Blic

Dobra zarada od prodaje zimnice

Svaki uložen dinar u proizvodnj­u zimnice duplira se i donosi dinar čiste zarade, kažu žene kojima je pravljenje kiselih i slatkih poslastica postao unosan biznis.

- Mirjana Čvorić gubelić

Priprema i prodaja zimnice postao je unosan posao od kog u proseku može da se zaradi jedna plata. Ko ima sopstveno voće i povrće, zarada može biti i veća, a dobrom profitu doprinose i godine kao što je ova, kada je povrće dosta skupo, pa se mnoge domaćice odlučuju da ne prave same zimnicu, već da je kupuju.

Jedan od najpoznati­jih krajeva Srbije Koceljeva mesto je gde su mnogi odlučili da sreću u biznisu potraže u proizvodnj­i zimnice. Majstorice za zimnicu u ovom kraju recepte su savladale radeći u nekada poznatoj fabrici širom bivše Jugoslavij­e “Voćar Koceljeva”. Kada je fabrika propala, opština je za njih našla rešenje, pa sada uspevaju da unovče svoje znanje i vrednoću.

Danas se u Koceljevi ne može naći tegla ajvara, bez obzira koliko je neko spreman da plati. Na poslednjem Festivalu zimnice prodato je sve što su proizvele, a to je oko 15.000 tegli i flaša sokova, ceđenog paradajza, ajvara, voćnih rakija, slatkog, salata, džemova, meda. Kako i ne bi kada je zbog festivala i zimnice kroz Koceljevu za dva dana prošlo 10.000 ljudi.

Milena Pavlović iz Koceljeve već 10 godina proizvodi zimnicu. Slatki program priprema od sopstvenog voća, dok njena zaova Ljubica Vasiljević na dva hektara i u osam plastenika proizvodi povrće. Na taj način dva domaćinstv­a ostvaruju prihod. U svojoj kuhinji uz pomoć supruga Milovana, koji je bez posla, godišnje proizvede tonu zimnice.

- Da se ne isplati, ja to ne bih radila. Mi proizvedem­o oko 1.300 tegli i flaša različite zimnice, od sokova i slatkog, pa do proizvoda od paradajza, paprika, krastavca, kupusa. Polovinu prodamo tokom festivala, a ostalo nam naručuju preko cele godine. Mogli bismo i više da prodamo, ali ne možemo da proizvedem­o jer je samo nas dvoje, a to su samo četiri ruke. Ja to radim kad se vratim s posla iz Službe za katastar, gde sam zaposlena kao geometar - priča Milena Pavlović.

Cene zimnice je od 150 dinara, pa do 600 dinara, a polovina te sume je, kako objašnjava Milena, zarada. U cenu su uračunate sirovine,

koje uglavnom sami proizvode, a naplaćuju rad i umeće.

- Ja to ne bih radila da nemam računa. Kada sam počela da radim, nisam znala da li će to biti unosan posao. Ako se proizvodi kvalitet i ko ima vremena da se posveti tome, može da zaradi jednu prosečnu platu - objašnjava Milena koja većinu svojih proizvoda proda na festivalu.

Zarada od zimnice dobro dođe i Ljiljani Antić, koja je ranije radila u fabrici za preradu voća, a kada se penzionisa­la, nastavila je kućnu radinost.

- Lepo se zaradi, zaista. Treba dosta rada i truda naravno, ali kad se sve sabere, to bude više od moje penzije. To može biti isplativo mladima koji su spremni da imaju i sopstvenu proizvodnj­u voća i povrća, onda je zarada veća. Ja imam svoje voće, a povrće kupujem. Polovina novca od prodaje je zarada. Osim toga, mi imamo svoje kupce i naše tržište je sigurno - objašnjava Ljiljana, koja već osam godina proizvodi zimnicu.

 ??  ?? proizvodnj­a zimnice može biti i dodatni prihod za one koji imaju neki drugi posao
proizvodnj­a zimnice može biti i dodatni prihod za one koji imaju neki drugi posao

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia