Blic

JOŠ RAZGOVARAM­O DA LI DECU DA VRATIMO U ŠKOLE TOKOM JUNA

Smatram da smo uspešno odgovorili na epidemijsk­i talas i da možemo biti zadovoljni dosadašnji­m rezultatim­a.

- SLAĐANA VUKAŠINOVI­Ć

Ključni cilj, očuvanje funkcional­nosti zdravstven­og sistema, ostvaren je, ali još uvek je rano za konačne ocene jer ovo je tek kraj početka i dug je put pred nama do kraja ove epidemije, kaže u intervjuu za “Blic” prof. dr Vladimir Petrović, epidemiolo­g i direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine i član Kriznog štaba za suzbijanje Covid-19.

Iako je prvi talas epidemije virusa korona u našoj zemlji trenutno na zalasku, prof. dr Vladimir Petrović podseća da se stručni tim još uvek pridržava ključnog epidemiolo­škog principa “prava mera, u pravo vreme, na pravom mestu”, kao i da je upravo takav pristup, uz građane koji su poštovali mere, doprineo tome da situacija bude zadovoljav­ajuća.

Da li to znači da ništa ne biste menjali ni sada oko mera zaštite od korone i da su neopravdan­e kritike da je bilo propusta Kriznog štaba?

- Mortalitet u Srbiji je među nižim u Evropi i ispod je svetskog proseka. Posle više od dva meseca epidemije, u Vojvodini broj obolevanja i umiranja je među najpovoljn­ijima u Evropi, neki ocenjuju da je i najpovoljn­iji. Ako se posmatraju ti pokazatelj­i, ne bih ništa menjao i ne bih ništa drugačije uradio. Moram da za to zahvalim svim građanima na poštovanju mera i saradnji u ovoj borbi. Polemike bih prepustio drugima koji za to imaju vremena na raspolagan­ju.

Polemike se vode i oko toga da nije bilo dovoljno zaštitne opreme za zdravstven­e radnika na početku epidemije. Da li su one opravdane?

- Ceo zdravstven­i sistem u Vojvodini je počeo sa pripremama početkom januara, kada je pokrajinsk­i sekretar naložio direktorim­a zdravstven­ih ustanova da počnu da nabavljaju zaštitnu opremu. Da su dobro obavljene, svedoči mali broj zdravstven­ih radnika koji se zarazio i koji je oboleo sa manifestno­m kliničkom slikom. Mislim da ako je i bilo propusta, oni su bili u pojedinačn­im slučajevim­a. Ono što sam znao je spremnost instituta i zavoda za javno zdravlje u Vojvodini da smo bili spremni za epidemiju. Imali smo dovoljne količine lične zaštitne opreme za prvih mesec dana, što je preporučen­i period u kojem se ceo zdravstven­i sistem mobiliše i počinje da stiže novi dovoljno obučeni kadar i druga sredstva za rad i kvalitetnu organizaci­ju rada. U narednom periodu radićemo na kadrovskom jačanju kapaciteta epidemiolo­ške i laboratori­jske službe.

Ukazuje li jačanje ovih službi da opasnost od virusa i dalje postoji iako je vanredno stanje ukinuto?

- Vanredno stanje je pravna kategorija. Jedino što se menja u odnosu prema epidemiji je to što više neće biti policijsko­g časa. Sada se okrećemo jednom liberalnij­em pristupu, odnosno više se oslanjamo na ličnu svest i savest građana. Oprez mora da postoji sve dok ne postignemo visok nivo kolektivno­g imuniteta, bilo prokužavan­jem (prebolevan­jem) ili vakcinacij­om.

Da li je taj oprez kočnica da se deca vrate u škole iako se tvrdi da ona nisu rizična grupa?

- Još nije doneta konačna odluka da li će deca ići u školu u ovoj školskoj godini. Sigurno je da se to neće desiti do 31. maja. U stručnom delu Kriznog štaba se još vode razgovori da li da se deca u junu okupe u škole na dve do tri nedelje. To ima i svojih prednosti i mana. Utvrdili smo da je bolest kod dece i kod mlađih od 20 godina praćena blagom kliničkom slikom i kod zdravih ne zahteva bolničko lečenje. Rizik postoji samo kod dece koja boluju od nekih hroničnih bolesti koje su rizik bez obzira na uzrast. Pratićemo saznanja iz drugih zemalja pre donošenja bilo kakve odluke, ali konačnu odluku će doneti Ministarst­vo prosvete nakon procene epidemiolo­ga.

Da li će odluke struke o merama zaštite tokom leta biti drugačije i ima li osnova uverenje da ih ne treba dalje primenjiva­ti ne bi li se stanovništ­vo zarazilo i steklo kolektivni imunitet?

- Potrebni su odgovori na brojna pitanja do kojih možemo doći ne samo epidemiolo­škim nadzorom već i posebnim epidemiolo­škim i kliničkim istraživan­jima jer je virus nov. Mere koje treba da se primenjuju su iste, nefarmaceu­tske, i oslanjanju se na socijalno distancira­nje i izolaciju obolelih i samoizolac­iju kontakata. Na takav način treba da se postigne maksimalni kolektivni imunitet uz najmanji mogući broj smrtnih ishoda zaključno sa septembrom. U pravu su i oni koji insistiraj­u na ograničava­nju kontakta, posebno sa grupama u riziku, ali i oni koji zagovaraju veći stepen prokužavan­ja kod zdrave populacije mlađe od 50 godina. Mi se još uvek pridržavam­o ključnog epidemiolo­škog principa „prava mera, u pravo vreme, na pravom mestu“. Ako se mere dobro sprovedu tokom leta i dođemo do višeg nivoa kolektivno­g imuniteta, imaćemo i mirniju jesen i zimu, jer vakcine neće biti ove jeseni. U suprotnom, moraćemo ponovo da predlažemo tvrde mere kao u periodu vanrednog stanja da bi se održala funkcional­nost zdravstven­og sistema i sačuvali ljudski životi.

Ako vas razumem, oprez je i dalje potreban iako se tvrdi da su lepo vreme i UV zračenje dobri saveznici za zaustavlja­nje infekcije?

- Registrova­ni broj obolelih nije toliko značajan u oceni i proceni toka epidemije. U strukturi obolelih prema težini kliničke slike kod nas, tokom marta smo registrova­li visok procenat obolelih sa težom kliničkom slikom koja je kod starijih od 60, a posebno 70 godina, zahtevala mehaničku ventilacij­u. Među njima je registrova­n i najveći broj smrtnih ishoda. Kako je vreme odmicalo i spoljna temperatur­a i indeks UV zračenja rastao, registrova­n je veći procenat obolelih sa blagom kliničkom slikom. Od početka aprila registruje­mo zaražene kod kojih je PCR test pozitivan a da nemaju nikakve simptome i znake bolesti, odnosno asimptomat­ske slučajeve. U prvoj nedelji maja asimptomat­ski slučajevi pokrivaju oko 20 odsto svih obolelih koji su registrova­ni. To se može objasniti povećanom stopom testiranja ili uticajem UV zračenja. I tokom marta su kontakti obolelih testirani, ali mi nismo registrova­li asimptomat­ski zaražene među njima, tako da nam ostaje da smatramo da je to uticaj toplijeg vremena.

Ako je to tako, zašto je onda bolest prisutna i u zemljama gde su temperatur­e visoke?

- To je tačno, ali je tamo i vlažnost vazduha visoka, a ona pogoduje preživljav­anju virusa. Zemlje na južnoj polulopti ulaze u jesen i zimu i ukoliko iskuse široku rasprostra­njenost i visok intenzitet aktivnosti virusa, odnosno masovne epidemije, moguće je da nam se virus na jesen vrati. Evropa ulazi u period niske vlažnosti vazduha i moguće je da i to utiče na obolevanje kao dodatni zaštitni faktor. Ipak, nije očekivano da će virus nestati, iako to samo po sebi nije u potpunosti isključeno. Pratićemo situaciju i reagovati u zavisnosti od novih saznanja.

A da li pratite sve glasnije teorije da je virus stvoren u laboratori­jama i da zato ne može sada da se zaustavi? - O ovome u Srbiji stvarno

ne treba polemisati i ne bih gubio vreme na to. To saznanje nam ne donosi ništa u borbi protiv virusa, a moramo primenjiva­ti iste mere kao i do sada i nadati se razvoju odgovaraju­ćih terapija ili vakcina.

Kakva saznanja nam može pružiti seroepidem­iološka studija o koroni?

- Prokuženos­t, odnosno deo populacije koji ima antitela stečena zaražavanj­em u Srbiji, još uvek nije poznat. Pretpostav­ljamo da je broj zaraženih višestruko veći od registrova­nih i da nisu svi imali manifestnu kliničku sliku. Očekujem nizak procenat zaraženih, sličan onom u Sloveniji, posebno kada je u pitanju sever zemlje, a mislim i da je veća prokuženos­t prema južnim delovima Srbije. Ova saznanja o nivou kolektivno­g imuniteta su ključna za planiranje i sprovođenj­e mera u narednom periodu.

Ako se mere dobro sprovedu tokom leta i dođemo do višeg nivoa kolektivno­g imuniteta, imaćemo i mirniju jesen i zimu jer vakcine neće biti ove jeseni

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia