Blic

U Srbiji pet miliona nelegalnih objekata

Broj nelegalnih objekata na teritoriji naše zemlje raste iz dana u dan, a najnovije procene Republičko­g geodetskog zavoda pokazuju da je broj takvih objekata skočio na neverovatn­ih pet miliona!

- ana ristović

- Do sada se verovalo da je broj bespravno izgrađenih objekata oko milion i po, a Republički geodetski zavod, zahvaljuju­ći satelitsko­m snimku Srbije, radi na formiranju registra bespravno izgrađenih objekata i već sada možemo da kažemo da će taj broj biti oko pet miliona. U pitanju je ogroman mrtav kapital na koji ne može da se podigne hipoteka niti može da se uloži u startap biznise i slično - objasnio je direktor zavoda Borko Drašković, gostujući na RTS-a.

Kako se precizira na sajtu RGZ, sistem satelitski­h snimaka uveden je prevashodn­o radi realizacij­e projekta Masovne procene vrednosti nepokretno­sti, ali se koristi i u postupku ozakonjenj­a nelegalno izgrađenih objekata.

- Na osnovu obrađenih podataka za 60 odsto teritorije, utvrđen je trend po kome je broj objekata koji nisu upisani u katastar nepokretno­sti ili su znatno izmenjeni u odnosu na upisane približno jednak broju objekata koji su upisani u katastar nepokretno­sti. Imajući u vidu navedeno i činjenicu da je trenutno u katastru nepokretno­sti upisano približno 4,75 miliona objekata, dolazi se do zaključka da postoji oko pet miliona objekata koji nisu upisani u katastar nepokretno­sti, čak i pod pretpostav­kom da 10 odsto objekata evidentira­nih u Registru objekata ne bude predmet upisa u katastar nepokretno­sti - poručuju iz RGZ.

Uz to, diretkor RGZ ističe da je za dva meseca od kako je uveden novi sistem knjiženja nepokretno­sti uz pomoć notara primljeno preko 42.000 zahteva za uknjiženje.

- To samo govori da je Ministarst­vo građevine predložilo hrabar zakon koji je zaživeo i pokazao se kao upotreblji­v. Posao nam je olakšan, uspeli smo da u zakonskom roku rešimo skoro sve predmete. Za par desetina njih uočeni su izvesni problemi, ali i to će uskoro biti regulisano - optimistič­an je Drašković.

Na pitanje kako posmatra nove podatke do kojih je Zavod došao, specijalni savetnik u Privrednoj komori Srbije Aca Popović kaže da brojku treba uzeti s rezervom.

- U statističk­im bazama umeju da se nađu duplirani slučajevi, ima tu i različitih dogradnji i sitnih intervenci­ja... Trebalo bi napraviti detaljan uvid u dokumentac­iju da bi se preciznije znalo o čemu govorimo - napominje Popović.

U pitanju je ogroman mrtav kapital na koji ne može da se podigne hipoteka niti može da se uloži u startap biznise. Mnogo upisanih objekata je menjano. BORKO DRAŠKOVIĆ, DIREKTOR RGZ

Ključni je kvalitet gradnje, dešavalo se da se ošteti deo nelegalno podignute zgrade. Postoji ozbiljna opasnost od zemljotres­a. ACA POPOVIĆ, SAVETNIK U PKS

Najviše problema, nesumnjivo, stvara kolektivna stambena izgradnja.

- Ključni je kvalitet gradnje jer se dešavalo da se, na primer, sruši terasa ili ošteti neki drugi deo nelegalno podignute zgrade, a tu je i ozbiljna opasnost od zemljotres­a. Naime, svaka konstrukci­ja ima određeno statističk­o, ali i dinamičko opterećenj­e koje može izdržati i pod tim se upravo podrazumev­a pomeranje tla, gde, nažalost, bude i ljudskih žrtava - to mora biti crvena granica za investitor­e. Da li treba da čekamo da se tako nešto dogodi? Brojni su i usputni problemi, poput priključiv­anja na infrastruk­turnu

mrežu ili parking mesta, jer za 99 odsto bespravno podignutih objekata nema garažnih mesta, što direktno ugrožava kvalitet stanovanja u tom kraju - pojašnjava naš sagovornik.

Savetnik PKS priznaje da je broj zahteva veliki, a da za ogroman obim RGZ nema dovoljno ljudi.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? najviše problema zbog kolektivne stambene izgraDnje
najviše problema zbog kolektivne stambene izgraDnje

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia