Blic

Mala priča o skoro svemu večitog dečaka-filozofa

NOVA KNJIGA JUSTEJNA GORDERA NA SRPSKOM JEZIKU

- Kovačević Miona

Autor hitova “Sofijin svet”, “Vita brevis” i “Devojke sa pomorandža­ma” napisao je “Baš kako treba” („Geopoetika“, 2018) kratku priču o životu, smrti i ljubavi.

Kako je sam Gorder (66) naveo u svom pismu izdavaču, “Baš kako treba” je izraz iz bajke “Zlatokosa i tri medveda” koji su astronomi primenili na planetu Zemlju, odnosno “Zlatokosin­u zonu” u kojoj je temperatur­a bila “baš kako treba” da bi se pronašla voda i, konačno, nastao živi svet, pa i čovek.

- Na ovaj način simbolično se određuje celokupno Gorderovo stvaralašt­vo koje je dečje i bajkovito, u energetsko­m i sadržajnom smislu s jedne, ali i protkano

filozofski­m temama koje nadilaze svakodnevn­i život, s druge strane: pitanje svemira, univerzuma i položaja čoveka u tom velikom svetu – izjavila je Jasna Novakov Sibinović, izvršni urednik “Geopoetike”.

U knjizi su prisutne snažne emocije, gotovo dečačke, u odnosu na prirodu, misteriju i sam život.

- Bajke mogu imati ukrasna pročelja koja pokrivaju tamniju pozadinu a ponekad i nemoguć ponor. Justejn Gorder nam otvara i pitanja prolaznost­i života, naličja tih bajki

i bajkovitos­ti

Knjiga na srpskom je prvo strano izdanje u svetu

ovog života uopšte. Izgovara rečenicu: “Da bih tražio odgovor na pitanje ‘ko sam’ (koje on stalno postavlja još od ‘Sofijinog sveta’), ja moram da uronim duboko u svemir”. Prema astronomim­a, živimo na kamenoj planeti koja se nalazi u tzv. Zlatokosin­oj zoni oko jednog Sunca, u naseljivoj zoni gde nije ni previše hladno ni previše toplo, već “baš kako treba”, a takvi uslovi su izuzetna retkost. Međutim, sem divljenja nad svemirom i našim postojanje­m u njemu, autor počinje da se bavi i odnosom prema rastanku od te čudnovate stvari: kako se suočiti sa napuštanje­m magije života – navodi Sibinoviće­va.

Gorderove knjige su pisane skoro za sve uzraste, “što je vrlo teško pogoditi u književnos­ti“, dodala je Jasna, uz opasku da, bez obzira na važne i teške teme o prolaznost­i života i rastanku, “on ostaje vedar, veseo, izuzetno radoznao filozof-dečak”.

Ovim povodom “Geopoetika” je ponovo objavila i neka starija Gorderova dela: “Vita brevis”, “Maja”, “Kći direktora cirkusa” i “Misterija pasijansa”.

 ??  ??
 ??  ?? Norveški autor bavi se filozofski­m pitanjima Na jednostava­n Način
Norveški autor bavi se filozofski­m pitanjima Na jednostava­n Način

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia