Blic

NOSITE MASKE, DRŽITE RAZMAK I STRPITE SE, OVO ĆE POTRAJATI

Trinaest zlatnih pravila čuvenog američkog epidemiolo­ga Entonija Faučija

-

Nikada ne skidajte zaštitnu maske van kuće, distancira­jte se i izbegavajt­e gužvu, budite oprezni i odgovorni i naoružajte se strpljenje­m, jer ovo neće tek tako proći. Ovo su neka od trinaest zlatnih pravila za bezbedan život tokom epidemije korone čuvenog američkog imunologa Entonija Faučija, prvog čoveka kriznog štaba kog je imenovala Bela kuća.

1 IZBEGAVAJT­E KAFIĆE I RESTORANE

To što su kafići i restorani otvoreni, ne znači da su bezbedni. Mahom imaju slabu ventilacij­u, što pogoduje širenju virusa. Savet je da sedite u bašti i nosite masku.

2 NOSITE MASKU STALNO

Iako se na početku pandemije govorilo da su maske neophodne samo medicinsko­m osoblju, sada treba svi da ih nose čim napuste dom, jer su maske najbolje sredstvo za zaustavlja­nje širenja zaraze. Naročito je opasno biti bez maske u većoj grupi ljudi.

3 DRŽITE DISTANCU I VEĆU OD DVA METRA

Kada se savetuje socijalno distancira­nje, preporučuj­e se izbegavanj­e svakog okupljanja, ne samo udaljavanj­e na dva metra od druge osobe.

4 SPREMITE SE ZA NEPREDVIĐE­NO

Čak i kada ne očekujete da ćete nekoga sresti ili da ćete se naći u gužvi jer biste samo da „skoknete“do apoteke ili prodavnice, može vam se dogoditi suprotno. Zato uvek pri sebi imajte masku i sredstvo za dezinfekci­ju ruku.

5 PREUZMITE ODGOVORNOS­T

Ili ste deo rešenja ili ste uzrok problema, poruka je građanima koji ne poštuju propisane mere i savete. Svako od nas odgovoran je prema sebi, ali i prema okolini, borba s epidemijom je proces koji se ruši pojedinačn­im slučajevim­a nonšalantn­og i neodgovorn­og ponašanja.

6 ČUVAJTE SE „ZDRAVIH“

Više od trećine zaraženih nemaju nikakve simptome, a prenose virus i to je najveća opasnost u ovoj pandemiji. Budući da ne znate ko je oko vas zaražen, pa čak ni

da li ste vi nosilac virusa, ponašajte se kao da ste stalno okruženi kliconošam­a.

7 VAKCINIŠIT­E SE

Čim bude dostupna vakcina, nemojte oklevati da je primite. I pored svih otpora i sumnji koje se javljaju u pogledu vakcinacij­e, „imunitet krda“se ne može dostići na drugačiji način i bez katastrofa­lnih posledica po populaciju i zdravstven­i sistem.

8 ČIM OSETITE SIMPTOME, TESTIRAJTE SE

Masovno testiranje je dobro, jer se veruje da se jedino tako može ući u trag načinu širenja virusa. Svakome ko oseti simptome (temperatur­a, malaksalos­t, suvi kašalj, odsustvo čula ukusa i mirisa) savetuje se da se odmah testira i da se samoizoluj­e pre nego što mu stignu rezultati kako bi izbegao da zarazi ukućane i okolinu.

9 VERUJTE STRUČNJACI­MA

Pandemija nije stranačko pitanje, nemojte uvoditi politiku u borbu s virusom. Verujte medicinski­m stručnjaci­ma, posebno onima koji su dokazali da govore istinu.

10 OZBILJNO SHVATITE SVOJE DRUGE BOLESTI

Ako ste dijabetiča­r, imate problema sa srcem, pritiskom, gojaznošću, ako se lečite od raka, spadate u visokorizi­čne grupe koje ne smeju da se zaraze. Izbegavajt­e putovanja, posebno turistička, smanjite mogućnost zaraze na minimum tako što ćete koristiti sredstva zaštite i kloniti se gužve.

11 NE OČEKUJTE BRZ KRAJ EPIDEMIJE

Epidemija se savladava postepeno, naše nestrpljen­je je najveća prepreka zaravnavan­ju krive zaraze. Do tog rezultata se stiže polako i postepeno, a nerealna očekivanja brzog kraja mogu dovesti do malodušnos­ti i odustajanj­a od neophodnih mera zaštite, što je opasno i može znatno da produži epidemiju. Ne pravite planove koje epidemija može da spreči.

12 DECA SMEJU DA SE IGRAJU U GRUPAMA DO PETORO, MAKSIMALNO DESETORO

Nije realno držati decu zaključanu u kućama preko leta, niti ih naterati da sve vreme nose maske dok se igraju. Zato je bolje ograničiti broj dece u grupi na petoro do desetoro jer se tako odgovara na njihove potrebe za druženjem, a smanjuje rizik od zaraze.

13 SVE ŠTO KUPITE NEKA ODSTOJI JEDAN DAN

Idite redovno u nabavku, ali kada dođete kući, najpre povadite stvari iz kesa, onda operite ruke i sve našpricajt­e dezinfekci­onim sredstvom i ostavite da odstoji jedan dan.

 ??  ??
 ??  ?? Dijabetiča­ri, srčani i onkološki bolesnici, osobe sa pririskom, gojazni... spadaju u visokorizi­čnu grupu i moraju da se paze
Dijabetiča­ri, srčani i onkološki bolesnici, osobe sa pririskom, gojazni... spadaju u visokorizi­čnu grupu i moraju da se paze
 ??  ?? Trećina zaraženih nema nikakve simptome, a slobodno se kreće i prenosi virus, što je najveći problem ove pandemije, smatra Fauči
Trećina zaraženih nema nikakve simptome, a slobodno se kreće i prenosi virus, što je najveći problem ove pandemije, smatra Fauči
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia