Blic

Takse opstaju, pritisak na Prištinu je slab

KOJI MEHANIZMI OSTAJU NA RASPOLAGAN­JU ZAPADU? ANALIZA

- I. M. Jasnić

Zapad bezuspešno pritiska vlast u Prištini da povuče takse i druge skandalozn­e mere da bi dve strane ponovo sele za pregovarač­ki sto. Ali utisak je da za to još uvek ne koristi “najjača oružja”.

Sjedinjene Američke Države jasno su tražile od Prištine da povuče takse. Umesto toga, kosovski parlament usvojio je platformu u pregovorim­a sa Srbijom i narugao se svom najmoćnije­m savezniku i mentoru. Uz to, i nemačka kancelarka Angela Merkel poslala je svoje izaslanike u Beograd i Prištinu da privole dve strane da se vrate dijalogu, ali osim nekoliko dobro poznatih fraza, zasad pomaka nema.

Zašto Priština odbija da posluša preporuke svojih mentora? Šta još Zapad može da učini i zašto to ne čini?

FAKTOR “HAG” Svakome ko bar malo poznaje prilike na međunarodn­oj sceni jasno je da su magične reči za kosovskog premijera Ramuša Haradinaja i Hašima Tačija - specijalni sud za zločine OVK, i da je dovoljno da bilo koji, na primer, američki zvaničnik to izgovori, pa da takse budu istog momenta povučene. I baš zato se postavlja pitanje da li SAD, Nemačka, Francuska zaista žele da se stvari vrate na pređašnje stanje ili je reč o strategiji zajedničko­g pritiska na Srbiju.

Još jedan od mogućih razloga za jalovost pritisaka je to što svaki od političkih predstavni­ka Albanaca ima svog mentora u različitoj sili. Tako Haradinaja duže Britanci, koji čak i ne osuđuju poteze Prištine.

KO JE ČIJI ČOVEK?

Zato je Haradinaj i daleko čvršći po pitanju povlačenja te mere. Za Tačija su zaduženi Francuzi, pa je on dosta fleksibiln­iji. U svakom slučaju, to „prebijanje“velikih sila moglo bi da bude razlog za prolongira­nje postizanja dogovora oko nastavka dijaloga.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je juče da nema jedinstven­og apela međunarodn­e zajednice na Prištinu za ukidanje taksa na robu iz Srbije i da zato one opstaju. On je rekao da SAD imaju interes da se takse ukinu jer žele za sebe politički plus.

- Neke zemlje EU ne žele to i stalno pričaju Ramušu Haradinaju da ne ukida takse. Oni hoće da se dijalog nastavi i kad svi sednu za pregovarač­ki sto, onda da se ukinu takse - rekao je Dačić. Uvođenjem taksa i usvajanjem platforme, Priština je, kako kaže, zaustavila dijalog, a stav Beograda je da može biti nastavljen samo kada se takse ukinu. Otežavajuć­a okolnost je, smatra šef srpske diplomatij­e, što predstoje izbori u EU.

ULOGA BRITANACA Dačić podseća na pomenutu ulogu Velike Britanije i Nemački stav da nema promene granica.

Tezu o Britaniji kao pokretačko­m mehanizmu prištinske „politike taksa“delimično potvrđuje i jučerašnji sastanak Fatmira Ljimaja, kopredseda­vajućeg tima za dijalog sa Beogradom i britanskog zvaničnika Ričarda Mura. Ljimaj je nakon razgovara rekao da su teme bile dijalog i takse, a potvrdio je da je i Mur, kao i njegove kolege iz SAD i Nemačke, tražio da one budu suspendova­ne. Ali:

„Ljimaj je rekao da su u razgovoru članovi Murovog tima pokušali da ubede da uslovljava­nje dijaloga sa ukidanjem taksa nije dobra ideja“, prenose mediji. Utisak je da im je Mur poverovao...

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia