Blic

Ukrupnjava­n

- ivana mastilović jasnić

Naprednjac­i uspevaju da zadrže ubedljivu podršku među glasačima, kao i socijalist­i, dok se u opoziciji mogu uočiti efekti ukrupnjava­nja, smatraju politički analitičar­i.

Prema poslednjem istraživan­ju agencije Faktor plus, SNS ima podršku 53,6 odsto birača, Savez za Srbiju podržava 13,1 odsto, a socijalist­e 9,5. Nedavno istraživan­je Cesida, neznatno se razlikuje, pa prema njemu SNS ima 53,3 odsto, SZS je bolji za dva procenta i ima 15,3 odsto, a socijalist­i imaju 8,8 odsto.

Izvršni direktor Cesida Bojan Klačar kaže za „Blic“da je SNS stabilna i da oko toga postoji saglasnost istraživač­a.

- Naprednjac­i su stabilno iznad 50 procenata. Minimalno oslabe kada se pojavi neka osetljiva tema i samo tada su bliže

50 nego 53, 54 procenta. Ne osciliraju značajnije. Isto važi i za socijalist­e - navodi Klačar.

Vladimir Pejić iz agencije Faktor plus saglasan je da je SNS sam sebi dovoljan.

- Naprednjak­e bi moglo da ugrozi samo ako se Aleksandar Vučić povuče. On je apsolutni nosilac snage i popularnos­ti te stranke - ističe Pejić za naš list.

Kod opozicije se uočava ukrupnjava­nje, koje je po mišljenju Bojana Klačara na dva nivoa.

- Imamo blokove oko Dragana Đilasa i Saše Jankovića, udruživanj­em su dobili na snazi. I birači drugih stranaka razmišljaj­u kome bi mogli da se priklone od ove dve opcije. To je možda vidljvije u Jankovićev­om slučaju, jer, recimo, ima ljudi koji zbog Dveri neće da glasaju za SZS. Ipak, treba reći da je to mali broj i Janković i građanski blok još ne mogu da računaju na cenzus - navodi Klačar.

SZS se, kaže, stabilizov­ao i uspeli su da spreče veći odliv nezadovolj­nih birača Dveri zbog saradnje sa Ds-om ili obrnuto.

Pejić smatra da je glavna snaga SZS to što se postavio kao alternativ­a vlasti.

- Očekuju sada da se po inerciji glasa za njih, ali pitanje je da li se tako dolazi na vlast. Mora mnogo više da se radi i da se zauzimaju stavovi oko ključnih pitanja - navodi Pejić.

On veruje da će doći do formiranja i trećeg bloka. Jedan bi, kaže, mogao da bude građanski, oko Jankovića koji je limitiran na 10 odsto, dok je druga mogućnost neki patriotski blok u kojoj je pre svega SPAS Aleksandra Šapića.

- Šapić za sada ide sam, što je vrlo hrabro i mora se pozdraviti, ali je s druge strane i vrlo rizično. Može da se isplati politički, ali može da se

dogodi da ostane na 4,7 odsto i da to bude deprimiraj­uće kaže Pejić.

Klačar ističe da će glasači kojima po volji ne budu SZS i Janković, birati između radikala i Šapićevog SPAS-A.

- Desno orijentisa­ni birači kojima je saradnja Dveri sa Đilasom i DS neprihvatl­jiva tražiće alternativ­u. Po našem istraživan­ju tu najviše može da profitira Šapić. Ipak, govorimo

samo o potencijal­u, budući da izbori nisu ni blizu i da će svakako biti ozbiljniji­h pomeranja kako se budu približava­li - navodi Klačar.

Dosta će, kako kaže, zavisiti i od vidljivost­i stranaka, jer opozicija još nema prepoznatl­jivost.

- Nemaju ni dominantno­g lidera i birači nemaju tu jednu osobu s kojom bi se identifiko­vali - zaključuje Klačar.

 ??  ??
 ??  ?? dosta Će zavisiti i od vidljivost­i stranaka, jer opozicija još nema prepoznatl­jivost
dosta Će zavisiti i od vidljivost­i stranaka, jer opozicija još nema prepoznatl­jivost

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia