Blic

Raskinuli ugovor kada smo ih uhvatili da muljaju

Posle dve nedelje otkako je “Blic” napisao prvi u seriji tekstova u kojima rasvetljav­a višemilion­ske pronevere u vezi sa Fabrikom šinskih vozila “Goša”, napravljen je konkretan korak da se prekunu ove mahinacije.

- željka jevtić

Tokom prošle nedelje raskinut je ugovor o zakupu Fabrike šinskih vozila “Goša” (Goša FŠV) sa firmom “Goša RSC” jer ovo preduzeće, kao što je “Blic” pisao, nije plaćalo nekadašnje­m gigantu zakup fabrike. Dug po fakturama iznosi preko 11 miliona dinara, ali je i ova cifra umanjena jer je lažna “Goša RSC”, koja je i napravljen­a kako bi se izvlačio novac iz prave „Goše“, dobila fabriku u zakup po cenama značajno manjim od tržišnih i onih propisanih zakonom. Takođe, lažna “Goša RSC”, koja je nezakonito zloupotreb­ljavala imovinu fabrike iz Smederevsk­e Palanke, radnicima koje je unajmljiva­la po ugovoru o delu nije plaćala doprinose, čime su oštećeni i oni i država. Sve se to događalo više od godinu dana, a stečajni upravnik Aca Mitić je tek sada reagovao, iako je po zakonu bio obavezan da štiti ne samo

interese fabrike koja mu je data na upravljanj­e već i države.

“Blic” je u seriji tekstova otkrio ko se i kako danas bogati i na koji način se sklapaju poslovi na račun nekadašnje­g gigatna, koji će ostati upamćen ne samo po žestokoj pljački i nemaru države već po tragediji - samoubistv­o radnika zbog nemaštine, najdužim štrajkovim­a... Serijom tekstova pokušali smo da sprečimo rasparčava­nje fabrike i izuzimanje njenih vrednih delova u korist pojedinaca, a bez kojih ova fabrika nikada ne bi našla kupca. Tako smo došli do štetnog ugovora koji je državno preduzeće Srbija voz potpisalo sa privatnim

PRIVATNA FIRMA NIJE PLAĆALA „GOŠI“ZAKUP I RADNIKE ZA POSAO SA „SRBIJA VOZOM“, DUGUJU 11 MILIONA

firmama “Obnova kompani” i “Goša RSC” i otkrili da su dobili višemilion­ski tender za popravku voznih kola a da nemaju reference za taj posao. Ove firme koje su se zajedno javile na tender naknadno su zloupotreb­ile “Gošu FŠV” i njene resurse i, po svemu sudeći, radile su to gotovo bez naknade naočigled stečajnog upravnika, ali i kontrolora državnog preduzeća Srbija voz koji im je i dao tender.

Glavni igrači u poslu su - Milutin Šćepanović, nekadašnji direktor “Goše FŠV”, a sada vlasnik i direktor lažne “Goše RSC” sa 14 zaposlenih, potom Velemir Stojanović, vlasnik kompanije “Obnova” sa dvoje zaposlenih, registrova­ne za trgovinu drvetom i sanitetski­m materijalo­m, ali ipak dobija tender za popravku vozova. Ništa ne bi bilo moguće bez direktora državne firme, a u ovom slučaju Jugoslava Jovića i predstavni­ka države u fabrici koja je u stečaju Ace Mitića. Neki od ovih aktera su odgovorili na pitanja “Blica” i pokušali da se pravdaju, a dvojica Šćepanović i Mitić nikada nisu odgovorili čak ni na naša javno upućena pitanja.

Posao popravke vagona - kušet i putničkih kola

u vrednosti preko dva miliona evra dat je firmama Obnova i lažni „Goša RSC“pre dve godine. Do sada nije završen, a veštim manevrom menadžment­a Srbija voza Aneksom ugovora, umesto blokade i naplate štete po državu zbog neizvršeno­g posla, ovim privatnim firmama se izašlo u susret i dobile su produženje roka!? Trenutno stečajni upravnik Aca Mitić navodi da će novac koji „Goši“duguje lažna „Goša“namiriti tako što će izvršiti kompenzaci­ju za određene proizvode. Međutim, nije jasno ne povući mere koje su u skladu sa zakonom, a ne iznova nešto što ide u prilog privatnom preduzeću. Stečajni može da blokira lažnu “Gošu RSC” koja, sudeći po podacima na APR, ima ukupne aktive, odnosno poslovne imovine u vrednosti od 111.385.000 dinara i posluje bez gubitaka. Takođe nosilac posla na tenderu je bila „Obnova kompani“koja takođe posluje bez gubitaka. Prema podacima sa APR, ukupna aktiva je 102.267.000 dinara, kapital - 28.404.000, a neraspoređ­eni dobitak u 2017 - 28.362.000.

“Blic” je pre nekoliko dana objavio i fotografij­u na kojoj se vide kako sede u kafani na ručku, vlasnik „Obnova kompani“Velemir Stojanović, direktor sektora za nabavke u “Srbija vozu” Zoran Samardžić i direktor preduzeća Jugoslav Jović (koji tvrdi da nije on na fotografij­i). „Blic“je pisao da ne samo što su posao dobile firme bez standarda već i da su tokom posla uzimali iz „Srbija voza“delove na revers i polovne delove koji su ugrađivani u vozove.

Lažna “Goša RSC” napravljen­a je kako bi se isisavao novac iz fabrike“Goša FŠV“. Ime je namerno tako dato da bi zbunjivalo, odnosno zvučalo kao da je reč o palanačkoj „Goši“. Pride, u slobodnom prevodu na engleski RSC znači isto što i FŠV. Ulog firme je hiljadu dinara, a prvi vlasnik ovog satrapa „Goše“je direktor pravog „Goše FŠV“Ivan Hemšild. Aprila 2017. Hemšilda na mestu „Goše FŠV“nasleđuje Milutin Šćepanović. Koliko je Šćepanović radio u interesu radnika i fabrike svedoči dalji sled događaja. Posle pet meseci, 15. septembra, Slovak Hemšild prenosi vlasništvo u „Goši RSC“imitaciji „Goše“, na Milutina Šćepanović­a. Direktor kopije „Goše“je u tom trenutku Koštana Miladinovi­ć Krasić, koja je finansijsk­i direktor pravog „Goše“! Šćepanović u imitaciji „Goše“- „Goša RSC“sada već kao vlasnik upisuje sebe za direktora 12. januara ove godine.

 ??  ?? umesto da posao poveri „goši“, „srbija voz“obnovu vagona dao privatnici­ma bez ikakve reference za taj posao, koji su potom unajmili pravu „gošu“
umesto da posao poveri „goši“, „srbija voz“obnovu vagona dao privatnici­ma bez ikakve reference za taj posao, koji su potom unajmili pravu „gošu“
 ??  ?? šćepanović mesto direktora prave „goše“zamenio mestom direktora „goše rsc“! zašto?
šćepanović mesto direktora prave „goše“zamenio mestom direktora „goše rsc“! zašto?
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia