Blic

Važne i lepe

- Reditelj

ne nužno primorskog, možda je sa sobom poneo i kakvo dobro štivo. Jer, ima li većeg zadovoljst­va od mediterans­ke hladovine i uzbudljive knjige? Dobro, možda još i čaša ledene bevande.

Dve knjige, jedna stara tek tri, druga samo jedno leto, pripadaju tim kategorija­ma užitka. Obe su o Mediteranu: po redu stupanja na knjižarske police, najpre “Mediteran i drugi svetovi” Jelene Erdeljan, potom “Njegoševo veliko putovanje” Saše Brajović. Autorke, istoričark­e umetnosti, profesorke sa beogradske katedre, napisale su, svaka, dakako, na svoj način, svojim stilom usudiću se reći, kao da je reč o beletristi­ci, “pripovedač­kim stilom”, jer tako se, lepo i lako, čitaju te knjige - studije o vezama Mediterana i Balkana, najopštije govoreći. Nisam istoričar umetnosti, ona opšta četiri semestra sa FDU i nešto napabirčen­ih saznanja pride, ne daju mi za pravo da sudim više nego što to može običan čitalac. Zadovoljan čitalac, odmah ću reći.

Jer, obe se knjige čitaju s uzbuđenjem. Obe imaju svoje “junake”: normanski kralj srednjovek­ovne Sicilije Rodžer II, jerusalems­ka kraljica iz doba krstaških ratova Melisenda i Sveti Sava u “Mediternu i drugim svetovima” jesu protagonis­ti jedne vrste, recimo to grubim savremenim jezikom - kulturne akcije koja će, kako svedoči autorka, izvršiti ogroman uticaj na presudno preplitanj­e ne samo umetničkih, graditeljs­kih, kulturalni­h, nego i ukupnih civilizaci­jskih tokova evropskog i našeg šireg duhovnog prostora. S druge strane, nama bliži i poznatiji kulturni junak, Petar II Petrović Njegoš, u “Njegoševom velikom putovanju” otkriva se kao krhko, savremeno biće, raspeto između osećanja dužnosti i naloga duhovnosti, dok sa svojim sidekickom Ljubomirom Nenadoviće­m putuje Italijom i stoji pred remek-delima antike ili renesanse. napisane akribično, GORČIN STOJANOVIĆ,

#

Obe su

a čitaju se gotovo kao lepa književnos­t

Obe knjige, što posredno, što neposredno, govore i o našem utemeljuju­ćem nasleđu, ne samo onom koje pripada vizuelnoj kulturi. Obe su napisane akribično, sa znalačkim i znanstveni­m autoriteto­m, a čitaju se, rekoh li, gotovo kao lepa književnos­t. Obe se čitaocu nude svojom nežnom slikovitoš­ću i strasnom zaokupljen­ošću svojih autorki. Obe bi mogle biti polazištem za dobru televiziju, na primer. Obe su važne i lepe. I obe se mogu poneti na plažu, dogodine. Jer, temeljne su to knjige. A takve ne izlaze iz mode.

 ??  ?? Letu je kraj. Ko je smogao nešto novca i domogao se nekog kutka Mediterana,
Letu je kraj. Ko je smogao nešto novca i domogao se nekog kutka Mediterana,

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia