Blic

Gošine poslove nameštaju firmi sa dvoje zaposlenih

- Željka jevtić „Blic“sutra objavljuje nastavak serijala - Kako je osim radnika oštećena i država

Kako firma sa dvoje zaposlenih ima višemilion­sku zaradu? Ili sa 14 radnika, bez hala i mašina, remontuje vozove? Odgovor je da u

Srbiji sve to može - dovoljno je samo imati dobru kombinacij­u, ljude na poziciji i veru da je pravosuđe sporo.

“Blic” danas objavljuje nastavak serijala o Fabrici šinskih vozila („Goša FŠV“) u kome ćemo prikazati matricu po kojoj se sada uzima novac iz smederevsk­e fabrike. Poznato je da je za propast giganta, a time i sudbine porodica radnika, odgovorna slovačka kompanija “ŽOS Trnava”. Međutim, ko danas zadaje poslednji udarac?!

„PRIVATIZAC­IJA“

Slovaci su isisavali novac, nisu plaćali, ne samo zarade, već nijednu obavezu prema radnicima i državi. Njihova obavezna ulaganja niko od nadležnih nije proveravao, iako su bili dužni, počev od nekadašnje Agencije za privatizac­iju, pa nadalje. Slovaci su u zalog stavili sve što fabrika poseduje, podjednako šrafove, mašine, pa i kasetofon. A onda, kada su namakli, po procenama, čistog profita preko 40 miliona evra, formalno odlaze iz „Goše“prošle godine. Bukvalno u vreme kada radnici štrajkuju, porodice im gladuju jer nisu primili platu i po 20 meseci, a u fabričkom krugu radnik D. M. (57) izvršava samoubistv­o.

Međutim, iza Slovaka je ostao princip po kom se uzima novac i koji je unapred pripremlje­n. Glavni igrači su Milutin Šćepanović, nekadašnji direktor „Goše FŠV“, a sada vlasnik i direktor „Goše RSC“, i Velemir Stojanović, vlasnik kompanije „Obnova“d.o.o. Ulogu ima i stečajni upravnik Aca Mitić, ali i direktor „Srbija voza“Jugoslav Jović. Krenimo redom. Slovaci su 15. maja 2014. osnovali firmu „Goša RSC“. Sada je sasvim jasno - ime je namerno tako dato da bi zbunjivalo, odnosno zvučalo kao da je reč o smederevsk­om „Goši“. Pride, u slobodnom prevodu na engleski RSC znači isto što i FŠV. Ulog firme je hiljadu dinara, a prvi vlasnik ovog satrapa „Goše“je čovek Slovaka i direktor, upravo smederevsk­og „Goše FŠV“Ivan Hemšild. Aprila 2017. kada Slovaci odlaze, Hemšilda na mestu „Goše FŠV“nasleđuje Milutin Šćepanović. Koliko je Šćepanović radio u interesu radnika i fabrike svedoči dalji sled događaja. Posle pet meseci, 15. septembra, Slovak Hemšild prenosi vlasništvo u „Goši RSC“imitaciji „Goše“, na Milutina Šćepanović­a. Direktor kopije „Goše“je u tom trenutku Koštana Miladinovi­ć Krasić, koja je finansijsk­i direktor pravog „Goše“! Šćepanović u imitaciji „Goše“- „Goša RSC“sada već kao vlasnik upisuje sebe za direktora - 12. januara ove godine.

VIŠEMILION­SKI POSLOVI Ovo preduzeće sa 14 zaposlenih napravljen­o je da bi se pare iz smederevsk­og „Goše“isisavale i pumpale u ovu firmu. Drugi igrač je Velemir Stojanović, vlasnik kompanije „Obnova“d.o.o. Firma ima dvoje zaposlenih, a u sadašnje višemilion­ske poslove uključuje je Šćepanović. „Obnova“d.o.o. je registrova­na da se bavi trgovinom na veliko, drvetom, građevinsk­im materijalo­m i sanitarnom opremom. Ipak, imitacija „Goše“sa 14 zaposlenih, bez hala, ali registrova­na da proizvodi lokomotive i šinska vozila, i mala kompanija za prodaju drveta, dobijaju na tenderima državnih firmi višemilion­ske poslove remonta vozova! Kako je to moguće?

STEČAJNI DIL Šćepanović i „Goša RSC“su u poslu jer je to šema Slovaka koji su i dalje formalno vlasnici „Goše FŠV“. “Obnova” se uvodi u posao jer je potrebno još firmi u koje će odlaziti novac. Stečajni upravnik „Goše FŠV“Aca Mitić je u dilu i daje

smederevsk­u fabriku, njene resurse i radnike bukvalno na ler. Ostaje samo pitanje koju korist imaju državna firma „Srbija voz“i njen direktor Jugoslav Jović koji lažnom „Goši“i „Obnovi“plaćaju višemilion­ske iznose iako im ovi ne završavaju poslove?

Lažna „Goša“- RSC, „Obnova“i smederevsk­i „Goša FŠV“nastupaju na tenderima kao konzorciju­m. Učestvuju tri subjekta jer „Goša RSC“i „Obnova“d.o.o. nemaju reference i za to im treba „Goša FŠV“. Kako „Blic“saznaje, „Srbija voz“dao im je najmanje dva posla vrednosti - preko dva miliona evra za popravku putničkih vozova i preko milion za rekonstruk­ciju kušet kola. Posao u vrednosti od preko dva miliona evra nije završen, a rekonstruk­cija kušet kola nije ni započeta iako su „Goša RSC“i „Obnova“uredno primile avans.

Ugovori praktično idu preko ove dve firme, a ne „Goše FŠV“- tako oni uzimaju novac, nabavljaju delove, zaračunava­ju ogromne marže, dok treći subjekt na osnovu kog su i dobili posao - smederevsk­i „Goša“- troši svoju struju, mašine, resurse... Praktično, radnici „Goše FŠV“se iznajmljuj­u, ali im se ne plaća puna zarada, a kamoli doprinosi.

BEZ TUŽBE ILI BLOKADE Iako Šćepanović sa „Obnovom“ugovara štetne poslove i zloupotreb­ljava „Gošu FŠV“, niko ne reaguje. Čak ni direktor „Srbija voza“, koji je morao nakon isteka šest meseci i obaveza koje su firme preuzele da ih blokira, traži naknadu štete, ali i izdaje negativnu referencu za preduzeća koja nisu završila posao kako više ne bi mogli na tendere.

Tako dolazimo do apsurda da državno preduzeće ne utužuje privatne firme zbog nezavršeno­g posla. Izgovor koji bi se uvek mogao potegnuti je da to ne čine zbog smederevsk­og „Goše“, ali tvrdnja nema zakonski osnov. Prema saznanjima „Blica“, ne reaguju ni ostale državne institucij­e jer „Goša RSC“ne ispunjava svoje obaveze ni prema radnicima niti državi. Poslednji podaci Agencije za privredne registre govore da „Goša RSC“i kompanija „Obnova“posluju sa dobitkom, za razliku od „Goše FŠV“koji ima dugove, a dobitak - nula.

 ??  ?? remonte vagona umesto „goše“dobijaju firme koje za to nemaju kapacitete
remonte vagona umesto „goše“dobijaju firme koje za to nemaju kapacitete
 ??  ?? šćepanović, bivši direktor „goše“, a sada „goše rsc“, jedan od glavnih igrača u mutnim poslovima
šćepanović, bivši direktor „goše“, a sada „goše rsc“, jedan od glavnih igrača u mutnim poslovima

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia