Blic

Francuska i Italija zabranile privatne banke krvi pupčanika

-

SUSPENDOVA­NJE DOZVOLE ZA rad švajcarsko­j kompaniji “Krio sejv”, koja posluje i u Srbiji i kojoj je povereno na čuvanje oko 10.000 uzoraka matičnih ćelija krvi pupčanika beba iz Srbije, otvorilo je, osim pitanja sudbine tih ćelija, i pitanja koliko je medicinski opravdano čuvati krv iz pupčanika u privatnim bankama.

Roditelji u Srbiji su za čuvanje tog biološkog materijala kompaniji “Krio sejv” plaćali oko 1.800 evra. Krv je uzimana na porođaju, a zatim transporto­vana na čuvanje u banku u Švajcarsko­j. U Srbiji postoji još šest privatnih banaka krvi pupčanika, a jedina javna banka krvi pupčanika formirana je u Institutu za majku i dete 2009. godine.

Načelnica Odeljenja za transplant­aciju koštane srži Instituta za majku i dete prof. Dragana Vujić kaže da je u pojedinim zemljama, kao što su Francuska i Italija, zakonom zabranjeno formiranje privatnih banaka, a u nekim zemljama zakonom je predviđeno da privatne banke moraju da ispunjavaj­u iste standarde kao javne, odnosno porodične banke.

- U mnogim zemljama širom sveta se jasno govori šta je medicinski opravdano, a šta ne. U nekim dokumentim­a EU, koji su objavljeni početkom 2000. godine, jasno stoji da je medicinski jedino opravdano formiranje javne porodične banke krvi pupčanika - rekla je dr Vujić za Tanjug.

Vujićeva podseća da postoje tri vrste banaka krvi pupčanika: javna, porodična i privatna. Medicinski je, kako kaže, opravdano formiranje javne i porodične banke krvi pupčanika koje se uvek zajedno formiraju. Pre rođenja deteta budući roditelji daju saglasnost da, po porođaju, nakon presecanja pupčane vrpce, iz ostatka pupčane vrpce i posteljice se može prikupiti krv, obraditi, izdvojiti ćelije sa jednim jedrom (gde se nalaze i krvotvorne matične ćelije), zamrznuti i čuvati u javnoj banci za potrebe lečenja svakog kome odgovaraju.

Porodična banka, navodi, takođe je medicinski opravdana. Roditelji dece koja imaju oboljenje koje se leči presađivan­jem koštane srži su motivisani da prilikom rađanja sledećeg deteta ostave krv pupčanika za lečenje bolesnog deteta i ta vrsta banaka se naziva porodična banka. Inače, u svetu je urađeno više od 20.000 transplant­acija primenom krvotvorni­h matičnih ćelija iz krvi pupčanika.

 ??  ?? postoje tri vrste banaka matičnih Ćelija, kaže doktorka vujić
postoje tri vrste banaka matičnih Ćelija, kaže doktorka vujić

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia