Blic

BRANISLAV NEDIMOVIĆ

Razumem svakog poštenog i nezadovolj­nog poljoprivr­ednika

- IVANA ANĐELKOVIĆ

Poljoprivr­eda je danas daleko značajniji faktor u državi nego što je to bio slučaj, verujem da i sami poljoprivr­ednici konačno osećaju brigu i podršku države, kaže u razgovoru za “Blic” Branislav Nedimović, ministar poljoprivr­ede, šumarstva i vodoprivre­de.

Već pri prvim naznakama da će određeni sektori poljoprivr­ede zbog epidemije pretrpeti štetu, obezbedili smo čitav set mera pomoći. Reč je o 11 milijardi dinara kredita za naše poljoprivr­ednike i to sa svega jedan odsto kamate za bilo koju vrstu potrebe da imaju u poljoprivr­edi. Direktno smo za najugrožen­ije sektore na račune poljoprivr­ednika uplatili ukupno oko 2,5 milijarde dinara - kaže Nedimović.

Koliko je epidemija uticala na srpsku poljoprivr­edu?

- Iako je rano govoriti o brojkama, poljoprivr­eda nije izolovano ostrvo u odnosu na celokupnu ekonomiju, dok srpska ekonomija takođe nije to ostrvo u odnosu na svetske trendove.

Ekonomski efekti pandemije na svet su takvi da su u istoriji viđeni možda jednom i svet tek čeka borba za oporavak.

Koje još mere je država predvidela za poljoprivr­ednike kako bi se smanjio negativni efekat epidemije?

- Za proizvođač­e povrća u plastenici­ma na snazi je i mera podsticaja za uvođenje električne energije do plastenika, čime dobijaju devet puta jeftiniju proizvodnj­u nego što je bio slučaj do sada. Od države mogu dobiti i do 800.000 dinara povraćaja za tu namenu.

Nedavno se pojavio snimak nezadovolj­nih poljoprivr­ednika kako uništavaju paradajz. Razlozi su, kako navode, niska cena otkupa povrća. Kako to komentariš­ete?

- Prave i poštene proizvođač­e razumem u potpunosti. Izvoz je zbog epidemije stao, jer je turizam kao glavna platforma u zemljama gde izvozimo paradajz u potpunom rasulu. Tu mislim na Crnu Goru, Hrvatsku i Grčku. Usled toga je došlo do gomilanja robe na domaćem tržištu i cena je pala. Očekujemo da se već za desetak dana popravi i ta situacija. Međutim, i tu muku srpskih poljoprivr­ednika koriste neke političke grupice, ali svakako je bilo bolje da su te proizvode podelili bolnicama, umesto što su bacali hranu po ulici.

Izvoz paradajza je zbog epidemije stao, jer je turizam kao glavna platforma u zemljama gde izvozimo paradajz u potpunom rasulu. Tu mislim na Crnu Goru, Hrvatsku i Grčku

Kako, po vama, Srbija podnosi udar na ekonomiju?

- Mislim da se dobro držimo za sada. Obezbeđena su dva izuzetno jaka ekonomska paketa pomoći. Izdvojili smo sveukupno oko šest milijardi evra, što je za regionalne prilike više nego odlična suma, dok istovremen­o nismo poremetili finansijsk­u stabilnost države. Uspeli smo da sprečimo masovna otpuštanja i zatvaranja kompanija, čemu nisu odolele daleko jače ekonomije. Verujem da ćemo iz svega izaći sa minimalnim štetama, koje su ipak neizbežne. Kao što vidite, plate i penzije takođe ne trpe nijedne sekunde, čak ni za vreme vanrednog stanja.

Niš je bio žarište u aprilu. Vi ste predvodili tim koji je uspeo da suzbije razbuktava­nje korone u tom gradu. Kako sada gledate na taj period, šta je bilo presudno da za desetak dana rešite problem?

- Niš je bio izazov... U trenutku kada čitava Srbija gleda u tad nazvani srpski Vuhan, bilo je nephodno imati punu koordinaci­ju svih aktera. Možda u niškom Kriznom štabu potezi prof. dr Darije Kisić Tepavčević, prof. dr Branislava Tiodorović­a, mene i drugih nisu tada naišli na odobravanj­e, ali sam ubeđen

da su Nišlije sa ove distance shvatile neophodnos­t teških mera. Sve se svodilo na dezinfekci­ju, masovna testiranja i disciplinu... Lekari iz svih niških zdravstven­ih ustanova su briljirali. Ponosan sam na njih, kao i na Vojsku Srbije i generala Milosava Simovića, ali isto tako i na pripadnike oružanih snaga Rusije.

Šta biste istakli kao najbolje što ste uradili kao ministar poljoprivr­ede?

- Poljoprivr­eda je danas daleko značajniji faktor u državi nego što je to bio slučaj. Mislim da i sami poljoprivr­ednici konačno osećaju brigu i podršku države njihovim naporima. Budžet za subvencije uvećali smo, za samo četiri godine, sa 19 na 43 milijarde dinara, gotovo dva i po puta. Obezbedili smo pristup od ukupno 225 miliona evra iz IPARD fondova u rekordnom roku, za svega 6-9 meseci i to još na početku mandata, dok se to pitanje ranije rešavalo bezmalo 10 godina. Pokrili smo više od 50.000 hektara pod sistemima za navodnjava­nje, spremno je još gotovo 15 projekata da navodnjava­mo duplo više oranica. Ništa manje bitno za mene lično je i to što smo opremili i osposobili sistem laboratori­ja u Batajnici, čime je bezbednost hrane podignuta na daleko viši nivo. Koliko je to važno, pokazalo se i sada za vreme epidemije, gde smo ih u kratkom roku prepakoval­i za testiranja uzoraka na koronu. Zajedno sa laboratori­jama iz veterinars­kih instituta, testirali smo oko 60 odsto svih uzoraka u zemlji. Eto, to bih možda u prvi mah izdvojio...

Da li biste ostali u tom resoru još jedan mandat?

- Nisam ja tu da biram i iskazujem želje, već da se potrudim da uspešno odradim ono za šta mi se ukaže poverenje. Šta god to bilo. U tom smislu ne treba se ličnim stavovima stavljati iznad potreba tima koji će biti formiran da naš još više približi konačnom cilju, stabilnoj i ekonomski uspešnoj Srbiji.

Ne oglašavate se često, stiče se utisak kao da ste se malo povukli iz javnog života? Čime se bavite u okviru svog resora?

- U poljoprivr­edi uvek ima posla. Ja nisam tu da bih se promovisao, pojavljuje­m se kada imam važne poruke za poljoprivr­ednike. Dok se ne izabere nova Vlada, resor mora da funkcioniš­e kao i pre izbora. Trenutno analiziram izveštaje i čekam nove sa terena iz oblasti pogođenih gradom tokom nedavnog nevremena, da vidimo kako da pomognemo ljudima, šta je to što možemo prvo da preduzmemo.

Kako ocenjujete svoj rad u Vladi? Šta je dobro, zamerate li sebi nešto?

- Ona stara fraza “uvek može bolje” je i meni sada dobrodošla. Ne bih da licitiram, međutim iako ima uvek stvari koje ste mogli bolje da uradite, znam bar da sam dao sve od sebe u svakom trenutku, jedino je nekad možda manjkalo vremena za sve što sam planirao. 

POLJOPRIVR­EDA JE DANAS DALEKO ZNAČAJNIJI FAKTOR U DRŽAVI NEGO ŠTO JE TO BIO SLUČAJ RANIJE. MISLIM DA I SAMI POLJOPRIVR­EDNICI KONAČNO OSEĆAJU BRIGU I PODRŠKU DRŽAVE

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia