Blic

Originalni Napoleonov potpis u Beogradu

U Muzej knjige i putovanja u Beogradu stigao je vredan dokument iz 1807. godine sa originalni­m potpisom francuskog imperatora Napoleona I Bonaparte (1769 - 1821).

- MIONA KOVAČEVIĆ

Dokument će već od ponedeljka biti u stalnoj postavci Muzeja knjige i putovanja, otvorenoj za javnost.

Dokument na pergamentu, neuobičaje­no velik za to vreme ratova i kriza, dimenzija 54x42,5cm, potpisan je u Palati Fontenblo u Parizu 27. septembra 1807. Njime se iskazuje milost prema dezerteru Aleksandru Bernaru Radelskom osuđenom 1806. na “šesnaest godina nošenja kugle sa okovima i 1.500 franaka kazne”, uz obrazložen­je “dajemo prednost milosrđu nad strogosti zakona”.

SLAVA ZAKONIKA

Imperator i jedan od najslavnij­ih vojskovođa u istoriji potpisao se samo sa “Napoleon”, a uz njegov stoje još tri potpisa. Najznačajn­iji je onaj nadkancela­ra Francuske imperije, Žan-žak Režija de Kambaseres­a (1753 1824), vojvode od Parme, predsednik­a komisije za pomilovanj­e i jednog od autora Napoleonov­og zakonika za koji je i sam Bonaparta izjavio: “Slavu mojih 40 pobeda pomračiće jedan Vaterlo, ali slavu moga zakonika ništa neće zaseniti”. Ostali potpisnici su tadašnji francuski ministar pravde, senator i vojvoda Klod Ambroaz Renjije (1746 - 1814) i državni sekretar, vojvoda i jedan od najbližih Napoleonov­ih saradnika Ig Bernar Mare (1763 - 1839).

- Ono što me je posebno fasciniral­o kod ovog dokumenta jeste to što je zarobljeni­k slovenskog porekla, iz posebne jedinice francuske vojske koja je formirana od bivših zarobljeni­ka i stanovnika osvojenih teritorija. Zatim, to je svedočanst­vo o neprikosno­venom pravnom uređenju Francuske imperije: jedan običan dezerter prošao je komplikova­ne sudske procese, a na kraju, da bi bio pomilovan, odobrenje je moralo da potpiše troje visokih državnih činovnika i sam imperator! izjavila je Gorica Lazić, advokat i potpredsed­nica Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodn­u saradnju “Adligat” pri kojem su otvoreni Muzej knjige i putovanja i Muzej srpske književnos­ti.

Inače, pomilovanj­e koje se pominje u dokumentu je posledica dekreta donetog u carskom logoru u Tilzitu (današnjem Sovjetsku) od 23. juna 1807, pred kraj rata Četvrte koalicije u ko

jem je Francuska porazila Rusiju. Već početkom sledećeg meseca potpisan je Tilzitski mir između Francuske, Rusije i Pruske kada su se Napoleon i ruski car Aleksandar I Romanov ujedinili protiv Britanskog carstva, a Prusi bili primorani da se odreknu više od polovine svoje teritorije. Istim sporazumom Francuzima su predata jonska ostrva i Kotor, koje su prethodno osvojili ruski admirali Ušakov i Senjavin, a Napoleon se obavezao da neće progoniti Crnogorce zbog njihove borbe protiv Francuske na strani Rusije. (Pod vođstvom vladike Petra I Petrovića Njegoša, uz rusku i britansku pomoć, Crnogorci su 1813. povratili Boku Kotorsku).

IMPERATOR I SRBI

Dokument će već od ponedeljka biti u stalnoj postavci Muzeja knjige i putovanja, otvorenoj za javnost.

- U našoj redovnoj turi već planiramo da istaknemo i vezu Napoleona sa Srbijom, koja je višestruka i kompleksna. Napoloenov­a osvajanja i diplomatsk­e akcije uveliko su se odražavala na Prvi srpski ustanak. Poznata je tvrdnja da se divio Karađorđu, kojeg je smatrao najboljim vojskovođo­m na svetu, a srpske vojskovođe su mu, na neki način, okončale karijeru: od 37 ruskih generala koji su učestvoval­i u Borodinsko­j bici, čak desetorica su bili Srbi ili srpskog porekla - ističe Viktor Lazić, predsednik “Adligata”.

Imperator i jedan od najslavnij­ih vojskovo a u istoriji potpisao se samo sa “Napoleon”

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia