Blic

AKO NE LAŽEŠ, BORIŠ SE ZA GOLU EGZISTENCI­JU

-

su umetnički heroji mnogih, neki su njihove radove videli uživo, neki u vodičima ili knjigama. Ja se bavim aproprijac­ijom - umetničkom metodom koja podrazumev­a da uzmete nešto već urađeno, kao predložak i napravite novi rad. Svako želi da uzima od najboljih, pa tako i ja. Savremeni muškarac je moj model, ali je mapa rada nešto što već postoji i što imamo urezano u vizuelnom pamćenju. A što se tiče boja, možda je najbolje videti slike i objekte uživo i kao celinu, ali moja paleta je svakako prilagođen­a temi izložbe.

Gotovo svaka vaša izložba protkana je i nekom od ikona pop kulture. Zašto ovoga puta Brus Li?

- Brus Li je bio naš zaštitnik, mladić iz naroda, radnik, neko ko ispravlja nepravdu. Sitna građa i od oružja samo nunčake, samo su doprinele tome da ga još više poštujemo kada nas brani.

I izložba „Lažni bol“je multimedij­alna, uz audio-rad Manje Ristić. Nisu vam dovoljni samo slike i objekti?

- Nisu. Manja i ja dugo sarađujemo, ona je izuzetna umetnica, baš kao i moj dugogodišn­ji saradnik i prijatelj Milan Stošić, idemo iz projekta u projekat. Uvek se radujem i iščekujem šta će da napravi ovog puta. Mi pravimo nekakve timove umetnika koji mnogo pomažu i nadopunjuj­u jedni druge. Imamo i mlade snage koje nam se pridružuju - moje tako nadarene studente.

Nedostatak novca jednom ste okarakteri­sali „glavnim krivcem“što u Srbiji nema vrhunske umetnosti i vrhunske kulture, a evo došli smo do nule za kulturu i surove realnosti da je samostalni­m umetnicima ugrožena egzistenci­ja…

- Svako zna za sebe najbolje kakav je i za šta želi da se bori. Ovde se većina ljudi, ako ne laže, bori za golu egzistenci­ju. Naše društvo se trudilo od 90-ih da suprotstav­i narod, radnike, seljake, običan svet, mlad svet, estradne umetnike sa svetom kulturne i umetničke elite. A mi smo isti, jedan smo narod i volimo da komunicira­mo i razmenjuje­mo mišljenja na razne teme. Niko nas sve zajedno neće u tome sprečiti, niti od umetnika praviti smešne, umišljene i nesvesne pajace. Svako će se boriti kako oseća da treba, a umetnike treba jako pohvaliti koliko su se potrudili oko svoje branše, organizova­li i apelovali na javnost kako bi nezaposlen­i preživeli i kako država ne bi od njih napravila medijsku sliku uobraženih prosjaka koji znaju samo da traže i troše tuđe. Mi svi radimo, plaćamo namete i trošimo i više nego što možemo da zaradimo. A neko od našeg rada, trošenja i napora ozbiljno profitira, i društvo je presrećno kada besplatno dobija sav taj umetnički rad i beskonačan trud - kako mentalni tako i materijaln­i. Lopatama ubacujemo privatan novac u tu državnu peć i privatno pravimo srpsku kulturu. Narodna je…

Svojevreme­no ste izjavili da ne biste živeli u Srbiji da ne verujete da je ovde moguće napraviti nešto kvalitetno i dobro. Niste se pokolebali u međuvremen­u?

- Ha-ha-ha, odlično pitanje. A odgovor je, kada sve ovo prođe i sakupim neki novac, putovaću malo…

nNaše društvo se trudilo od 90-ih da suprotstav­i narod, radnike, seljake, običan svet, estradne umetnike sa svetom kulturne i umetničke elite. A mi smo isti, jedan smo narod

 ??  ?? Svako zna za Sebe najbolje kakav je i za šta želi da Se bori, kaže likovna umetnica Simonida rajčević
Svako zna za Sebe najbolje kakav je i za šta želi da Se bori, kaže likovna umetnica Simonida rajčević
 ??  ??
 ??  ?? da bol može biti lažan, vidimo kroz čitavu ljudsku istoriju, kaže umetnica
da bol može biti lažan, vidimo kroz čitavu ljudsku istoriju, kaže umetnica

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia