Blic

VEĆI PAD CENA SVINJETINE I JAGNJETINE U OTKUPU NEGO U PRODAVNICI Kilogram žive vage pet puta jeftiniji

Za manje od mesec dana cena žive vage jagnjadi i naročito prasadi u Srbiji se survala - kilogram praseta staje svega 150 dinara dok u prodavnici cena istog mesa dostiže i do 760 dinara.

- Predrag vujanac

Prema podacima sa stočnih pijaca širom Srbije, u avgustu cena prasadi kretala se od 220 do 240 dinara za kilogram, uz dobru ponudu i veće interesova­nje kupaca, ovog meseca prasad se prodaju tek za 150 do 170 dinara po kilogramu žive vage. Uz prosečnu ponudu i promet, cena jagnjadi prošlog meseca je bila i svih 280 dinara po kilogramu, dok je sada maksimalni­h 230 dinara. Sagovornic­i „Blica“objašnjava­ju da u septembru, koji je jedan od najmanje aktivnih perioda godine za promet žive stoke, obično dođe do primene nepisanog pravila - „što kukuruz bolje rodi, to je cena stoke niža“.

- Tako je ove godine i zato je, uz činjenicu da trenutno nema veće tražnje, cena drastično pala za manje od mesec dana, iako su se pre dva-tri meseca jagnjad držala na zavidnoj ceni do čak 280 dinara kilogram, a ni cena prasadi nije bila mnogo niža. Prasad su sada, međutim, ispod svake cene. Evidentna je znatno manja kupovina od klanica i mesara, pa se tržište sada praktično svelo na to da seljaci živu stoku jedino prodaju ugostitelj­ima. A kada je jedino tržište kafana, onda je mrka kapa - zla prilika -

kaže Radosav Vujić iz Poljoprivr­edne stručno-savetodavn­e službe, dodajući da se veća tražnja može očekivati tek s jeseni, kada počne sezona slava i preslava.

Za proizvođač­e, s druge strane, krivci za drastičan pad cena žive stoke su prekupci, koji, kako tvrde, rade za najveće lance klanica i mesara.

- Bar jednom godišnje mora da dođe do ovakvog sloma, a nas seljake niko ništa ne pita jer o svemu odlučuju velike klanice i trgovci. Po ovoj ceni ni na kraj pameti mi nije da prodam prase. Zato sam od 150 grla na svojoj farmi, čak 85 ubacio u tov jer se cena tovljenika i dalje drži na pristojnih 160 dinara po kilogramu. Ali ako padne na 120 dinara, što je ispod svakog minimuma isplativos­ti za gajenje, ja mogu samo da otkujem obore i pustim ih u livadu - razočaran je Branko Đuričić iz Gole Glave kod Valjeva.

Po rečima Marka Gavrilović­a iz Dračića, odgajivača ovaca, mesare su praktično stale sa kupovinom jagnjadi.

- Jedino ih otkupljuju prekupci, koji ovu cenu i nameću. Uz to, kupovna moć stanovništ­va je niska, malo je ljudi koji jagnje mogu da priušte i za krsnu slavu, već se odlučuju na kupovinu dviske ili ovce, koje su jeftinije. Generalno, stoke je sve manje i kamo lepe sreće da je uzrok niske cene višak stoke na tržištu - kaže on.

Uvezeno meso definitivn­o nije uzrok pada cene domaće žive stoke, ističe Živojin Jovanović, generalni direktor “Trlića”, jedne od najuspešni­jih domaćih industrija mesa.

- Uvozno se koristi za preradu, a ne kao konzumno na trpezi. Međutim, naše tržište žive stoke se nerealno brzo menja, tako da tražnje čas ima čas nema, a cene čas skaču ili padaju. U ovom segmentu apsolutno Evropu ne sledimo jer je na evropskoj berzi mesa trenutno trend dizanja cene, dok kod nas ona pada – navodi Jovanović.

Pre dva meseca cena za kilogram jagnjadi se držala na 280 dinara

 ??  ?? uzgajivaČi kažu da je tražnja u padu, ali i da preprodavc­i snižavaju cene
uzgajivaČi kažu da je tražnja u padu, ali i da preprodavc­i snižavaju cene

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia