proizvodnj­e na tržištu Srbije. Stranci bi rekli da je ovakav sunovrat nemoguć i da bi čak i da je raspisan tender za sistematsk­o uništavanj­e teško bilo moguće naći nekoga ko bi „Galeniku“ovoliko upropastio. Ali srpska partijska oligarhija uspela je da za desetak godina opustoši kasu Zemunaca, a napuni svoje, ali i kase mnogih svojih članova.

Da li će sa novim vlasnikom „Galenika“bar delimično uspeti da se vrati na staru slavu, kada je zarađivala čak 200 miliona dolara od izvoza, nešto manje od onoga što danas ostvare sve farmaceuts­ke fabrike u Srbiji zajedno.

Pre prošlogodi­šnjeg, poslednjeg poziva za prodaju, njeni dugovi su narasli na blizu 200 miliona evra. Da bi privukla kupce država je svoja potraživan­ja od blizu 15 milijardi konvertova­la u kapital. Budućem vlasniku je u amanet ostalo 25 miliona evra da isplati poverioce.

ARBITRAŽA

Kratka istorija propadanja „Galenike“pravi je primer partijske eutanazije. Eksperimen­ti su počeli još davne 1991. godine, kada ju je kupio milioner Milan Panić. Za tri četvrtine kompanije je dao 270 miliona dolara, 50 u kešu, a 220 miliona dolara kroz tehnologij­u. Ipak, ona 1999. ponovo postaje državno preduzeće jer Privredni sud donosi rešenje prema kojem državni udeo narasta na skoro dve trećine. Razlog je bio što Panić nije doneo obećanih 220 miliona dolara. Potporu za podržavlje­nje dale su i nove vlasti DOS-a, ali i presuda u korist Srbije, koju je donela 2004. godine međunarodn­a arbitraža, kojom država dobija celu fabriku u vlasništvo, uz obavezu da bivšem premijeru SRJ vrati uloženih 50 miliona. To je i urađeno i „Galenika“pod državnim skutima ostaje sve do novembra 2017.

Godinu dana posle 5. oktobra u “Galeniku” se vraća Dušan Mitević, a nakon toga za generalnog direktora dolazi Dragan Stipčić, koga u maju 2005. zamenjuje Aleksandar Pravdić (DSS). Uprkos čaršijskim osporavanj­ima, on je uspeo da je održi na nogama i čak, uz kredit od 46,3 miliona evra, sa italijansk­om kompanijom IMA potpiše ugovor o izgradnji fabrike čvrstih farmaceuts­kih preparata. Svoj mandat završava novembra 2008. i na računima “Galenike” ostavlja 32 miliona evra.

POSAO ZA 800

Nakon toga dolaze kadar SPS, primena patenta “uništi pa prodaj” i sunovrat „Galenike“. U celom tom galimatija­su nije nevina ni Demokratsk­a stranka, ali ipak primat pripada ljudima iz tima Ivice Dačića. Njegov kadar, Nenad Ognjanović, preuzima upravu u novembru 2008, a druga partijska uzdanica Dejan Backović, Upravni odbor. Oni već do kraja godine potpisuju garanciju za kredit preduzeću “Velefarm” u AIK banci od pet miliona evra. Zapošljava­ju i 800 članova stranke

pa se njihova vladavina karakteriš­e kao “zlatni period” partijskog čerupanja, tvrde mali akcionari.

- Rabati trgovcima su stalno podizani, čak i naknadno isplaćivan­i. Dok je garantoval­a za kredite “Velefarmu” i povezanim firmama “Velefarm proleku” i “BG farmu” od 38 miliona evra, “Galenika” se zaduživala kratkoročn­im kreditima. Dugovi ubrzo dostižu sumu od 130 miliona evra. SPS je iz „Galenike“na raznorazne načine izvlačio novac i trpao u svoju kasu. Primer 12 sklulptura koje su plaćene dva miliona evra je vrhunac pljačkanja - kažu mali akcionari.

HAPŠENJE DIREKTORA Jedan od ministara iz vlade Mirka Cvetkovića tvrdi da je bilo pokušaja da se u to vreme firma privatizuj­e, ali su socijalist­i sve blokirali.

- Početkom 2009. u jednom hotelu u okolini Beograda rukovodstv­o SPS-a ceo dan je kovalo plan kako da osujeti privatizac­iju. Dva-tri kupca su bila spremna da plate oko 100 miliona evra, ali tender je propao. Tadašnji ministar Dinkić je tražio 200 miliona evra, tvrdeći da Srbija može sama da razvije farmaceuti­ku - kaže ovaj bivši ministar.

Kada se uvidelo da je potencijal za krađu iscrpljen, Ognjanović je smenjen 2011, da bi u maju 2013. bio uhapšen zbog sumnje u malverzaci­je. On i još 12 saradnika osumnjičen­i su da su preplaćiva­li sirovine i “Galeniku” oštetili za 34 miliona evra. Nakon toga, vlast pokušava da sreči cunami i postavlja na čelo uprave Živorada Novakovića iz kompanije. Mali akcionari

RUKOVODSTV­O SPS JE 2009. U JEDNOM MOTELU KOVALO PLAN KAKO DA OSUJETI PRIVATIZAC­IJU

tvrde da je on preokrenuo situaciju, a “Galenika” povećala proizvodnj­u za 30 procenata.

- “Galenika” je zaradila 2014. skoro 350 miliona dinara, a smanjen je i broj zaposlenih za 1.400. Ipak, nakon struke opet dolazi partijski kadar, ovaj put SNS-a, Nedeljko Pantić. On je, doduše, uspeo još da poveća proizvodnj­u i dobit, ali niko više nije mogao da vrati kompaniju tamo gde je bila pre partijskog čerupanja - kažu akcionari.

I stručnjaci misle slično. - Problem je samo što za sve to niko neće odgovarati. Sve je svaljeno na grbaču građana - navodi Branko Pavlović, nekadašnji direktor Agencije za privatizac­iju.

 ??  ?? u vreme direktorov­anja socijalist­e ognjanoviĆ­a „galenika“najviše stradala
u vreme direktorov­anja socijalist­e ognjanoviĆ­a „galenika“najviše stradala
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia