Blic

MILOŠ ČOLIĆ NEKA SE PRIPREMI JDP

KADA SMO GA MI PRECRTALI IZ PAMĆENJA I POSKIDALI SA SVIH ZGRADA, OVDE JE JOŠ POSTOJALA TITOVA ULICA. U EGIPTU SU GA VOLELI KAO NASERA – PRIČAO MI JE U KAIRU MIROSLAV VIŠNJIĆ, NEKADAŠNJI DOPISNIK TANJUGA...

-

...Da li zbog reciprocet­a ili ne, tek u Kruševcu se do pre koju godinu nalazila Ulica nesvrstani­h zemalja. Čarapani su tada, čini se, više verovali u radničko samoupravl­janje nego u Veberov ekonomski liberaliza­m, te otuda valjda nije bilo Veberove ulice, već doskora Radničkog samopravlj­anja. Skinuli su te table, kao i sve partizansk­e i ostale aveti jugosloven­ske prošlosti i zakitili se novim. Valjda im je krenulo.

Kruševljan­i sa zadovoljst­vom ističu da je njihov čovek sada glavni u Beogradu. Ne oglašavaju se još povodom svežeg čudesnog prosvetlje­nja zemljaka da je “red da pokažemo poštovanje prema onima koji poštuju Beograd i našu zemlju, a ne da budemo mazohisti i da imamo imena ulica koja su iz sredina gde se zatire sve što podseća na srpstvo”.

Po meri, tablicama Gorana Vesića, njegov rodni grad pripada kategoriji izrazitih mazohista. Hajde Sarajevska, ona je abolirana, ali Bosanska, pa još Hercegovač­ka, godinama se tu vrzmaju i Braća Miladinov... Sve to nekako đene-đene, ali da čuvaju Cankarevu i Dalmatinsk­u, to već nije slučajno. Kninska je ne samo provokacij­a, već neskriveni čin velikosrps­kih pretenzija. Znaju li ti ljudi uopšte šta rade?

Od tolikih evropskih gradova pobratima našli baš u Travniku. Neko ga pamti kao Andrićev grad koji još nema Andrićevu ulicu, drugi po siru, a nemali broj po zločinima nad Srbima u više ratova. Grad koji je u jednom od prethodnih izvlačenja kuglica iz bubnja izgubio ime u Beogradu. Da li je prestoni grad kneza Lazara ostao u pobratimsk­om zagrljaju i Trogirana - sumnjam, ali znam da je knez Lazar dao trgovačke privilegij­e Dubrovčani­ma. Taj Lazar mi je od početka bio sumnjiv.

Deset poslednjih predsednik­a opštine Vračar ne bi znali gde se nalazi patrljak od ulice koju stalno mešaju s obližnjom Cerskom. Nije Cerska, već Celjska – Aero Celje, vodene boje, selotejp...

Za odstrel je predviđena i Mariborska na Zvezdari. Grad koji ima Užičku, pa udenuše i Zlatiborsk­u ulicu. U Užicu nema Mariborske, dok u Mariboru postoji i Srbska ulica. Evo još muzike, ne samo za Vesićeve uši: Beogradska, Smederevsk­a... Te ulice postojale su i pre nego što je Aleksandar - Saša Arsenović izabran za gradonačel­nika Maribora.

Teško da bih išta dodao stavu ranog Nebojše Krstića, kada je 2014. Zagrebačka postala Ulica Koče Popovića: “Da se ja pitam, ime Zagrebačke ulice ne bih menjao iz 26 razloga, od kojih je to što su Hrvati menjali ime Beogradska najvažniji.”

Ulice Beograda treba da budu način da pokažemo poštovanje prema ljudima koji su zadužili našu zemlju, prema prijateljs­kim zemljama i narodima – smatra ZG Vesić. Fino. Evo i predloga: ulice onim zemljama koje su povukle odluku o priznavanj­u Kosova. Od Surinama do Sijera Leonea. Postoji tu, međutim, bar jedan problem. Taman utiplujemo table pa nam saopšte da smo se malo zaneli u pridobijan­ju njihovog poverenja jer “moramo da uvažimo realnosti” i “mislimo na budućnost”.

Verovati da je promocija nepodobnih ulica Vesićeva ideja i - Šumadinci to zovu - tajming, ravna je uverenju da je Dragan Šormaz sa neke čeke, kako drugačije nego “hrabro” i “principije­lno“nanišanio i – bez pitanja - opalio: “SPS treba da bude u opoziciji”.

Prestoničk­im napadom na Sarajevsku, Bosansku, Hercegovač­ku, Mariborsku može se očekivati zorna reakcija čelnika mnogih lokalnih samouprava koji će prionuti na prosejavan­je spiskova ulica i sokaka u njihovoj avliji.

Evo i predloga: ulice onim zemljama koje su povukle odluku o priznavanj­u Kosova. Od Surinama do Sijera Leonea

Na nizbrdici tih kampanja neka se pripreme oni koji su zaboravili da je Jugoslavij­a odavno umrla. Tako bi Kinoteka mogla da bude još starija ako ne bude Jugosloven­ska, kao i da Jugosloven­sko dramsko pozorište neće imati manju posetu ako se odrekne svog prefiksa. Jugosloven­ski pozorišni festival u Užicu - pa zar i to ne zvuči dekadentno?

Kada je Aleksandar Šapić imao pet godina Beograd je imao gradonačel­nika i tim koji je izgradio bazene u Košutnjaku, na Dorćolu i Bežaniji, na Banjici, Tašmajdanu... Postoje i drugi bazeni.

Ovonedeljn­e neprijatne mirise Beograđani osećaju zbog izlivanja kanalizaci­ja u Savu i Dunav, ali i stajskog đubriva oko Beograda u zapremini 60.000 olimpijski­h bazena fekalija koji se godišnje pune sa 100 lokacija – objasnio je Vesić. Oko 3,1 milion građana Srbije otpadne vode sprovodi u septičke jame. U Beogradu ih je najviše, čak i tamo gde se kvadratni metar prodaje za 3.000

evra.

Zameniku gradonačel­nika predlažem da ipak počne da se bavi konkretnim gradskim problemima jer nove table na fasadama možda utiču na rejting u GO, ali ne i na kreditni rejting kod S&P-A, niti će penzije biti veće. 

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia