Blic

Kako do božićne pečenice po nižoj ceni?

ŠTA JE POVOLJNIJE, KUPOVINA U PRODAVNICI ILI NA PIJACI

- Mirjana Čvorić Gubelić

Kupovina božićne pečenice deo je tradicije u mnogim domaćinstv­ima. Nabavka praseta, međutim, mnoge domaćine i domaćice dovodi u dilemu šta je povoljnije, kupiti prase u pečenjari, prodavnici i mesari ili kod uzgajivača.

Cena žive vage prasetine trenutno se kreće od 250 do 300 dinara, dok je u marketima cena praseta oko 400 dinara po kilogramu. Na cenu žive vage utiče težina praseta jer su manji prasići uvek skuplji. Tako prase od 25 do 30 kilograma košta od 260 do 270 dinara po kilogramu, dok su manji prasići do 20 kilograma, 300 dinara, a procene su da će do Božića cena i dalje da raste. Pre samo desetak dana cena manjih prasića bila je 240 dinara, a u poslednjoj nedelji pred Novu godinu skočila je za 60 dinara po kilogramu. Međutim, jeftinije prase može se naći u seoskim domaćinstv­ima, jer su, kako objašnjava naš sagovornik koji se bavi uslužnim pečenjem prasića, na pijaci trenutno nerealne cene.

- Šverceri podižu cenu pred Božić. Realno je ono što se trenutno može naći kod domaćina. Kod njih se prase kreće od 240 do 260 dinara. Ovih dana sam bio na pijaci i nakupci traže 300 dinara po kilogramu za prase do 20 kilograma, dok su manji oko 260 dinara - priča Milan Milošević koji uslužno kolje, redi i peče prasiće.

Pred Božić je poskupelo i klanje, pečenje i ređenje. Do pre mesec dana cena je bila oko 2.000 dinara po prasetu, a sada je 2.500.

Građani su u dilemi da li im se više isplati da kupe u domaćinstv­u, pečenjari, na pijaci ili u marketima. Računica kaže da je najisplati­vije kupiti u marketu, ko ima uslove da sam peče prase ili u domaćinstv­u.

Prema računici naših sagovornik­a, pečenica od 20 kilograma kupljena na pijaci, sa ređenjem, pečenjem i pregledom mesa košta 8.500 dinara. Ako se prase kupuje kod domaćina, može da se prođe jeftnije za 1.000 dinara.

- Uređeno prase u marketima košta 400 dinara po kilogramu. To znači da za 15 kilograma treba platiti 6.000 dinara. Ista količina mesa sa kostima dobije se i kada se kupi prase od 20 kilograma žive vage, koje takođe košta oko 6.000 dinara. Kada se na to doda 2.500 dinara za ređenje i pečenje, pečenica košta oko 8.500 dinara. Domaćini koji mogu sami da ispeku prase iz marketa najpovoljn­ije prolaze, međutim, u manjim gradovima i na periferija­ma većih, postoji mogućnost i uslužnog pečenja, koje košta 80 do 100 dinara po kilogramu. Uz 6.000 dinara koliko košta meso, gotova pečenica iz marketa onda košta oko 7.500 dinara, nešto povoljnije nego kada se kupuje na pijaci. Slična cena dobije se i kada se kupuje direktno kod uzgajivača. Međutim, kad kupujete živo prase, vi znate šta kupujete, dok u marketu ne znate ni kada je zaklano, ni koliko je dugo stajalo u zamrzivaču - objašnjava naš sagovornik.

Međutim, domaćice se često odlučuju da kupe prasetinu u prodavnici ili mesari, pa da ga peku kod kuće.

- Kad pomislim da moram ići na pijacu pa prase prebaciti na ređenje i pečenje, ovako mi je lakše da kupim uređeno, isečem na delove i ispečem u rerni - priča domaćica Jelena Živanović.

Većina onih koji uslužno peku, uglavnom i nabavljaju prasiće, pa se kod njih može naručiti pečenica po sistemu “meso u ruke”. Međutim, veliki broj njih je već prebukiran pa su mnogi “zatvorili radnje” još pre desetak dana.

KUPOVINA PRASETA NA PIJACI JE U STARTU JEFTINIJA, ALI NA TO TREBA DODATI TROŠKOVE KLANJA I PEČENJA

 ??  ?? većina onih koji uslužno peku, u isto vreme i nabavljaju prasiće pa se kod njih sve Može završiti
većina onih koji uslužno peku, u isto vreme i nabavljaju prasiće pa se kod njih sve Može završiti

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia