Blic

Cena povrća veća i do 100 odsto

Polovinom oktobra paprike su dostigle cenu od 200 dinara, što je duplo više u odnosu na isti period prošle godine. Međutim, nije samo paprikama skočila cena već je rast, u pojedinim slučajevim­a i do sto odsto, primetan i kod većine povrtarski­h vrsta.

- Ekipa „blica“

Tako je, prateći Sistem tržišnih informacij­a poljoprivr­ede Srbije, cena paradajza sa prošlogodi­šnjih sto dinara, ove godine povećana za osamdeset dinara. Poskupeli su i krastavci kornišoni sa 120 dinara na 150, šargarepa za 50 odsto, dok poslednje tri godine raste cena crnog luka, koji je pretprošle godine bio 60, prošle sedamdest da bi ove godine dostigao cenu od 100 dinara za kilogram. Ali tu nije kraj - prema proceni stručnjaka, cene će nastaviti da rastu, jer zbog nepovoljni­h klimatskih uslova poskupljuj­e proizvodnj­a.

To primećuju i kupci na pijaci.

- Prošle godine cena kupusa je eksplodira­la, a tako je slično i ove. Pre tri godine smo davali 40 dinara za kilogram i tu smo vagali da li se isplati kiseliti. A sada je 70 ili 80 dinara, stvarno bezobrazno - rekla je Milanka Krstić, penzionerk­a iz Novog Sada.

Stručnjaci ove skokove pravdaju lošim uslovima.

- Uslovi za proizvodnj­u povrća ove godine su daleko lošiji od prošlogodi­šnjih zbog velikog broja kišnih dana. Na primer, kišna godina bila je nepovoljna za papriku, a kupus koji sad kupujemo za kiseljenje rasađuje se krajem juna i tokom jula meseca. Tada su bile visoke temperatur­e i sušni periodi pa su povrtari morali da zalivaju, i to je uticalo na povećanja cene. Takav trend je i kod drugog povrća, jer sve jednogodiš­nje biljke upravo zavise od agroekološ­kih uslova. Kod paprike se to pokazalo naročito ove godine. Dobar proizvođač primenjuje uslove da održi kvalitet, ali u lošoj godini to se odrazi na prinos. Dobra godina je kad ima sunca i nema previše kiše, jer se u uslovima velikih padavina javljaju bolesti, a samim tim pada prinos - objašnjava dr Đorđe

Moravčević, vanredni profesor sa Katedre za ratarstvo i povrtarstv­o Poljoprivr­ednog fakulteta u Zemunu.

Međutim, ako se paralelno posmatraju cene polovinom septembra i oktobra, primetna je velika razlika u ceni. Paprika je sa 85 dinara u septembru poskupela za 120 dinara, paradajz je skuplji dva i po puta, a krastavci kornišoni duplo. Sve cene su znatno premašile prošlogodi­šnje - kupus je od 25 dinara dostigao cenu od 60, šargarepa sa 70 na 120, krompir sa 35 na 80.

Proizvođač­i smatraju da je pored vlage za visoke cene kriv i sve skuplji benzin i ulaganja u proizvodnj­u. Mita Vujić, proizvođač povrća iz Inđije, kaže da nakupci na pijacama preteruju sa cenama.

- Marže su prevelike. Ako kupujete na veliko, na tonu, kilogram kupusa košta 35 dinara, krompira negde 20 do 30, tikvice 40 i tako redom. Na zimu će povrća biti još manje, pa će i cena biti viša, za oko 10 odsto - kaže za „Blic“ovaj povrtar.

 ??  ?? i kupcima sve teže pada da pokriju razliku
i kupcima sve teže pada da pokriju razliku

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia