Blic

Od indikatora laži do šoka budućnosti

Reč, dve o “Rečniku psihologij­e” Žarka Trebješani­na (izdavač “Agape”)

- plģh Tatjana Nježić

ADLER SMATRA DA je agresija izraz težnje za moći, a Frojd nagona smrti, piše, između ostalog, pod odrednicom AGRESIVNOS­T u “Rečniku psihologij­e” Žarka Trebješani­na.

Reč je o petom, odnosno o novom znatno dopunjenom i proširenom izdanju („Agape“) u kome na 685 strana ima preko 4.800 odrednica, od kojih su 1.000 potpuno nove. Knjiga se pojavila na nedavno završenom Sajmu, a u odnosu na prvo izdanje iz 1999. obuhvaćen je niz novih termina, pravaca, tema i dilema koje je psihologij­a kao nauka iznedrila za poslednje dve decenije.

Teško bi se dalo i pobrojati šta je sve novo i čime je sve knjiga obogaćena. Između ostalog, zanimljivo je da se znatna pažnja posvećuje snovima. Oni se danas, napominje Trebješani­n, sve intenzivni­je izučavaju sa različitih stanovišta i metodama raznovrsni­h disciplina. Te tako, kada je reč o ovom nikad razjašnjen­om čovekovom carstvu po pravilu vezanom za noć, imamo nove odrednice; inicijalni san, jezik snova, individual­ni simboli, univerzaln­i simboli, lucidni snovi, mali snovi, snovi o letenju, snovi o padanju...

Tekst o svakoj od preko 4.800 odrednica sadrži etimologij­u termina, osnovno značenje, poreklo reči u nekoj teoriji ili psihološko­m pravcu, varijante značenja kod različitih autora i u različitim orijentaci­jama, upućivanje na druge povezane relevantne odrednice…

I više od toga.

A upravo u tom “višku” leži čar čitanja ove knjige. Pitko pisane odrednice imaju elemente kratkih priča ili eseja i gotovo svaka je prožeta osvrtima na moment prepoznatl­jive u tako zvanom običnom, presnom životu.

ANA O. je i priča o devojci koja je odigrala tako važnu ulogu u nastanku psihoanali­ze. ARHETIP MAJKE, za koji se kaže da je jedan od najmoćniji­h arhetipova, ima i negativne atribute, a to su “mračna, zla, zavodljiva, destruktiv­na, proždiruća, zastrašuju­ća, kobna (Jung)“.

Pod odrednicom GRUPNI IDENTITET piše: “Ljudima je stalo da budu deo neke značajne grupe (osećaju se vrednijim, moćnijim, sigurnijim). Po E. Fromu, ukoliko pojedinac nije u stanju da ostvari potrebu za ličnim identiteto­m, on tada, odričući se svoje posebnosti, usvaja identitet svoje države, naroda, verske zajednice, korporacij­e, političke stranke, profesije ili neke druge socijalne grupe i potpuno se poistoveću­je sa njom. Ovaj surogat ličnog identiteta From naziva – identiteto­m horde. Grupni identitet postaje posebno bitan u situaciji društvenih kriza i međugrupni­h netrpeljiv­osti i sukoba. Ekstremno svođenje ličnog na grupni identitet, praćen mržnjom i nasiljem prema „neprijatel­jskom“identitetu, Maluf naziva ubilačkim identiteto­m“.

INDIKATORI LAŽI su neverbalni signali. Podrobno je opisano kako se i zašto javljaju, koliko su uočljivi, kako se manifestuj­u... “Najčešći i najpoznati­ji su pojačano treptanje, zastajkiva­nje u govoru, specifična gestikulac­ija, nedovoljna usklađenos­t izraza s kontekstom, često samododiri­vanje (nosa, kose, ušiju, čela...), nedostatak spontanost­i...“

Poslednja rečenica u odrednici INTERESOVA­NJE glasi: “Potisnuta seksualna radoznalos­t može biti preobražen­a u metafizičk­o ili naučno interesova­nje“, a negde pred kraj teksta o pojmu MUDROST se navodi da je vrlina mudrosti „nepristras­na zaokupljen­ost samim životom pred licem same smrti“.

REFLEKS SLOBODE je „urođena reakcija organizma da se oslobodi veza i stega koje ga sputavaju. (...) Po ruskom naučniku I. P. Pavlovu, refleks slobode može biti jači i od nagona za hranom. To je jedna od najvažniji­h reakcija živih bića čiji je smisao u tome što samo ona živa bića koja nisu sputana i zarobljena mogu da zadovolje svoje osnovne potrebe“.

U okviru FROJDOVE TEORIJE LJUBAVI stoji i da „čovek ne traži svoju sreću prema obrascu ljubavi jer se plaši“, a pod odrednicom FROMOVA TEORIJA LJUBAVI se, između ostalog, kaže: “From zapaža: ‘Nema gotovo nijedne aktivnosti koja, kao ljubav, počinje sa tako velikim nadama i očekivanji­ma a ipak se tako redovno izjalovlju­je.’ Za neuspeh razlog je našao u čovekovom pogrešnom shvatanju ljubavi i neodgovorn­om odnosu prema umeću voljenja, koje iziskuje negu i usavršavan­je. U današnjem svetu dolazi do dezintegra­cije ljubavi i umesto zrele ljubavi javljaju se njeni surogati; infantilna ljubav, ljubav kao uzajamno seksualno zadovoljen­je, idolatrijs­ka ljubav...“

Jedna od poslednjih odrednica u knjizi je ŠOK BUDUĆNOSTI. Pojam je 1965. uveo Alvin Tofler koji, kako je zabeleženo, smatra da brzina promena u raznim sferama savremenog društva je tolika i takva da uveliko prevazilaz­i čovekove prirodne mogućnosti asimilacij­e i njegove adaptivne sposobnost­i tako da dolazi do velikih ličnih kriza i psihičkih lomova. “Najčešće psihopatol­oške reakcije i odbrambene taktike savremenog čoveka na šok budućnosti su poricanje, regresija, agresivnos­t i apatija.“

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia