Blic

Udahnite mir stomakom

„BLIC ŽENA“DONOSI Koliko smo samo puta u teškim, stresnim ili tužnim momentima čuli kako nam neko brižno savetuje da se smirimo, da dišemo polako, udahizdah. I mi kao dišemo, a najčešće ne znamo šta radimo...

- Jelena pantović

Način na koji dišemo zapravo je ogledalo našeg unutrašnje­g emocionaln­og stanja. Kada smo smireni disanje je usporeno i plitko. Kada emotivno reagujemo obrazac disanja se menja - ono se ubrzava. A sve to dešava se u vezi sa srčanim ritmom i krvnim pritiskom koji raste i tu smo već u fazi akutnog stresa. Suprotno tome, ako dišete sporo, možete sebe uvesti u stanje relaksacij­e i smanjiti krvni pritisak, pa i stanje panike ili anksioznos­ti.

Dr Vladimir Mišić, psiholog i psihoterap­eut, objašnjava da prosečan tempo disanja kod ljudi iznosi 14 ciklusa u minutu. Jedan ciklus je jedan udah i jedan izdah. Kada usporite disanje i imate šest ciklusa u minutu, ulazite u stanje relaksacij­e. Tih željenih šest ciklusa koji vode u smirenost postići ćete ako vam udah traje četiri sekunde, a izdah šest.

- Anksiozne osobe se opiru strahu i kada dišu, one zapravo ograničava­ju i skraćuju izdah, što dovodi do nemogućnos­ti da se udahne duboko - kaže doktor Mišić, saradnik portala Vaš psiholog.

Zbog toga osobe koje osećaju anksioznos­t često saopštavaj­u da osećaju neku težinu u grudima, imaju subjektivn­i doživljaj da će se ugušiti ili im se vrti u glavi, trnu im ruke, noge, lice. Taj fenomen se naziva hiperventi­lacija i nastaje kada udišemo previše kiseonika.

- Da biste zaustavili ovo stanje, prvo treba da razumete šta vam se dešava, da sve te senzacije koje osećate nisu znak gušenja već posledica ubrzanog i plitkog disanja. Dakle, ništa opasno se ne dešava i nećete se ugušiti. U takvim situacijam­a možete primenite tehniku abdominaln­og disanja - kaže psiholog.

A ko će bolje znati tehniku disanja od onih koji se profesiona­lno, pa čak i onih koji se amaterski bave jogom. Instruktor­ka Zorica Stojković iz studija “Zoya svadhyaya yoga” podseća kako čuveni ruski doktor Konstantin Pavlovič Butejko smatra da je nepravilno duboko disanje uzrok više od 150 oboljenja.

- Diše se isključivo na nos (udah i izdah) i izdisaj mora trajati dva puta duže od udaha. U početku je najbolje da vežbamo ležeći na leđima sa savijenim kolenima i stopalima na podu. Jednu ruku postavimo na stomak u regiji pupka, a drugu na grudni koš. Kada udišemo, dijafragma se spušta, a abdomen se nadima. Ruka koja je na stomaku se podiže. Donji deo pluća se puni vazduhom i ruka koja je na grudnom košu miruje. Izdišemo bez prekida i bez napora. Ruka na stomaku se spušta, a na kraju izdisaja dobro uvučemo donji deo stomaka, ispod pupka - kaže Zorica.

Relaksacij­a je ta koja otvara ulazna vrata zdravog tela i uma, pa je veoma važno biti odlučan i uporan.

- Disati znači živeti, a disati abdominaln­o znači živeti dugo i sa dobrim zdravljem - zaključuje naša sagovornic­a i podseća na reči učitelja joge iz Indije Svamija Šivananda: „Telo postaje čvrsto i zdravo. Suvišno salo nestaje, lice sija, poseban šarm izbija iz cele ličnosti. Bolest više ne zahvata vežbača. Čitavo telo se čisti, duh se

koncentriš­e“.

 ??  ?? NEPRAVILNO DUBOKO DISANJE UZROK JE VIŠE OD 150 OBOLJENJA, KAŽU LEKARI
NEPRAVILNO DUBOKO DISANJE UZROK JE VIŠE OD 150 OBOLJENJA, KAŽU LEKARI

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia