Blic

VRHUNSKI PAMETNI SPORTSKI

Aktivan život danas nije moguće zamisliti bez tačnih podataka o tome šta ste uradili tokom treninga. Potrošene kalorije, broj pre enih koraka, lični trener koji inspiriše i prati kako vežbate, sve to imamo na pametnim satovima.

- ANA LAĐAREVIĆ

Novi Huawei Watch GT 2e nastavak je dobre linije pametnih satova koji su primarno sportski. Lagan, precizan i sa dugotrajno­m baterijom i ovaj model će najviše odgovarati onima koji ozbiljnije vežbaju.

AMOLED displej je i dalje jedna od glavnih prednosti ovog sata. Svetao je, boje su odlične, tu su blaga zakrivljen­ja na ivicama okvira te se dobija utisak da je sat i veći od tih 1,39 inča. Huawei je dodao novi okvir pa se silikonski kaiš stapa sa telom sata za razliku od kožnih kaiševa kakve smo imali ranije. Stabilnije stoji na zglobu što i jeste poenta jer je sat pre svega namenjen onima koji su u pokretu i kojima je fizička aktivnost visoko na listi prioriteta. Ovaj sat to može da isprati. Na bočnim stranama su zaobljeni tasteri, takođe nešto drugačiji nego ranije. Sve u svemu, Huawei je odradio dobar posao sa dizajnom koji se upotpunjuj­e opcijom menjanja “skina”, odnosno pozadine na satu.

Sat se vrlo lako uparuje sa telefonom, pri tome ne morate imati isključivo Huawei mobilni, kompatibil­an je i sa drugim uređajima pa lako možete dobijatei sve važne notifikaci­je i na satu. Nažalost, ne možete preko njega odgovarati na poruke ili mejlove, a kako nema zvučnik, nećete moći ni da se javite na poziv mada, ruku na srce, vrlo je nepraktičn­o pričati preko sata. S druge strane, imate prostor za 500 pesama pa ga lako možete povezati sa slušalicam­a, i kada vežbate ne morate imati telefon sa sobom.

Huawei Watch GT 2e može automatski da prati do šest različitih treninga, 15 opcija za praćenja za profesiona­lne sportiste, uključujuć­i osam aktivnosti na otvorenom i sedam aktivnosti u zatvorenom. U okviru opcija za profesiona­lne sportiste ovaj sat omogućava praćenje 190 vrsta podataka, a sve kako bi vam pomoglo da iskoristit­e maksimum tokom vežbanja. Kada završite sa treningom, dobijate pristojnu količinu podataka kako biste sumirali ono što ste radili. Kad sinhronizu­jete sat sa aplikacijo­m Huawei Health, dobićete mnogo detaljnije informacij­e i analize.

Još jedna ok opcija je merenje nivoa kiseonika u krvi, što će zapravo najviše koristiti onima koji se ozbiljnije bave trčanjem pre svega. Sve ovo ukazuje da je Watch GT 2e zapravo sat namenjen onima koji se bave sportom, amterski ili profesiona­lno.

Uz to ide i odlična baterija koja je zaista bez premca u ovom segmentu. Jedno punjenje obezbediće vam minimum 10 dana korišćenja.

Cena je 199 evra. 

SAT JE VODOOTPORA­N, RADI NA ANDROIDU

Suština svih odgovora je bila da Majkla mogu da pobedim i da ne bi za sport bilo dobro da on dobije sve trke u Pekingu. Tako mislim i danas. Tvrdio sam da Amerikanac može da izgubi i verovao sam da mogu da budem taj koji će da ga pobedi... Ostalo se zna - rekao je Čavić.

Kada neko pomene Olimpijske igre u Pekingu, prva asocijacij­a je Milorad Čavić. I ono čuveno finale na sto metara delfin u kojem je Srbin nepravedno ostao bez zlata. Zvanični rezultat posle finalne trke bio je da je Majkl Felps trijumfova­o u vremenu 50,58, dok je Čavić osvojio srebro sa stotinkom zaostatka. „Omega“je godinu dana nakon trke saopštila da je Čavić prvi dotakao taster na cilju, ali da je Felps to učinio snažnije, pa je njegov udarac pre registrova­n.

Sa distance od 12 godina koliko je prošlo od Igara u Pekingu - Čavić potpuno smireno govori najpre o tome kako se spremao za trku života.

- Bilo mi je važno da sa 16 godina učestvujem na Igrama u Sidneju i da osetim atmosferu. Četiri godine kasnije, u Atini, već sam bio spreman za medalju. Nisam uspeo, ali mi je postalo jasno kako je teško doći do vrha. Sa takvim iskustvima sam došao u svoju treću olimpijsku priču. Znao sam da će 2008. godine biti moje Igre.

Pripreme za Peking nisu tekle glatko.

- Imao sam teške četiri godine između Atine i Pekinga. Posle problema sa kostimom u finalu 2004. shvatio sam da su sve to samo pripreme za 2008, za period kada ću biti u životnoj formi. Godine posle Atine obeležila je depresija, dve godine sam bio bez rezultata. Nedostajal­o mi je vatre koja me je ranije vodila do velikog rezultata. Povređena mi je bila kičma. Oproštaj od plivanja bio je jako blizu, ali... Morao sam da izdržim još dve godine zbog fakulteta i stipendije. Najdraže mi je bilo da plivam u štafeti. Plivajući za druge, davao sam maksimum, za sebe to nisam uspevao.

Kako je život sastavljen od uspona i padova, bilo je očekivano da posle lošeg perioda dođe dobar.

- U avgustu 2006. vratio sam se plivanju. Video sam sebe kako obaram rekorde, da se sve podiže na viši nivo. U Melburnu na SP 2007. sa malo treninga sam isplivao treći rezultat svih vremena i shvatio sam da mogu još bolje.

Pripreme pred Peking Čavić

Izgubio sam od najboljeg plivača u istoriji u trci koju je gledao ceo svet. Drago mi je što su svi mislili da sam bio prvi rekao je Čavić

je imao na Floridi, gde se posle diplomiran­ja preselio.

- Bio sam odsečen od sveta. Preko sedam sati dnevno sam trenirao, a onda spavao. I budan sam sanjao plivanje, vrata u sobi sam video kao zid bazena. Stvorio sam sliku trke i krenuo ka Pekingu. Moje je bilo samo da plivam. U Peking sam stigao u životnoj formi. U teretani sam lako izdržavao sve napore. Na treninzima sam postizao najbolja vremena. Svaki dan smo pravili kontrolu i moj trener nije mogao da veruje. Fantastičn­o sam se osećao.

U Pekingu je sve bilo do tančina isplaniran­o i sve je bilo spremno za spektakl i nadmetanje dvojice najboljih.

- Sanjao sam medalju, ali je nikome nisam obećavao. Posle sjajnog rezultata u kvalifikac­ijama i olimpijsko­g rekorda na 100m delfin, napravio sam gest kao da pucam u nekoga. Svi koji su bili tamo znali su da moja meta nije bio Felps. Međutim, mediji, posebno američki, želeli su da stvore lošu sliku o meni. Plivanje je džentlmens­ki sport, nisu mi prijale takve priče. U polufinalu sam imao najbolje vreme. Suština je bila da Felpsa mogu da pobedim i da ne bi za sport bilo dobro da on dobije sve trke u Pekingu. Tako mislim i danas. Tvrdio sam da Felps može da izgubi i verovao sam da mogu da budem taj koji će da ga pobedi. Ostalo se zna.

Finale nije donelo ishod kakav je Čavić očekivao.

- Teško je kada izgubiš za stotinku. Ali izgubio sam od najboljeg plivača u istoriji u trci koju je ceo svet gledao. Drago mi je što su svi mislili da sam bio prvi. Sreća zbog medalje je sve nadjačala. Ispunio sam cilj. Od čoveka koji je skoro bio odustao od plivanja, za 18 meseci sam napravio čudesan napredak. Mogao sam da budem taj koji je srušio Felpsove snove, nisam uspeo, ali i srebro je dovoljno sjajno. 

Nije lako izrasti u lidera, osobu koja donosi promene nabolje. Vladan Milojević je obeležio jednu epohu na „Marakani”, osvojivši dve titule, doteravši ekipu koja je igrala dve uzastopne grupne faze Lige šampiona. I to ga je svrstalo u red najboljih trenera Crvene zvezde u njenoj istoriji.

Još je teže kada se ode u daleku zemlju, drugu civilizaci­ju, gde važe drugi običaji. Miloje se otisnuo u Saudijsku Arabiju i njen veliki klub Al Ahli. Nije pošteno ni zavrnuo rukave, sedevši na klupi samo na dva meča, kada je i na Bliskom istoku sve stalo zbog virusa korona. Pauza je trajala od marta, ali Vladan i njegovi asistenti kreću u nove pobede ubrzo.

- U utorak se nastavlja prvenstvo, preostale utakmice moraju da se odigraju do 9. septembra. Dakle, osam utakmica za mesec dana, igraćemo de fakto na svaka tri dana. Imali smo mesec dana za pripreme, trenirali u Džedi, u trening kampu, zbog situacije sa virisom korona - kaže Milojević.

Niste baš u najsjajnij­em raspoložen­ju?

- Imali smo velikih problema, posebno zbog povratka igrača iz zemalja u kojima su bili blokirani aerodromi. Zbog toga ćemo igrati bez dva napadača, stranca, koji su nam mnogo značili u svakom smislu. Kada tome pridodam da su još dva prvotimca napustila klub, od kojih je jedan reprezenta­tivac...

Kako sad dalje, nije lako?

- Nema prelaznog roka, on počinje tek krajem prvenstva. Dosta smo podmladili ekipu, prekomando­van je veći broj talentovan­ih fudbalera iz mladog tima, koji vodi naš trener Đorđe Vasić. Imamo mali broj iskusnijih igrača koji mogu da rešavaju, tu su Omar Al Soma i Marko Marin. Biće nam baš teško. Inače, jasno je kao dan, koja ekipa bude imala najveći broj igrača - izguraće najviše.

A vama tek predstoji

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? TRENUTAK U KOJEM SE JASNO VIDI DA JE ČAVIĆ POBEDNIK
TRENUTAK U KOJEM SE JASNO VIDI DA JE ČAVIĆ POBEDNIK
 ??  ??
 ??  ?? NEMANJA MATIĆ JE MOŽDA BIO I NAJBOLJI IGRAČ „ĐAVOLA” U PROŠLOJ SEZONI
NEMANJA MATIĆ JE MOŽDA BIO I NAJBOLJI IGRAČ „ĐAVOLA” U PROŠLOJ SEZONI

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia