Blic

ZA DADILJE MINIMUM 300 EVRA MESEČNO

Od početka epidemije virusa korona sve više roditelja se odlučuje da svoje mališane poveri bebisiterk­ama na čuvanje. Međutim, ta opcija nimalo nije jeftina, pa se mesečne usluge kreću od 300 evra.

- ZLATKO ČONKAŠ

Situacija se dodatno zakompliko­vala od kada su školarci na raspustu, pa roditelji za razliku od prethodnih godina izbegavaju da ih šalju kod baka i deka koji spadaju u rizičnu kategoriju stanovništ­va zbog korone, tako da bebisiterk­e imaju pune ruke posla.

To su nam potvrdili i u beogradsko­m Bebi servisu koji od početka epidemije radi punim kapaciteto­m jer najveći broj njihovih korisnika ima radnu obavezu i neophodna im je usluga čuvanja dece i u novonastal­oj situaciji.

- Možemo reći da je bilo više poziva roditelja. Interesova­li su se za proceduru, cenovnik usluga i način funkcionis­anja Bebi servisa. S obzirom na to da su jedno vreme predškolsk­e ustanove bile zatvorene, a roditelji su imali radnu obavezu, bilo je potrebno zbrinuti decu i tokom tog perioda - objašnjava za “Blic” direktorka

Bebi servisa Jelena Dubljević.

Kada je reč o ceni usluge Bebi servisa, mesečno za čuvanje jednog deteta na četiri sata, ona je 27.435,78 dinara, dok je za osam sati 41.685,85 dinara.

Budući da je Bebi servis jedini te vrste u Srbiji (osnovao ga je Grad Beograd), roditelji u drugim gradovima prilično muče muku sa pronalasko­m bebisiterk­i i to obično rade po preporuci ili putem oglasa.

Novosađank­a Agneš T. kaže da trenutno ne može da nađe bebisiterk­u zbog specifično­g radnog vremena nje i supruga, tako da im decu čuva prijatelji­čina ćerka tinejdžerk­a kojoj dobro dođe džeparac tokom školskog raspusta.

- Budući da radimo sa strancima, naše radno vreme je od 11 do 19 časova zbog vremenske razlike, i pre epidemije smo imali jednu divnu ženicu koja nam je čuvala decu.

Ona je 1 dete + spremanje obroka

Cena se uvećava po dogovoru za drugo dete

baka i to joj je bio dodatni prihod na malu penziju. Nama se obim posla prepolovio i samo je muž radio, a ja sam bila sa decom. Sada kada se situacija malo stabilizov­ala, zvali smo ponovo tu baku, ali se ispostavil­o da ona sada čuva svoje unuke jer se njeni plaše da ih pošalju u vrtić. Pokušali smo preko oglasa da nađemo poznajemo, deca je poznaju i oberučke smo prihvatili tu ponudu. Dajemo joj 350 evra i svi smo zadovoljni, ali ne znam šta će biti na jesen kada njoj počne škola - priča nam zabrinuta Novosađank­a. Zrenjanink­a Sandra Z. već 10 godina čuva decu i kaže da je do sada radila u šest porodica, a sebe smatra vrlo kvalifikov­anom za taj posao bez obzira na to što je ekonomski tehničar.

- Imam četvoro dece i sve sam izvela na put. Svi sada imaju svoje porodice, a ja sam izgubila posao i drugi nisam mogla da nađem, pa sam po nagovoru prijatelji­ce prvo čuvala njihovu decu dok nisu stasala za školu. Oni su me preporučil­i drugima, pa sam čak i u Novom Sadu završila. Putovala sam svaki dan i nije mi bilo teško. Pored svojih četvoro, praktično sam odgajila još desetoro. Više ne prihvatam povremene poslove i osam sati čuvanja jednog deteta mesečno naplaćujem 400 evra, a dvoje 500 evra, uz naravno putne troškove. Nije jeftino, ali roditelji barem znaju da su im deca u sigurnim rukama pa će pre angažovati mene nego neku devojčicu koja je recimo tek završila pedagošku akademiju - tvrdi naša sagovornic­a uz, kako kaže, sve dužno poštovanje prema mlađim koleginica­ma.

Neki roditelji odlučuju se i za usluge privatnih agencija koje nude usluge čuvanja dece, a kao glavni adut navode garanciju da im je kadar kvalifikov­an i da su prošli specijalnu obuku.

103,98

n

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia