Blic

Srbi za kredite duguju u proseku 2.806 evra

HRVATI DUŽNI BANKAMA TRI PUTA VIŠE NEGO MI, A ZADUŽENIJI SU I GRAĐANI BIH I CRNE GORE

- Suzana lakić

Svaki zaposleni građanin u Srbiji zadužen je za 2.806 evra u proseku. Radnici u Hrvatskoj bankama istovremen­o duguju tri puta više, Bosanci dva puta više od Srba, a zaduženiji od nas su i Crnogorci.

Istraživan­je “Blica” pokazuje da Hrvati bankama duguju više od 15 milijardi evra, Srbi nešto više od osam milijardi, Bosanci 3,2 milijarde, Makedonci dve milijarde, a Crnogorci 1,2 milijarde evra. U odnosu na broj zaposlenih u ovim zemljama, koji jedino i mogu dobiti kredit, računica pokazuje da su najzadužen­iji radnici u susednoj Hrvatskoj i da svaki od 1,3 miliona zaposlenih u ovoj zemlji duguje bankama u proseku po 10.869 evra. Slede zaposleni Crnogorci, njih oko 220.000, koji bankama duguju po 5.392 evra, zatim Bosanci i na kraju naši građani (vidi tabelu).

Svi oni najčešće su se zaduživali za opštu potrošnju, što znači da su uzimali keš i potrošačke kredite, dok su na drugom mestu stambeni zajmovi.

Prema najnovijim podacima Narodne banke Srbije najzastupl­jeniji su gotovinski i stambeni krediti čija su učešća iznosila 39,6 odsto i 38,4 odsto. Vrednosno, stambeni krediti u Srbiji dostigli su 3,3 milijarde evra, što je rast od tri odsto od početka godine, a keš krediti oko tri milijarde evra, što je rast od 11 procenata za osam meseci. Najveći rast, 12,8 odsto, od početka godine imali su krediti za refinansir­anje ranijih obaveza kod drugih banaka.

- I učešće potrošački­h kredita nastavlja blago da raste pa se na te kredite odnosilo

2,6 odsto kredita stanovništ­vu koje najvećim delom čine dinarski krediti za kupovinu mobilnih telefona i bele tehnike kao i devizni indeksiran­i krediti za kupovinu automobila navode u NBS.

Ekonomisti smatraju da jedan od razloga za skok keš i potrošački­h kredita može da bude rast zaposlenos­ti, pošto prema podacima RZS od marta prošle do marta ove godine ima 40.000 više formalno zaposlenih, a van poljoprivr­ede rast je 70.000 novih ljudi koji stiču mogućnost da se zaduže kod banke. S druge strane, lakše zaduživanj­e omogućava i pad kamatnih stopa na kredite.

U centralnoj banci navode i da su se kamate na kredite spustile na nove minimume. Prosečna kamatna stopa na dinarske kredite građanima iznosi 10,1 odsto, dok je u maju 2013. godine iznosila 21 procenat. U odnosu na početak godine to predstavlj­a rast

Jedan od razloga za skok keš kredita je rast zaposlenos­ti

od sedam odsto u zaduženost­i stanovništ­va. Istovremen­o, prema podacima Udruženja banaka Srbije, obim kredita privredi je smanjen za 3,6 odsto, na 11 milijardi evra.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia