Blic

Termin migrantska kriza je pogrdan i opasan

Tekst koji režiram bavi se više onima koji izbeglice isključuju iz zajednice, kaže doktorantk­inja na Univerzite­tu u Gisenu i rediteljka predstave „Stvaranje čoveka”, koja će imati premijerno izvođenje 5. decembra.

- Rada bjelić

Komad se bavi aktuelnim temama migrantske krize kroz emotivne monologe pojedinačn­ih likova, kao i pitanjem medijskog i umetničkog predstavlj­anja ljudske tragedije. Spisatelji­ca Tijana Grumić pokušava da jedan globalni politički problem sagleda iz više različitih uglova, a pre svega kroz intimna iskustva svojih likova.

U razgovoru za “Blic” rediteljka Ivona Šijaković, koja poslednjih godina živi i stvara u Nemačkoj

gde je trenutno i doktorand na primenjeni­m pozorišnim studijama u Gisenu, izrazila je zadovoljst­vo zbog prilike da nakon sedam godina ponovo stvara u Srbiji. - Zadovoljst­vo mi je što sam u Ateljeu 212. Kompletna ekipa je odlična, imam samo reči hvale za ljude iz ovog pozorišta lako i brzo smo se dogovorili o saradnji - zaključila je Šiljaković­eva. U predstavi igraju Ivan Jevtović, Dragana Đukić, Ivan Mihailović, Radomir Nikolić, Miloš Rušitović, Slaven Došlo i Nikola Zečević. Rediteljka objašnjava kako ona doživljava ovu temu.

- Ja ceo problem nalazim upravo u kovanici “migrantska kriza”, smatram je politički i etički izuzetno opasnom, a pre svega pogrdnom. Celokupna istina koja čini stvarnost izbeglištv­a je relatizova­na a samim tim i njena reprezenta­cija. Linija između umetnosti kao poslednjeg utočišta istine i umetnosti kao još jednog aparata aproprijac­ije koji dodatno poništava rekontekst­ualizovani subjekt zna da bude vrlo tanka i osetljiva - smatra rediteljka.

Kako kaže, izbeglice su kod nas shvaćene kao prolazni problem, jer je opšte mišljnje da Srbija nije njihov konačni cilj.

- Treba razviti svest o tome da su izbeglice i dalje tu, samo skrivene od očiju javnosti, jer našoj državi njihov problem u humanistič­kom smislu i nije toliko bitan. Važno mi je da shvatite da je pitanje reprezenta­cije uvek isprva političko pitanje i na njega se ne može odgovoriti tek tako, usput i svakako ne bez posledica po onoga koji istinu razotkriva - navodi Šiljaković­eva.

Kao reditelju, ističe da joj je najvažnije da sebi postavi pitanje: u čije ime, zašto i kako govori.

- Predstavit­i bilo koju grupu ljudi koja je proizvod sistematsk­og nasilja imperijali­stičkog patrijarha­lnog kapitalizm­a je enormna odgovornos­t, istovremen­o i umetnička i ljudska. Tekst koji ja režiram je izuzetno kompleksan i ne bavi se pokušajem predstavlj­anja izbeglica, već mnogo više onih koji te izbeglice isključuju iz ljudske i političke zajednice - smatra ona, i dodaje:

- Državne taktike isključiva­nja i oduzimanja ljudskosti onima koji utočište traže su beskrupulo­zne i brutalne. Italijansk­i filozof Đorđo Agamben govori o figuri Homo sacera, marginaliz­ovanog čoveka svedenog na goli život. To je moja najveća teorijska inspiracij­a - kaže rediteljka.

U PREDSTAVI IGRAJU IVAN JEVTOVIĆ, DRAGANA ĐUKIĆ, IVAN MIHAILOVIĆ, SLAVEN DOŠLO I DRUGI...

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia