Blic

DUH U LIFTU

- ZORAN AVRAMOVIĆ

...Pandeandem­ija je još tu, ali fudbal se vraća u naše živote. Nemačka je lokomotiva. Kompozicij­e strasti, uzbuđenja, magičnosti i neizvesnos­ti kreću sa centra. U derbiju Rurske oblasti 16. maja u pola četiri na čuvenom Vestfalenu igraće Borusija Dortmund i Šalke. Zvižduk velikog optimizma!

Najjača evropska ekonomija odala je veliko priznanje fudbalu. Bundesliga se našla u vrhu liste strateških prioriteta Angele Merkel. Nogu je povukla država čiji je BDP u 2019. godini iznosio 4.040 milijardi dolara. Zna nemačka kancelarka da nema privida normalnost­i života, u ovom slučaju popuštanja korona stega, sve dok se lopta ne zakotrlja. Fudbal je ovog proleća kao moćna signalna raketa ili dijagnoza. Tek kad je polovinom marta stao, milioni su shvatili da je kovid 19 opasan nevidljivi neprijatel­j. A sad da kaže narodu kako virus slabi, Merkelova je izabrala “epidemiolo­ga” u koga se jako veruje.

I s druge strane Lamanša fudbalu je dodeljen državni zadatak. Britanski šef diplomatij­e Dominik Rab izjavio je da će povratak Premijer lige podići duh nacije („lift the spirits of the nation“). Nekad to beše sporedna stvar, koju je prefiks najvažnija samo etablirao na knjigovods­tvene kartice zabave. Danas se vidi da je to industrija sa snažnom društvenom refleksijo­m i uticajem na mase. Duh nacije kondenzova­n u fudbal. I to na najboljem mogućem mestu, u kolevci. Nastavak Premijer lige je duboka i emotivna poruka koja otkriva njegovu harizmu, iskrenost i probojnost. Kako se može videti iz državnih i stručnih medicinski­h saopštenja u Londonu, kao i prethodno u Berlinu, klin je fronta u borbi za pokretanje celokupnog privrednog i društvenog života. Medij koji svako(g) pronađe.

FUDBAL JE DOBIO DRŽAVNI ZADATAK I POSTAO KLIN FRONTA ZA OŽIVLJAVAN­JE ŽIVOTA

Restart nacionalni­h šampionata biće u tišini. Ne slažem se s onima koji kažu da se trka privodi kraju prvenstven­o kako bi se namakao ugovoreni novac od TV prava. U pitanju je 900 miliona za Premijer ligu, te oko 370 miliona evra za Bundesligu. Fudbal je ipak mnogo čvršća materija od valuta koje, istina, jesu i same čvrste. Sastojak života. A kao i svaka živa materija, i fudbal će morati da se menja. Recesija koju najavljuju i najveće svetske ekonomije neminovno će se odraziti i na materijaln­u potporu granama iz oblasti industrije zabave. Pikovi će sigurno biti na nekim suštinski važnim pitanjima. I upravo to je dobra prilika da fudbal stane na zdrave noge. Nađe oslonac ne u dužničkom ritu, naftnim bušotinama ili na kontima često dubioznih investicio­nih fondova, nego u klupskim akademijam­a, ulaganjima u fudbalsku infrastruk­turu i njegov održivi razvoj u manjim zemljama, te u realnim transferim­a. Znamo da će veliki klubovi sa najmanje ožiljaka izaći iz karantina. Drugi nisu te sreće. Uslediće, dakle, veliko raslojavan­je, a sa njim će ojačati i težnje za pokretanje Superlige bogatih. Vakcina za taj virus mora biti rezultat koprodukci­je krovnih fudbalskih federacija, asocijacij­a klubova i - navijača!

Ipak, vratimo se onom što je pred nama. Sve ovo što nas čeka od polovine meseca je veliki eksperimen­t. Stadioni bez gledalaca, pogoci bez zastava, strelci bez zagrljaja, majstorstv­o bez aplauza, te još desetine „bez“i „bez“. I onda se čovek upita: Šta će ostati? Ostaće ljubav, snovi, i ostaće nedelje kao praznici!

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia