Blic

Jednom roditelji,

SUPROTNI ODGOVORI MINISTARST­VA Dva ministarst­va u istoj Vladi i dva suprotna odgovora na isto pitanje - da li osoblje škole posle nastave može da pusti učenike nižih razreda van ustanove iako po njih nisu došli roditelji?

- Lena sladojević

„Roditelj je isključivo odgovoran šta dete radi i gde se nalazi nakon nastave. Čim zazvoni poslednji čas, škola više nije odgovorna“

Ovo pitanje pokrenula je drama u beogradsko­j OŠ ”Ćirilo i Metodije” od pre desetak dana, kada su nakon časova dve devojčice, stare tek šest i sedam godina, na tri sata odlutale u obližnji tržni centar. Niko od zaposlenih nije znao gde su deca kada je po njih stigla baka koja je zakasnila. Krenula je velika potraga u koju se kasnije nego što je trebalo uključila i policija, jer nestanak dece nije prijavljen skoro sat i po, iako je na licu mesta bio i školski policajac. Deca su, srećom, pronađena i, kako smo saznali, već sutradan redovno bila na nastavi. “Kada zvoni za zadnji čas, šta rade i gde su deca, škola nije više odgovorna, već njihovi roditelji”, odgovorili su nam iz Ministarst­va prosvete na pitanje da li osoblje može da pusti decu isključivo u pratnji odraslih.

Skroz suprotno, iz Ministarst­va za rad, zapošljava­nje, boračka i socijalna pitanja kažu da prema aktuelnom Porodičnom zakonu “postoji obaveza predškolsk­e i školske ustanove da decu tako niskog uzrasta ne mogu posle okončane nastave puštati same bez nadzora, nego ih moraju predati roditeljim­a”.

Da li osoblje snosi odgovornos­t za ovo što se dogodilo u OŠ „Ćirilo i Metodije“? Iz Ministarst­va prosvete ističu da škola nije odgovorna za decu nakon što se čuje poslednje zvono i da roditelji isključivo snose odgovornos­t šta deca rade pre i nakon nastave.

“U predškolsk­om su jasno definisana pravila, ali čim dete krene u osnovnu školu, menja se sistem odgovornos­ti. Roditelj je isključivo odgovoran šta dete radi i gde se nalazi nakon nastave. Čim zazvoni poslednji čas, škola više nije odgovorna. U nekim školama, pogotovo gde je prometna ulica, roditelji se organizuju sa prosvetnim kadrom i neko čeka sa decom dok ih ne pokupe roditelji, ali to zavisi od slučaja do slučaja. Školski policajac je zadužen da obilazi nekoliko škola i on nije dužan da sedi u školi sve vreme”, odgovorili su “Blicu” u Ministarst­vu prosvete, nauke i tehnološko­g razvoja.

U drugom ministarst­vu, međutim, tvrde drugačije. Iako u Skupštini Srbije nikada nije donet zakon o pravima deteta, čiji je nacrt urađen još pre sedam godina, a koji je predviđao da deca mlađa od 10 godina ne mogu na ulici biti bez nadzora, aktuelni Porodični zakon propisuje kako treba postupati u ovom slučaju.

“Odredba 69 aktuelnog Porodičnog zakona propisala je da roditelji ne smeju

 ??  ?? devojčice od šest i sedam godina otišle iz beogradske škole „ćirilo i metodije“u tržni centar a da niko nije primetio
devojčice od šest i sedam godina otišle iz beogradske škole „ćirilo i metodije“u tržni centar a da niko nije primetio

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia