Blic

Ne zagovaram podelu Kosova, već sigurnost

- Da li vam se konflikt na Kosovu čini mogućim? Ulazak kosovskih snaga na sever, još jedan egzodus? Ali taj koncept podele ne odnosi se samo na Srbiju i Kosovo. Zašto balkanski narodi sad treba da stvaraju etničke države - države nacije? Šta znači da ujedin

- Postoji rizik jer postoji i nova dinamika u ovim razgovorim­a. Predlog dva predsednik­a bio je odbijen, posebno na Kosovu. I sad se proces odvija u suprotnom pravcu. To je scenario u kome Priština pokušava da uspostavi autoritet na severu, a Beograd kao na bezbednosn­u pretnju reaguje angažovanj­em svoje vojske da zaštiti Srbe. Da li će se onda Priština boriti za sever, drugo je pitanje. Ona se može koncentris­ati na druge ciljeve. - Ne zagovaram podelu - podržavam stabilnost. Ali nakon mnogo godina rada na Balkanu, vidim da većina ljudi koja živi ovde želi da živi u svojoj nacionalno­j zajednici, da njima upravljaju njihovi ljudi, a ne drugi koji imaju loše namere. S obzirom na to da je jedino trajno naselje u regionu ono koje odgovara željama naroda, to znači nacionalne države. Glavno pitanje je kako odavde stići do te konačne destinacij­e - bez rata. To ostavlja dve glavne opcije - neku vrstu konferenci­je za postizanje dogovora o novim granicama ili upravljanj­e procesom tranzicije. Na mene je posebno uticalo vreme provedeno u Bosni, koja je politički i ekonomski paralizova­na jer ne može da razreši fundamenta­lna pitanja o sopstvenoj prirodi. Pod jedan - treba li BIH da bude država, pod dva - koje su joj granice, koje joj je stanovništ­vo, šta joj je identitet…

- To je ključni cilj srpske politike od početka 19. veka. Srpska nacija je kao rasuta porodica i Srbi su jasno stavili do znanja da žele da okupe tu porodicu u jednoj državi. Sve mi ukazuje na to da Srbi i dalje žele da se ujedine i da su te aspiracije odlučnije što je više očigledno da je projekat EU na kraju.

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia