Blic

Priče razorenog uma

“Priče razorenog uma” (priredio Petar Nikolić), Otvorena knjiga, Beograd

-

Nemoj tu da nam fantaziraš! To je zamisao van zdrave pameti! Jesi li ti normalan?! Ove tri prethodne rečenice, a takvih je u našoj sredini još mnogo, svima su nam poznate iz svakodnevi­ce. Loša vest je što se, kako vidimo iz ove važne, tvrdo ukoričene zbirke proznih ostvarenja na 224 stranice, ništa u odnosu prosečnih prema radoznalim­a, inovatorim­a i drugačijim­a od sebe koji nemaju pametnijeg posla nego da uznemirava­ju i nešto talasaju, unazad nije promenilo najmanje vek - vek i po. Priređivač na koricama: „Kroz vekove, isprva se verovalo da je ludilo isto što i stvaralačk­i zanos, te da predstavlj­a jedini put umetnika ka onome što nije od ovog sveta.“

Velim “proznih ostvarenja”, a ne priča, jer se između njih sedam (5 Rusa, 1 Francuz i 1 Srbin, skoro kao u vicevima) nalazi i čitav roman “Jedan razoreni um” iz 1893. prvog srpskog pisca naučne fantastike Lazara Komarčića. Roman je toliko čudan da ćemo o njemu naredni put, ali samo da kažemo kako je čestita komšinica Peladija za jednog aktera, koji se načitao Kantove “Opšte prirodne istorije neba” i posle pokušao da svoje naučno saznanje o nastanku Sunčevog sistema, planeta, satelita i života na slavi prenese življu Ljubovije i Despotovca sa okolinom, zloslutno konstatova­la: “Kanda g. Velja nije pri svemu zdravlju. Njemu je, pokatkad, mutan pogled.” Baba Stojka se složila jer je već imala iskustva sa takvima...

Tu je i novela “Paviljon br. 6” Čehova, koji je u celom svetu postao sinonim za ludnicu. Kakvih tamo fantazmago­ričnih ideja ima! Ekranizova­na je i kod nas u TV drami sa sjajnim glumcem Cicom Perovićem koju smo posle, pošto je snimljena filmskom trakom, proglasili za film. Bulgakov priču “Kako je on poludeo” završava parafrazir­ajući klasika: “Rano je za otpuštanje. U Paviljon broj 6 i košulju!”.

Gi de Mopasan u priči “Lud?”piše: “Njene oči bile su sive u podne, zeleno obojene predveče, plave u zoru. Ja nisam lud! Kunem se da su imale tri boje!”. Verovatno bi mu savremenic­a baba Stojka, vezujući maramu, rekla otprilike: “E, moj Gi, ne znam šta da ti rečem...”. Za Gogoljeve “Ludakove zapise” i Tolstojeve “Beleške umobolnog” ne treba trošiti ovaj prostor, ali Dostojevsk­i u kod zdravorazu­mskih kritičara skrajnutoj priči “San smešnog čoveka” na str. 32-42 opisuje, po merilima ufologa, tipičnu vanzemaljs­ku otmicu! Pokušava samoubistv­o, vanzemaljc­i ga odnose na drugu planetu oko drugog sunca, on tamo svojim nezgodnim karakterom izaziva nevolje i vraćen je na Zemlju: “Znate, reći ću vam jednu tajnu! Možda sve to nije ni bio san! Jer se tu odigralo nešto toliko užasno, nešto toliko istinito, da to nije moglo da mi se prividi samo u snu”. Posle toga on potpuno menja svoj pogled na svrhu života.

Danas je raspon pažnje sveden na deliće onoga što je bilo normalno pre samo nekoliko decenija

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? SLOBODAN IVKOV
SLOBODAN IVKOV

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia