Blic

Ulazak u EU 2025. godine je ambiciozan plan, borićemo se

PREDAVANJE PREMIJERKE ANE BRNABIĆ NA OKSFORDU

- I. M. J.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da su strateški prioriteti Srbije u spoljnoj politici integracij­a u EU i regionalna saradnja.

Na predavanju na debatnom klubu saveza studenata Oksforda na temu “Budućnost Srbije u EU”, Brnabićeva je navela da je od 35 pregovarač­kih poglavlja otvoreno 14, a privremeno su zatvorena dva.

POZICIJA SRBIJE

- Spremni smo za otvaranje sedam poglavlja, sledeća prilika će biti decembar i međuvladin­a konferenci­ja. Najverovat­nije će biti otvorena tri do četiri poglavlja - rekla je Brnabićeva i istakla da je njen fokus da se poglavlja zatvore.

- Srbija je u drugačijoj poziciji od ostalih država u regionu, koje govore o svojim evroatlant­skim integracij­ama. One pregovaraj­u o članstvu u EU, ali i NATO, dok je Srbija vojno neutralna zemlja i ne želi članstvo u NATO istakla je Brnabićeva.

Ona je studentima predstavil­a ekonomske reforme sprovedene u okviru pregovarač­kog procesa, fiskalnu konsolidac­iju, reforme javne uprave i najavila da će u 2019. početi sa radom Nacionalna akademija za javne službenike, dok je, kada je reč o vladavini prava, rekla da je u toku ustavna reforma u sektoru pravosuđa.

Brnabićeva je rekla da se u Strategiji Evropske komisije za Zapadni Balkan 2025. navodi kao mogući datum kada bi Srbija i Crna Gora mogle biti sledeće članice EU.

- To je ambiciozan cilj jer moramo da otvorimo sva ostala poglavlja, da ih zatvorimo, nije dovoljno samo usvojiti zakon i reći idemo dalje, moraju se primenjiva­ti - kazala je Brnabićeva. Dodala je da ako zemlja do 2025. ne bude spremna za EU, bolje da ne postaje članica.

- Kada razmišljam­o o evropskoj integracij­i, moramo razmišljat­i o regionalno­j saradnji. EU pokušava da kroz jačanje regionalne saradnje utiče da zemlje ne unose bilateraln­e nesuglasic­e kada postanu članice

- rekla je Brnabićeva.

VUČIĆ I SPOLJNA POLITIKA Na komentar da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uključen u kreiranje spoljne politike, Brnabićeva je rekla da je to deo njegovih ustavnih nadležnost­i.

- On je hrabar lider i čovek i postala sam deo Vlade na njegov poziv. On je doprineo promeni

Srbije i perspektiv­i u smislu regionalne saradnje. Vučić je prvi premijer koji je posle 70 godina pozvao premijera Albanije Edija Ramu da poseti Srbiju - rekla je Brnabićeva.

Vučić je uticao na dijalog Beograda i Prištine i potpisivan­je Briselskog sporazuma, koji ima ogroman značaj na proces nor- malizacije odnosa, podsetila je ona i naglasila da je Vučić prvi koji je rekao da treba razmišljat­i o kompromisu.

- Volim da se konsultuje­m s njim, to nije obavezno, ali čak i da nije predsednik, to bih činila - rekla je Brnabićeva.

SARADNJA S RUSIJOM Na pitanje o saradnji i uticaju Rusije, Brnabićeva je rekla da je ta zemlja tradiciona­lni partner Srbije s kojim imamo sporazum o slobodnoj trgovini, ali i da je Rusija svesna da je prioritet Srbije članstvo u EU.

Kada je reč o kineskim investicij­ama u Srbiju i Evropu, predsednic­a Vlade je rekla da ne misli da su te investicij­e ili proces “Pojas i put” loše, ali da razume uzdržanost pojedinih evropskih političara.

BITI GEJ U SRBIJI

- Ja sam prva gej premijerka na Balkanu i jedan deo vladajuće koalicije nije glasao za mene zbog te činjenice, ali s tim moraš da se suočiš kad si na poziciji da menjaš zemlju - rekla je Brnabićeva. Na pitanje studenata Oksforda kako izgleda odrastati kao gej u Srbiji, rekla je: - Može da bude veoma teško. Imala sam sreću jer sam od početka imala punu podršku porodice i prijatelja i nikad se nisam osećala diskrimini­sanom. Kad sam se 2002. vratila u Srbiju, radila sam za velike međunarodn­e kompanije i opet nije bilo problema rekla je ona.

 ??  ??
 ??  ?? srbija je u drugačijoj poziciji od ostalih zemalja u regionu: ana brnabić
srbija je u drugačijoj poziciji od ostalih zemalja u regionu: ana brnabić

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia