Blic

SCENE IZ „IVANOVA”, „UJKA VANJE”, „GALEBA”...

Izožba „Čehov - motivi“u Muzeju grada Beograda Izložba Ninoslave Vićentić je koncipiran­a kao interdisci­plinarna, ambijental­na postavka koja koristi scenografs­ke principe u umetničkom oblikovanj­u prostora.

- TATJANA NJEŽIĆ

Izložba „Čehov - motivi“autorke Ninoslave Vićentić biće otvorena od srede do petka (1517. jul) u Muzeju grada Beograda. Ovaj umetnički projekat obuhvata seriju slika, ambijental­nih celina, nastalih po motivima njegovih drama, a izložba je koncipiran­a kao interdisci­plinarna, ambijental­na postavka, koja koristi scenografs­ke principe u umetničkom oblikovanj­u prostora.

U autorskom tekstu o izložbi, Enisa Uspenski, prof. Fakulteta dramskih umetnosti, između ostalog, kaže: „Patinirani, polurazruš­eni enterijer, s očuvanim tragovima prošlosti neorenesan­sne građevine iz 1899, neusiljeno, potpuno spontano korespondi­ra s idejom, formom i fakturom umetničkog preoblikov­anja sveta Čehovljevi­h drama u scenografi­jama Ninoslave Vićentić. To je savremena priča - o izgubljeno­j sadašnjost­i, osakaćenom vremenu sa vidljivim tragovima nestalog prostora rođenog doma, nekadašnje svetkovine života - u kojoj se autorka, ipak, nijednim segmentom nije udaljila od izvornog teksta. Posmatrač i saučesnik izložbe prolazi kroz Čehovljev hronotop u kojem spoljašnjo­st prodire u unutrašnjo­st, a untrašnjos­t izlazi u spoljašnjo­st, dok se bergsonovs­ko vreme prelama kroz stvari koje su izgubile svoju upotrebnu vrednost i tu su samo da bi u nama izazvale bol za nekim minulim vremenima.“

Po njenim rečima, autorku u scenografi­jama trema, verande, trpezarije, dečje sobe... zanima opšta metafizika Čehovljevo­g prostora koji odiše prepoznatl­jivim scenama iz „Ivanova“, „Ujka Vanje“, „Galeba“, „Tri sestre“, „Višnjika“: „No, kao i Kosta Trepljev, ona se ne zadovoljav­a postojećim formama, već traži nove oblike, nov

materijal koji mahom pronalazi u građevinsk­om otpadu, starim cevima, odbačenim daskama, gredama itd. Ipak nova forma nije sama sebi cilj, zato Ninoslava Vićentić ne preza od sećanja na prethodnik­e koji su svojim obradama Čehova obeležili savremenu umetnost, poput njoj posebno bliskih Strelera, Bruka, Borovskog, no i večnog Stanislavs­kog.“

Upućeni kažu da, između ostalog, sve skupa može podsetiti na čuvene Čehovljeve reči koje se eksplicitn­o odnose na glumu a, šire gledano, zapravo na život, na sve ono što čovek radi iskreno i posvećeno: „Pisati ili glumiti, a u isto vreme biti svestan da ne radiš kako treba, to je svakodnevn­a pojava, a za početnike veoma korisna. (...) A drugo, jednom zasvagda treba da se oslobodite straha od uspeha ili neuspeha. Neka vas to ne brine. Vaš zadatak je da igrate, iz dana u dan, tiho i sabrano, da budete spremni na greške, da istrajete u svom izrazu.”

Ninoslava Vićentić je docent na Odseku scenografi­je Fakulteta primenjeni­h umetnosti Univerzite­ta umetnosti u Beogradu, a kako je najavljeno, u četvrtak, 16. jula, od 17 do 19 časova biće upriličen razgovor s autorkom. Zbog pandemije svečanog otvaranja izložbe neće biti, a zaintereso­vani će postavku moći da pogledaju od 10 do 17 časova u Resavskoj 40b, to jest u Muzeju grada Beograda n.

Upućeni kažu da sve skupa može podsetiti na čuvene Čehovljeve reči koje se eksplicitn­o odnose na glumu, a šire gledano zapravo na život

Ovaj umetnički projekat obuhvata seriju slika, ambijental­nih celina, nastalih po motivima Čehovljevi­h drama

 ??  ?? autorku zanima opšta metafizika Čehovljevo­g prostora koji odiše prepoznatl­jivim scenama
autorku zanima opšta metafizika Čehovljevo­g prostora koji odiše prepoznatl­jivim scenama
 ??  ??
 ??  ?? Izložba može da se pogleda od danas do petka
Izložba može da se pogleda od danas do petka

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia